Podmínku si odnesl i Novotny. Železnému přitom hrozilo původně nejméně pětileté vězení, nižší trest dostal i proto, že daň v den, kdy jej policie obvinila, dodatečně zaplatil. Přesto vinu odmítal.

Nejdříve se hájil tím, že stíhání je objednané od jeho původního společníka Ronalda Laudera, jehož připravil o investici do TV Nova. A že obrazy koupil od Novotného až následně. Platby za obrazy přitom šly prodávajícím galeriím rovnou z Železného konta. Novotny přitom také potvrdil, že se spolu domluvili, že obrazy při dovozu označí za svůj osobní majetek a obejdou tak povinnost platit za ně clo a daň.

Během takřka šestihodinové závěrečné řeči přišel Železný s dalším argumentem, který dokonce způsobil odložení rozsudku: že daň ani clo nemusel platil, protože jej od toho při dovozu uměleckých osvobozuje mezinárodní dohoda, platná od roku 1997 i v Česku. A zaštítil se přitom dopisem Ústavu státu a práva. To soudce rozčililo: „Posudek považuji za tendenční. Je v něm účelově jen část paragrafu,“ řekl. Další bod dohody totiž uváděl, že státy mohou vybírat „vnitřní daně“, mezi něž DPH patří. Železný, který byl přesvědčen o tom, že jej soud osvobodí, se na místě odvolal a poté beze slova rychle odešel.

Soudy Železného:

Krácení daní – nezaplatil daně za šest obrazů, které dovezl. V pondělí byl odsouzen.

Poškozování věřitele – zbavoval se fiktivně majetku, aby nemusel platit takřka miliardový dluh svému věřiteli, CME. Ten za něj nakonec zaplatila PPF, která Novu načas ovládla. Případ již projednává soud.

Daňový únik – spolu s dalšími čtyřmi spoluzakladateli CET 21 (provozovatel TV Nova) nezaplatil daň z prodeje svého obchodního podílu v CET 21. Soudce studuje spis.