Orli v Salcburku prohráli 4:2 a pro šanci na titul doma musí zvítězit

Salcburk, Znojmo – Za elektrizující atmosféry obou fanouškovských táborů odstartoval v neděli na salcburském ledě pátý zápas finálové série mezinárodní EBEL. Znojemští trenéři provedli několik změn v sestavě, a to především v defenzívě. Chyběla dvojice André Lakos a Lubomír Štach, jejichž místa zaujali David Roupec a Petr Šenkeřík. V útoku nastoupil Ondřej Fiala místo Branislava Rehuše a v brankovišti dostal důvěru Jan Lukáš. Ani to ale nevedlo k výhře, Orli podlehli rakouskému soupeři 2:4.

10.4.2016

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ludmila Korešová

Salcburk měl od prvních minut obrovský tlak a obrana Orlů měla společně s brankářem Lukášem hodně práce.

V sedmé minutě se poprvé dostala do útočného pásma i eskadra Znojemských, střela Coltona Yellow Horna však mířila těsně mimo branku.

Zaúřadovali tak přece jen hráči s býkem na prsou. V deváté minutě se dostal kotouč až k osamocenému domácímu Manuelu Latusovi a ten neměl moc práce s přehozením ležícího Lukáše. Tragická minuta Znojma pokračovala. Za pouhých čtrnáct sekund zůstal znovu nebráněn v mezikruží Brett Sterling a poslal domácí do dvoubrankového vedení.

Trenér Jiří Režnar si poté vyžádal oddechový čas. Salcburk přesto pokračoval v tlaku, ten zabrzdilo až vyloučení obránce Dominiqua Heinricha. Při následné přesilovce zafungovala souhra kanadských hráčů Znojma Yellow Horna a Coreyho Trivina. Po střele druhého jmenovaného tečoval puk mimo dosah finského brankáře Juuso Riksmana obránce Libor Šulák. Orli tak snížili na 1:2.

Poté dostali možnost přesilové hry i domácí Býci a několikrát vystrašili brankáře Lukáše. Ten si ale dokázal se všemi střelami poradit na výbornou. Orli zakončili úvodní část další početní převahou.

Většinu z ní si přenesli do druhé třetiny a po necelé minutě vytvořili před Riksmanem další velký závar, gólman Salcburku společně s obránci ale gólu zabránili.

Smolný gól

Za dvě minuty byl za další zbytečný zákrok v sérii vyloučen americký útočník ve službách Salcburku Sterling. Jeho spoluhráči si s oslabením opět poradili. Bohužel pro Znojmo přišla smolná branka. V rohu znojemského obranného pásma upadl Yellow Horn, obránce Šenkeřík se nechal obrat o puk a dezorientovanou obranu Orlů potrestal druhým gólem v zápase Sterling.

Na konci třicáté minuty zachyboval pro změnu brankář Lukáš a domácí Latusa nebyl daleko od čtvrté trefy.

Špatné přesilovky

Znojemští měli v zápase velké problémy s proměňováním přesilových her, další takovou dostali ve čtyřiatřicáté minutě. Opět ji však promarnili. Dvě příležitosti na snížení měli krátce po sobě Martin Podešva a Trivino, ale ani jim se nevedlo.

Tlak Znojma pokračoval až do konce druhé třetiny, ale bez výsledku. Tři sekundy před sirénou trefil Peter Pucher boční síť. Do třetí dvacetiminutovky Orli vletěli aktivněji, ale velmi brzy jim přistřihl křídla Luciano Aquino, jenž dorazil kotouč poté, co nepovedená střela domácího hráče změnila směr. Salcburk vedl už 4:1.

Rakouský tým se však dlouho z tříbrankového vedení neradoval. V šestačtyřicáté minutě zamířil Podešva svoji bekhendovou střelu nad vyrážečku finského gólmana a Orli opět mohli živit naději na zvrat.

Přiostřená hra a šarvátka

Třetí branku zkoušel vstřelit nejprve Marek Biro a poté v dobré příležitosti i Patrik Novák. Skákající puk ale znojemský útočník netrefil. Následovala rozmíška mezi Janem Lattnerem a Sterlingem, jenž tak zamířil na trestnou lavici již počtvrté v zápase.

Jenže po skončení hry ve čtyřech šli Znojemští do tří a Salcburk měl minutu a půl na navýšení svého vedení.

Český celek se zvládl ubránit a sám si poté zahrál pátou přesilovku v utkání. Posléze ale nedovoleným zákrokem Radka Čípa skončila a se šancemi Orlů to vypadalo zle. Na konci to zkoušelo Znojmo ještě v šesti bez brankáře.

Se závěrečnou sirénou se ještě strhla hromadná bitka, ani ta už ale nic nezměnila na třetím vítězství Salcburku ve finálové sérii. Ten otočil finálovou sérii z 1:2 na 3:2 ve svůj prospěch a má mistrovský mečbol.

Orli byli z výsledku rozpačití. „Nevím, čím to je, že se nám začátky zápasů opravdu nedaří. Salcburk má v týmu Kanaďany a Američany, kteří jsou naučení vletět do zápasu v prvních osmi deseti minutách. Musíme se poučit na videu a vrátit sérii zpět do Rakouska," reagoval po zápase obránce Znojma Petr Šenkeřík.

O vyřizování účtů uvažovali někteří znojemští obránci. „Je to finále. Určitě se už trochu vyřizují účty. Zvláště mne se snaží vyprovokovat, ale já jsem na to připravený, takže mohou klidně v provokacích pokračovat," vzkázal útočník Orlů Martin Podešva.

V úterý pokračuje finále šestým střetnutím na znojemském ledě. Zápas startuje v 19:40.

EC Red Bull Salcburk – Orli Znojmo 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Latusa (Welser), 10. Sterling (Duncan), 26. Sterling (Duncan), 43. Aquino (Fahey) – 13. Šulák (Trivino, Horn), 46. Podešva (Číp).

Rozhodčí: Gebei, Piragić – Hofstätter, Pardatscher.

Vyloučení: 6:6.

Využití: 0:1. Diváci: 3200 (vyprodáno).

Střely na branku: 30:24

EC Red Bull Salcburk: Riksman (Gračnar) – Kutlák, Trattnig, Connelly, Fahey, Heinrich, Viveiros, Pallestrang – Welser, Walter, Latusa – Sterling, Duncan, Hughes – Ledin, Komarek, Aquino – Kristler, Rauchenwald, Hochkofler – Baltram.

Orli Znojmo: Lukáš (Nechvátal) – Stehlík, Šulák, Šenkeřík, Biro, Lattner, Bořuta, Roupec – Tomas, Pucher, Fiala – Šedivý, Trivino, Yellow Horn – Podešva, Bartoš, Číp – Beroun, Šeda, Novák – Špaček.