Každé přestupní období jich k jižním sousedům vyrazí celá řada. „Samozřejmě jde o problém. Podobný řeší kluby od německých hranic. Ale neodchází jich tolik tolik jako dřív," podotýká předseda krajského fotbalového svazu Pavel Blaha.

Fotbalový exodus do rakouských „pralesů" se tradičně týká hlavně Znojemska, Břeclavska a Hodonínska. Celé seznamy hráčů mohou dávat dohromady třeba v Mikulově. Ten dlouhodobě doplácí na svou polohu u hranic. „Do Rakouska chodí nejen ti, co umějí do balonu kopnout, ale i ti horší. Rakušané mají málo hráčů. Ale nejde jen o muže nebo dorostence. Lanaří i žáky, a dokonce i z kluky přípravky," tvrdí sekretář FC Pálava Milan Špalek.

Za eury ale jezdí i fotbalisté z Brněnska. To je třeba případ nejlepšího střelce uplynulého ročníku krajského přeboru Martina Fuxy. Místo brněnské Sparty obléká dres Hauskirchenu v I. třídě. „Ano, hlavní motivace jsou peníze. Ve Spartě jsem byl už dlouho a potřeboval jsem změnu. A dostal jsem nabídku, která nešla odmítnout," přiznává pětadvacetiletý snajpr.

Kvalita trpí

Fotbalově si nepolepší. Zato přivýdělek stojí za to. „Kluci si to vyzkouší a za půl roku se vrátí zpátky. Ale tam jdou fotbalisti, zpátky hráči, kteří potřebují natrénovat. Nejde o fotbal, ale o eura," povídá kouč Karel Bečka ze třetiligové Břeclavi.

Celek z MSFL se může proti hromadným útěkům bránit poměrně snadno. Stačí uzavřít smlouvu. „Pak pro hráče není tak jednoduché do Rakouska odejít. V nižších soutěžích je to horší," potvrzuje Bečka starosti menších celků. Ty totiž za odchod svého hráče do zahraničí nedostanou ani korunu.

Uzavírání neamatérských smluv ovšem není v možnostech jihomoravských klubů. „Minimálně musíme platit tisíc korun měsíčně. Když chcete mít pod smlouvou celý kádr, stojí to obrovské peníze. Na to nemáme," hlásí mikulovský sekretář. „Jiná obrana ale neexistuje," upozorňuje předseda jihomoravského fotbalu.

Fotbalisté tak proudí přes hranice dál. „Můžu chodit do práce a mám dva příjmy. Když u nás nehrajete ligu, tak se fotbalem neuživíte. I proto jsem kdysi nechal dorosteneckou ligu ve Slovácku a šel do Rakouska," tvrdí Zdeněk Očenášek, který před odchodem na jih hrál krajský přebor v Podivíně na Břeclavsku.

Nyní kope druhou nejnižší rakouskou soutěž. I tak si přijde na solidní druhý plat. „Rozdíl je v penězích i kvalitě. Narazíte na mužstva jako z naší III. třídy, v dalším zápase jako z krajského přeboru," dodává Očenášek.

Záchrana je zatím v nedohlednu. „Když fungují různé přeshraniční spolupráce, nechápu, proč se nemůže udělat něco proti tomuto problému," uzavírá mikulovský Špalek, jehož klub tak zřejmě bude dál trpět.