VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmu povládne hudba a víno

Znojmo /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Napoleonskými symfoniemi začne v sobotu večer hlavní program pátého znojemského hudebního festivalu. Letos připomene dílo Josefa Haydna.

11.7.2009
SDÍLEJ:

Hudební festival Znojmo 09 - Vídeňský kloboukový večer, pátek 10. července.Foto: DENÍK/ Monika Choděrová

Šestadvacet koncertů, sedmnáct festivalových dnů a spousta dobrého vína. To je nejstručnější vizitka pátého ročníku znojemského hudebního festivalu, letos s podtitulem „Haydn, víno, Napoleon“. Včera si umělci přišli pro klíče od města, dnes festival nabídne úvodní symfonický koncert.

„Letošní rok jsme věnovali dílu Josefa Haydna, který před dvěma sty lety zemřel. Současně si připomínáme i napoleonské výročí, protože Haydn zemřel ve Vídni, krátce po jejím obsazení francouzskou armádou,“ připomněl historické souvislosti prezident festivalu Jiří Ludvík.
V sobotu a neděli se navíc festival bude dělit o pozornost návštěvníků s aktéry připomínky velké napoleonské bitvy u Znojma v Dobšicích a Louce.

„Před úvodním koncertem v loucké jízdárně bude historická vojenská přehlídka, nastoupí čestná stráž a bubeníci. Zazní Čajkovského Slavnostní předehra 1812, Haydnova symfonie věnovaná rakouskému vojevůdci Laudonovi a Beethovena Eroica původně dedikovaná Napoleonovi,“ příblížil sobotní program Ludvík.

Po hudební stránce nabídne haydnovský ročník dva vrcholy. Prvním bude osmnáctého července premiéra opery Život na Měsíci, druhým závěrečné oratorium Stvoření. Umělci, kteří nyní chystají operu a pak je čeká příprava oratoria ve Znojmě, už skoro týden pilně zkouší. „Na festival se vracím rád. Líbí se mi, že organizátoři vybírají málo hrané a poměrně neznámé opery,“ řekl jeden ze sólistů Tomáš Kořínek, který na festivalu zpívá třetím rokem.

Přestože jsou znojemské inscenace příslovečné svou náročnou a intenzívní přípravou, vrací se pěvec rád. „Celý rok jezdím mezi divadly, proto se do Znojma těším a jedu si svým způsobem odpočinout. Na opeře je samozřejmě spousta práce, ale je tu i příležitost k odpočinku a lidé, se kterými si rozumím,“ dodal Kořínek.

V dramaturgii festivalu ani letos nechybí například koncerty malých géniů, vystoupení znojemských hudebníků či dva koncerty Pavla Šporcla. „Protože o jeho koncerty očekáváme velký zájem, naplánovali jsme jedno jeho vystoupení do loucké jízdárny, kam se vejde přes tisíc posluchačů,“ uvedl Ludvík.

Po všech stránkách velkou událostí bude letos závěrečný koncert znojemských hudebních slavností. „Libreto Stvoření, založené zčásti na Starém Zákonu, zčásti na Miltonově Ztraceném ráji, bylo připraveno původně pro Händela. Ten už je zpracovat nestihl. Díla se chopil Haydn, který jím chtěl završit händelovskou oratorní tradici,“ uvedla sbormistryně Czech Ensemble Baroque Tereza Válková.

Pět sólistů doprovodí téměř devadesátičlenný sbor a orchestr. „Je to dosud největší složení, v jakém náš soubor kdy vystupoval. Stvoření je dílo hudebně i epicky monumentální a výpravné. Věřím, že přinese divákům zajímavý zážitek. Rozhodně se nemusí obávat, že by se nudili u dlouhých monotónních fug,“ dodala Válková.

Autor: Martin Moštěk

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Část Biskupského dvora, věže katedrály svatého Petra a Pavla a paleolitická Věstonická venuše. Tyto pamětihodnosti tvoří návrh nové známky, kterou vydala Česká pošta ku příležitosti dvoustého výročí založení Moravského zemského muzea.

Muzeum dostalo poštovní známku k dvoustému výročí. Pošta vytiskne 750 tisíc kusů

Michal Gálik (vpředu).

Díky práci snů zdarma cestuje po světě. Při natáčení mu ale opice ukradla kameru

Vytrvalejší cestovatel než vlk. Rys přišel do Moravského krasu až z Beskyd

Blanensko – Vědci minulý týden odchytili a očipovali rysa v Moravském krasu. Očekávají, že díky tomu získají nové poznatky o vzácné šelmě.

Pronájem zámeckých koníren? Bez zájmu. Krumlov bude hledat nové využití

Moravský Krumlov – Další možnosti, jak využít konírny tamního zámku, budou hledat představitelé Moravského Krumlova. „Do výběrového řízení na pronájem objektu se nikdo nepřihlásil, proto rada rozhodla řízení zrušit," uvedl starosta města Tomáš Třetina.

Novorozená miminka Znojemska 25. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 25. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Nechci opakovat stejné chyby, říká Malík o testech v druholigovém Znojmě

Znojmo, Brno – Před rokem se nespokojil s nabídkou brněnské Zbrojovky a vyslyšel volání lukrativnější ciziny. Jenže angažmá fotbalisty Jana Malíka v Černo More Varna hrajícím první bulharskou ligu skončilo už po půl roce a jaro odehrál defenzivní záložník v týmu Legionovia Legionowo až ve třetí nejvyšší polské soutěži. Teď usiluje o angažmá v druholigovém Znojmě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies