VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrušovanští fotbalisté objevili nového živočicha. Jetrda

Hrušovany nad Jevišovkou /ZE SPORTOVNÍ HISTORIE ZNOJEMSKA/ - Vy neznáte jetrda? Tahle otázka se nesla před sedmi lety Hrušovany nad Jevišovkou. Místní fotbalisté totiž na soustředění v Nízkých Tatrách údajně spatřili stopy tohoto plachého zvířete.

11.5.2012
SDÍLEJ:

Utkání hrušovanské Rudé hvězdy proti pracovníkům hrušovanského cukrovaru.Foto: Archiv oddílu TJ Cukrovar Hrušovany nad Jevišovkou

„Kluci, kteří jeli v jednom autě na soustředění, si tohle zvíře vymysleli. Byl mezi nimi i současný předseda Jirka Pavelčík. Název jetrd vznikl od yettiho. Po cestě zastavovali a ptali se místních lidí, kde jsou tady jetrdi. A lidi, aby nevypadali jako blbci, tak říkali, že v horách," směje se bývalý předseda a nynější sekretář hrušovanského fotbalového klubu Pavel Makrovský.

Tím ale historka s vymyšleným zvířetem neskončila. „Napálili jsme s tím pár lidí, dokonce i studovaných doktorů. Jednoho našeho fanouška jsme o tom tak přesvědčili, že když jsme jeli k diviznímu utkání v Brumově a po cestě viděli krávy na kopci, tak nám uvěřil, že jsou to jetrdi. A to ten fanoušek z Brumova pocházel," vypráví Makrovský.

Jetrd dostal i svoji podobu. „O rok později jsme byli na soustředění ve Vysokých Tatrách. Měli tam v obchodě takovou vypelichanou hračku. Byl to možná velbloud, ale pořádně nebylo poznat, co to je. Koupili jsme ho pro hrušovanského zubaře doktora Malouška. On byl totiž ten fanoušek, který s námi jel do Brumova. Dodnes ho má ve své ordinaci vystaveného," usmívá se bývalý předseda.

Jednapadesátiletý Pavel Makrovský začal s funkcí předsedy v roce 1992. „Když odešli vojáci, tak v podstatě odešlo celé mužstvo. Začínali jsme od třetí třídy okresní soutěže. Hráči byli rozprášeni po okolí, protože v bývalém mužstvu byli hráči, kteří se nedostali do znojemské Rudé hvězdy. Přišel Pavel Makrovský a postupně jsme to dávali dohromady, až se nám podařilo hrát divizi, kde jsme vydrželi pět let," přibližuje bývalý hráč a nynější místopředseda, šestapadesátiletý Vlastimil Mašek. „Hráli jsme vyšší soutěže díky penězům. Od těch se to všechno odvíjí. Když nebyly, tak jsme sestoupili. Prvně do krajského přeboru a teď hrajeme 1.A třídu," dodává Makrovský.

V době největších úspěchů se dařilo i mládežnickým týmům. „Dorostenci a žáci tehdy postoupili do krajské soutěže. Pak ale, jak dětí ubývalo, museli jsme se ze soutěže odhlásit. Nebyla to ani otázka peněz. Vychovali jsme několik kvalitních hráčů. Byli ale tak dobří, že odešli jinam. Měl jsem v žácích třeba Honzu Pavelku, který odešel do Znojma, Honzu Šilingra, který hraje v Jihlavě, Dominika Šilingra, ten je v Břeclavi. Nějaké žáky teď máme ve Znojmě a jednoho dorostence ve Slovácku," zmiňuje Mašek.

Několik bývalých hrušovanských hráčů hraje také za divizní Tasovice.

Historie hrušovanského fotbalu sahá do roku 1924. „Zakládající člen Sokola a Sportovního klubu kopané se jmenoval Josef Futera. Mužstvo se skládalo z místních nadšenců. Od konce druhé světové války byli řadoví členové doplňováni fotbalisty z místního útvaru pohraniční stráže. Pod názvem Rudá hvězda Hrušovany nad Jevišovkou se hrávalo do roku 1989. Největším úspěchem byla účast v 1.B třídě," sděluje kronika hrušovanského fotbalu.

Hrušovanští muži v současnosti hrají 1.A třídu. Mají i tým B, družstvo dorostenců, jedno mužstvo žáků a dva týmy přípravky. Kromě travnatého hřiště mohou využívat i hřiště s umělou trávou. Před více jak deseti lety postavili fotbalisté nové kabiny.

Po stopách jetrda

PAVEL KONVALINKA

Hrušovany nad Jevišovkou  - Během zimního soustředění v Nízkých Tatrách nalezli ve sněhu stopy tohoto vzácného živočicha členové našeho oddílu Jiří Pavelčík a Robert Koch.

Jedná se o velmi plachého živočicha, vyskytuje se ve dvou formách. V oblasti Nízkých Tater se vyskytuje Jetrd skalní a v oblasti Brumova Jetrd obecný. Jeho existence byla rovněž doložena i v Chorvatsku dalším členem oddílu.

Jiří Pavelčík a Robert Koch ve snaze spatřit tohoto vzácného tvora sháněli informace u domorodců. Ti ho samozřejmě někteří viděli, ale jak sami říkali: „Musíte ďalej do hory, tam sú." Ale nepodařilo se. Po Jetrdovi, jakoby věděl, že je o něj zvýšený zájem, se slehla zem a rovněž zmizely ze sněhu i jeho stopy.

Další kontakt s Jetrdem byl zaznamenán při fotbalovém utkání v Brumově. Na jeho přítomnost upozornil předseda oddílu Pavel Makrovský MUDr. Malouška, který natáčel utkání kamerou. Ten neváhal a točil. Jeho zásluhou máme existenci Jetrda potvrzenou na záznamu.

MUDr. Maloušek se nám přiznal, že z tohoto kraje pochází a odpřísahal, že Jetrda obecného sám několikrát na vlastní oči zblízka spatřil. Po několikadenní mravenčí práci se k nám štěstí konečně otočilo čelem. Podařilo se nám odkoupit uhynulého jedince Jetrda obecného a nechali ho odborně vypreparovat. Jedná se o mládě a v současné době ho můžete spatřit vystaveného přímo v zubní ordinaci MUDr. Malouška.

Latinské názvy:

Bockgemzus Oreades Jetrd obecný
Beckgemzus Apterus Jetrd skalní (skákavý)

Autor je členem hrušovanského fotbalového klubu

(Článek vyšel v roce 2005 v hrušovanských Radničních listech)

Z historie

1924 vznik fotbalového oddílu Slavoj Hrušovany

1945 oddíl dostal budovatelský název Rudá hvězda Hrušovany nad Jevišovkou

1992 změna názvu oddílu na TJ Cukrovar Hrušovany nad Jevišovkou

1998 postup do 1.B soutěže

1999 vybudování nových kabin

2003 postup do krajského přeboru

2004 postup do divize

2009 sestup z divize

Od sestupu hrají Hrušovany 1. A třídu.

Zdroj: kronika fotbalového klubu

TJ Cukrovar Hrušovany nad Jevišovkou

Autor: Romana Holišová

11.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Z bývalé prodejny a restaurace vznikne nové kulturní centrum. Od května

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Brno, jižní Morava – Stále řádí. I když nových pacientů nakažených žloutenkou typu A od minulého týdne nepřibylo, hygienici varují před velkým optimismem. Podle nich zatím nic nenaznačuje, že epidemie v Brně a okolí končí. 

Znojmo chce protáhnout úspěšnou sérii proti Ústí. Na zápas vyjelo o den dřív

Znojmo – Chvíli si mohli užít první vítězství v sezoně, ale teď už opět musí zbystřit. Fotbalisté druholigového Znojma se ve středu od šesti hodin večer střetnou na venkovním hřišti s Ústím nad Labem.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení