VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo čeká ohňový koncert

Znojmo (SOBOTNÍ A NEDĚLNÍ PROGRAM UVNITŘ) - Zacpané londýnské ulice a hořící podium s orchestrem byly, v polovině osmnáctého století, kulisou prvního veřejného představení Hudby ke královskému ohňostroji Georga Friedricha Händela. V sobotu skladbu na nádvoří znojemského hradu uslyší, v podání zlínské filharmonie, i znojemské publikum. Taktovky se ujme umělecký šéf festivalu Roman Válek.

12.7.2008
SDÍLEJ:

Průvod festivalovým městem.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

„Na program zahajovacího koncertu jsme záměrně vybrali Musorgského a Händla. Symfonický orchestr venku vyžaduje nějaký zábavný kus, který je trochu určený k hraní pod širým nebem a zároveň vhodný pro festivalové publiku. Těžko bychom mohli hrát Mahlerovu symfonii nebo nějaké tklivé romantické kusy,“ řekl Válek.

Posluchači se tak v sobotu mohou těšit na Händelovu hudbu, která se stala přímo prototypem radostné hudby k lidové slavnosti. Organizátoři festivalu se ji rozhodli po londýnském vzoru spojit s ohňovou show.

Navíc má tato symfonie pro české posluchače i další význam. Britský král Jiří II. ji nechal složit a zahrát po uzavření mírové dohody s Habsburky.

Skončila tak osmiletá vleklá válka o nástupnictví na rakouský trůn.

Ještě předtím zazní na nádvoří znojemského hradu tóny ruského skladatele a klavíristy Modesta Petroviče Musorgskeho.

Organizátoři festivalu pro posluchače připravili Obrázky z výstavy v instrumentálním přepracování Maurice Ravela. Ke klavírním kompozicím inspirovaly skladatele obrazy jeho přítele, malíře a architekta Viktora Hartmanna. Většina prací, kterými se Musorgkij inspiroval, se ale nedochovala.

Uklidnění nabídne nedělní večer. Na programu festivalu bude cembalový koncert ve znojemském Státním okresním archivu na Divišově náměstí.

„Je to milá a nekomplikovaná hudba. Vivaldi pro cembalo sólové skladby nenapsal. Některé jeho houslové koncerty přepsal pro můj nástroj Bach. Jeden z nich zahraji na svém recitálu,“ řekla cembalistka Monika Knoblochová.

Program na sobotu:
11:00 Setkání festivalů na Heiligersteinu
Festival Retz a Hudební festival Znojmo se potkávají při Cimbálové muzice Antonína Stehlíka a sklence dobrého vína společně se starosty měst Retz a Znojmo.
12:00 Věžní hudba z radniční věže, Fanfáry městu na dobrou chuť
20:00 Symfonické obrazy,nádvoří Znojemského hradu, v případě deště jízdárna Louckého kláštera, Slavnostní zahajovací koncert
Modest Petrovič Musorgskij – Obrázky z výstavy (instrumentace M. Ravel)
Georg Friedrich Haendel – Hudba ke královskému ohňostroji- spojeno s ohňovým představením
Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Dirigent – Roman Válek
22:00 Věžní hudba z radniční věže, Fanfáry městu na dobrou noc

Program na neděli:

12:00 Věžní hudbaz radniční věže, Fanfáry městu na dobrou chuť
19:00 Archivní koncert,Státní okresní archiv Znojmo, Divišovo náměstí, v případě deště Kapucínský kostel, Masarykovo náměstí
Monika Knoblochová - cembalo, Jiří Bárta - violoncello
22:00 Věžní hudbaz radniční věže, Fanfáry městu na dobrou noc
Válek: Händel je jako velký rockový koncert

Velkou podívanou slibuje dirigent zahajovacího koncertu Roman Válek. Händelovu hudbu chce propojit s živou ohňovou show. Zážitek se podle něj bude rovnat rockovému koncertu.

Proč jste pro zahajovací koncert zvolili právě Musorgského a Händela?
Skladby barokního charakteru pro symfonický orchestr od Vivaldiho neexistují. Volba musela padnout na jiného skladatele. Chtěli jsme, aby festival otevřel velký koncert a Händel se k tomu Hudbou ke královskému ohňostroji výborně hodí. Oba se navíc teoreticky mohli potkat. Ohňostrůjčí hudba splňuje také bezezbytku všechny požadavky na provedení v otevřeném prostoru. Je velmi barevná a krásná. Ve své době byla hrána dvěma sty hudebníky pro dvacet tisíc lidí. V dnešní době se dá přirovnat k rockovým koncertům.

Jak bude vypadat propojení hudby a ohňostroje?
Ohňostroj by měl orámovat hudbu ve stylu sluchového a zvukového dialogu. Hudba k ohňostroji má několik rytmicky silných částí, kde se ohňostroj přímo předpokládá. Je tu tak příležitost pro nádherné ohňové efekty. Ta hudba sama o sobě je jakýmsi ohňostrojem. Má ale také něžnější místa.

Musorgského cyklus se jmenuje Obrázky z výstavy. Jak vznikal? Co znamená?
Obrázky z výstavy jsou skvělá skladba, která má navíc barokní princip. Popisuje návštěvu Ermitáže. Pod dojmem Hartmannových obrazů byl vytvořen popis prací, které na skladatele udělaly dojem.

V čem spočívá barokní princip skladby?
V baroku mluvíme o takzvané afektové teorii. Snažíme se znázornit radost, smutek, veselí a na podobném principu jsou postaveny i Kartinky. Je tam dětské pískoviště, tanec nevylíhnutých kuřátek, Baba Jaga na kuří noze a řada dalších obrazů. Lidé se budou divit, co lze hudbou všechno vykreslit.

Autor: David Grossmann

12.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Svozil v souboji. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
20

Střelecký půst trval 55 zápasů. Pár kluků už mi to dávalo sežrat, říká Svozil

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Jižní Morava - Nekvalitní voda a tisíce uhynulých ryb. To je bilance letošního léta v rybnících nejen na Brněnsku. Kromě extrémních veder a nedostatku vody bojovali rybáři se zamořením nádrží sinicemi.

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení