VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba v ulicích otevřela letošní festival Znojmo 09

Znojmo /NOVÉ VIDEO/ - Znojmo už od rána ožilo hudebním festivalem. Letošní pátý ročník s podtitulem Haydn, víno, Napoleon předznamenává happening v ulicích Znojma, které zaplavili hudebníci všech žánrů.

10.7.2009
SDÍLEJ:

Festival odstartovala hudba v ulicích. Foto: DENÍK/Monika Choděrová

Na znojemských náměstích a uličkách v centru města mohou kolemjdoucí slyšet dobovou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, ale i kytarové instrumentálky nebo hudbu v podání vokálního uskupení. Krom muziky nabízí Hudba v ulicích prostor i pro rukodělné výrobky, tanec nebo charitativní akci.

Podobný program bude v rámci festivalu zopakován ještě dvakrát, a to v úterý 14.7. a 22.7.

Hudba v ulicích vyvrcholí v 18.00 setkáním hudebníků, operní společnosti a příznivců festivalu u divadla, odkud se vyjde průvodem k radnici, kde od starosty města získá prezident festivalu klíč od města a festival tak může směle začít.

Oslavou příchodu největšího svátku hudby na Moravě bude Vídeňský večer na Masarykově náměstí, kde bude hrát nejen vídeňské valčíky Brněnský salónní orchestr. Ke slyšení bude také jazz, cimbál, country. O vídeňskou gastronomii se postará Hotel Savannah. Chybět nebudou zejména vídeňské řízky nebo sachr dorty. Vstupenkou na tuto akci bude klobouk na hlavě, který lze případně zakoupit i na místě. Pořadatelé pro tuto příležitost nechali vyrobit speciální klobouky dle vídeňské módy.

PROGRAM HUDBY V ULICÍCH

1) Hwezda open air no.1
2) Lucrezia Borgia – dobová hudba
3) Kouda’s Quartet – jazz 20., 30. a 40. let
4) Mosty – znojemské vokální uskupení,
11:00–17:00
5) Michal Svoboda – znojemský kytarový
kouzelník
6) Cimbálová muzika Dyjavánek – znojemský
folklorní výkvět
7) Retz–Ensemble – 10:00–12:00,
Cimbálová muzika Kosár – 12:00–17:00
8) Kyjovský komorní orchestr
9) Taurus Band – nezávislá scéna otevřená
dalším hudebníkům, 10.00 – ??
Filigrián – taneční skupina, vstupy: Obroková ul.
11:30 a 14:00, okolí kostela sv. Mikuláše
13:00, Slepičí trh 15:00
Látky Monika – výstava patchworku, nám TGM
Nízkoprahový klub pro děti a mládež Coolna –
den otevřených dveří, nám. TGM
Ateliér Samuel – prodej výrobků, Obroková ul.
Akce Cihla – pomozte i Vy lidem s mentálním
postižením na cestě k samostatnosti,
OD Dyje, Albert a Interspar

#nahled|http://g.denik.cz/69/50/hudba_vulicich_program_0710_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/69/50/hudba_vulicich_program_0710.jpg|Program hudby v ulicích na pátek 10.7. #

Sobota 11.7. - Setkání festivalů a velký úvodní koncert

V 11.00 se již tradičně setkávají festivaly, Znojemský a Retzký, na Heiligersteinu. Na tomto známém poutním místě zahraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka.

Večer ve 20.00 je do jízdárny Louckého kláštera připraveno slavnostní zahájení festivalu. První festivalový víkend je propojen s napoleonskými oslavami u příležitosti dvoustého výročí bitvy u Znojma. Proto se slavnostní zahájení ponese v tomto duchu. Na symfonickém koncertě nazvaném Napoleon a hudba zazní v podání Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Petra Vronského skladby pojící se k Napoleonovi. Jedná se o Čajkovského „Slavnostní předehru 1812“, Haydnovu Symfonii č. 69 „Laudon“ a Beethovenovu Symfonii č. 3 „Eroica“.

Od 19.30, tedy před zahájením velkého úvodního koncertu, přijedou napoleonská vojska v historických uniformách do Louckého kláštera. Zhruba čtyři stovky vojáků nastoupí na nádvoří v Louce a budou probíhat ceremonie a předávání vyznamenání. Zároveň dojde k představení sborníku „Bitva u Znojma a válka roku 1809“. Vojáci s sebou přivezou i kanón, z kterého se bude střílet během symfonického koncertu.

Návštěvníci se opravdu mají na co těšit! Na kterém symfonickém koncertě se mohou setkat během skladby se střílením z děla nebo vyzváněním zvonu? Perličkou je také to, že Čajkovského Slavnostní předehru na rok 1812 bude se symfonickým orchestrem hrát vojenská dechovka.

Petra Klobasová

10.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Přerova (ve žlutém) v přípravě proti Orlům Znojmo.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal od Jihomoravanů „bůra"

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Jižní Morava – Horké léto a vášeň pro rychlost plní jihomoravské silnice motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Poslední s tragickými následky vyšetřovali policisté devátého srpna u Čejkovic na Hodonínsku.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení