VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo zažije autentické baroko

Znojmo - Unikátní koncert čeká ve středu návštěvníky festivalu. Znojemskému publiku se představí vítězové Letní školy barokní hudby. Posluchači tak budou mít příležitost vyslechnout připravené skladby tak, jak je mohli slyšet lidé v sedmnáctém či osmnáctém století.

23.7.2008
SDÍLEJ:

Festivalová opera Dorilla in TempeFoto: Petr Vokurek

„Letní škola, která probíhá v prostředí valašské obce Rajnochovice, ve středu Hostýnských vrchů, je typem workshopu, jenž se zaměřuje na provádění vokálně instrumentálních děl starších slohových období, zejména baroka, ve stylu poučené interpretace staré hudby,“ řekla tisková mluvčí festivalu Petra Klobasová.

V rámci Letní školy barokní hudby se vyučuje hned několik kategorií interpretace. Její návštěvníci se poučí například o barokním sborovém zpěvu, sólech, hraní celých ansámblů nebo jednotlivých nástrojů. Jedním z lektorů kurzu je i Anna Mikolajczyk, která pravidelně vystupuje na znojemském festivalu. Letos ji zájemci mohou vidět v roli Dorilly na festivalové opeře.

Vivaldiho operu Dorilla in Tempe vidělo na premiéře a po prvních třech reprízách více než jedenáct set lidi.

Vítězové Letní školy barokní hudby

Veronika Manová – barokní housle

Studovala moderní housle na konzervatoři v Plzni u Martina Kaplana a komorní hru u Marka Špeliny a Julie Brané. Během svých studií se začala zajímat o historicky poučenou interpretaci a zúčastnila se kurzů v Jindřichově Hradci a LŠHB v Rajnochovicích, kde získala své první zkušenosti s hrou na barokní housle. Účast v těchto kurzech měla zásadní vliv na její rozhodnutí odejít studovat barokní housle do Nizozemska. V letošním roce ukončila studium na Highschool of Arts Utrecht a od září 2008 bude pokračovat na Royal Conservatoire v Haagu pod vedením Pavlo Beznosiuka.

Petr Mašlaň – barokní violoncello
Se hrou na violoncello začal v pěti letech. V roce 2003 získal 1. cenu na mezinárodní Heranově violoncellové soutěži, cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů a II. cenu v národním kole soutěže Concertino Praga v oboru violoncello. V mezinárodním kole téže soutěže se umístil jako pátý v konkurenci dvanácti violoncellistů Evropy. V listopadu 2005 získal 1. cenu v soutěžní přehlídce konzervatoří České republiky. V roce 2008 absolvoval kurz hry na barokní violoncello u Bruno Cocseta v rámci Académie de Sablé, který pořádal Francouzský institut v Praze.

Kamila Ševčíková – mezzosoprán

Po studiích na gymnáziu vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a Institut pro umělecká studia na Ostravské univerzitě v oboru sólový a koncertní zpěv. Absolvovala studijní stáž na Litevské akademii hudby a divadla ve Vilniusu. Sedm let působila jako sólistka dívčího vokálního souboru Adash, který se zabývá interpretací židovské hudby. Externě spolupracuje s operou ND v Ostravě. Pravidelně se účastní mnoha hudebních festivalů. Loni se zhostila sólového partu ve scénickém provedení Kytice B. Martinů, které nastudovala pro mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl.

Vranovský zámek rozezní vokály

Vranov nad Dyjí - Barokní skladby Adama Michny z Otradovic, árie jedné z nejranějších oper vůbec od manýristy Claudia Monteverdiho, nebo Písně pro Marii Bohuslava Martinů, zazní na středečním koncertě v prostorách Vranovského zámku. Pro zájemce je připravil vokální soubor The Czech Ensemble Baroque Vocal Quintet.

„Tento vokální ansámbl je tvořen mladými sólisty, kteří se specializují na autentickou interpretaci staré hudby. Zabývá se však také vokální tvorbou autorů 20. století. Je součástí vokálně instrumentálního tělesa The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir, které se specializuje na autentické provádění velkých barokních oratorií, oper a kantát,“ řekla tisková mluvčí festivalu Petra Klobasová. Těžištěm činnosti ansámblu je zejména italská madrigalová tvorba 17. stolet.

Stylová interpretace zahrnuje nejen hudební stránku, ale také dobové kostýmy, ve kterých soubor vystupuje. The Czech Ensemble Baroque Vocal Quintet má mimo jiné v repertoáru také moderní podobu madrigalů z tvorby Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.

PROGRAM NA STŘEDU

12:00 Věžní hudba
z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou chuť

19:00 Koncert vítězů soutěže Letní školy barokní hudby 2007, Althanský palác, v případě deště Městské divadlo
Veronika Manová – barokní housle
Kamila Ševčíková – zpěv
Petr Mašlaň – barokní cello

19:30 Koncert Vranovského zámku, Státní zámek Vranov nad Dyjí
Barokní perla jižní Moravy se připojuje k festivalu svým koncertem
The Czech Ensemble Baroque Quinet pod vedením Terezy Válkové

22:00 Věžní hudba z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou noc

Autor: David Grossmann

23.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení