VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Francouzské baroko vystřídá italská opera

Znojmo - Nová i osvědčená jména, několik premiér a nezvyklý vlastní projekt představili v šestnácti dnech organizátoři osmého ročníku Hudebního festivalu Znojmo. Sotva včera večer dozněla poslední z Hänedelových árií v podání Adama Plachetky, obrátil prezident festivalu Jiří Ludvík a jeho tým pozornost k příštímu ročníku. Za rok má Znojmo patřit počátkům italské opery na přelomu renesance a baroka a zejména Claudio Monteverdimu.

30.7.2012
SDÍLEJ:

K tradičnímu jazzovému programu závěrečném víkendu Hudebního festivalu Znojmo pozvali letos pořadatelé legendárního českého multiinstrumen­talistu a mistra hudební improvizace Jiřího Stivína.Foto: Martin Moštěk

„S letošním ročníkem jsem velmi spokojen. Zejména v době, kdy se tolik mluví o krizi a problémech, které přináší, jsme chtěli lidem nabídnout od toho všeho si odpočinout u kvalitní hudby a poskytnou příjemné zážitky. Mám za to, že se nám to i tentokrát podařilo," uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Podle pořadatelů si festival uchoval i při mírně menším počtu koncertů srovnatelný počet diváků jak v předchozích letech. „Podobně jako v posledních uplynulých ročnících jsme na koncertech a dalších akcích festivalu přivítali na čtrnáct tisíc diváků," sdělila mluvčí festivalu Jana Příkazská.

Program letos nabídl několik premiér. Hned v úvodu přinesl hudebním umem i vtipem jiskřící vystoupení dvojice Igudesman a Joo, která v České republice vystupovala vůbec poprvé. Ve svém programu nazvaném Little Nightmare Music znojemské publikum velmi úspěšně přesvědčovala, že klasické hudba nemusí být nutně vážná. „Má v sobě spoustu vášně a humoru. Vážná tolik není, to jen hudební průmysl se tváří hrozně vážně," vysvětloval přístup dua k hudbě houslista Aleksej Igudesman.

Dvojí premiéru si pro Znojmo připravil patron festivalu Pavel Šporcl. „Bylo mi velkým potěšením a radostí uvést právě ve Znojmě poprvé veřejně moje nové album a projekt Sporcelain. Premiéru měly ve Znojmě také nové elektrické housle, které pro mě postavil birminghamský mistr houslař Dave Bruce," sdělil Šporcl, který na festivalu vystoupil ještě s virtuózním programem La Folia. Premiéra Sporcelainu do posledního místa zaplnila louckou jízdárnu, do které se vměstnalo víc než tisíc návštěvníků.

Pořadatelé dostáli i letos své tradici, když připravili vlastní originální inscenaci. Tentokrát spojili vrcholná duchovní díla Jeana Baptisty Lullyho, jemuž byl letošní festival věnován, s originální baletní choreografií. Někteří odborní kritici byli s dílem nespokojeni. „Po projektech Purcellovy semiopery Král Artuš nebo znovuobjevení opery Josefa Myslivečka Montezuma je ale projekt Král Slunce bohužel krokem zpět. Je velká škoda, že choreografka, režisérka a výtvarnice kostýmů zmařila svoji choreografii ideou a libretem. Nepřinesla ani novum, ani odvahu v inscenování sakrální hudby na jevišti," napsal například v obsáhlé recenzi Pavol Juráš na serveru Opera Plus. Současně ovšem poukázal na velký ohlas u diváků.

„Letošní inscenace se od oper z předchozích let samozřejmě lišila, ale líbila se mi. Osobně jsem se soustředila na hudbu, která byla výtečná, ale i balet byl zajímavý," nastínila jedna z pravidelných divaček festivalových koncertů Alžběta Kučerová.

Podle prezidenta festivalu je důležité, že recenzenti představení věnovali pozornost. „Pro letošek jsme zkusili něco jiného a nezvyklého a kritiky máme příznivé i nepříznivé. V každém případě šlo o představení natolik zajímavé, že odborníkům stálo za to, aby se mu takto věnovali," zamyslel se Ludvík.

Současně oznámil zaměření příštího ročníku. „Zamíříme do Itálie na přelomu renesance a baroka. Festival věnujeme dílu Claudia Monteverdiho. Jelikož stojí u samotných počátků opery jako hudební formy, budeme dělat vše pro to, abychom mohli příští rok opět představit operní projekt," slíbil.

Autor: Martin Moštěk

30.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení