Tradičnější, barvitější a lidovější. Takovou tvář chtějí jednadvacátému Znojemskému historickému vinobraní vtisknout jeho letošní organizátoři. Slibují pohlednější průvod a více historické zábavy v ulicích. Obsazení královského páru i podobu tradičních historických scén drží ještě pod pokličkou. S propagací vinobraní začne agentura počátkem srpna.

„Od komerčního pojetí předchozích ročníků se vrátíme k původnímu základu. Nabídneme slavnost, která bude znojemská, historická a zaměřená nejen na burčák, ale také na ušlechtilá místní vína,“ řekl jednatel produkční agentury MVP Vít Rozehnal.

Půdorys dlouhodobě zavedeného programu agentura hodlá zachovat. „Nabídneme deset scén a stanovišť, kde se vystřídá až tisíc umělců. Zachováme místa i zaměření všech scén, jen dětský program přesuneme ze Slepičího trhu na prostranství před pivovar,“ dodal Rozehnal.
V ulicích podle něj bude mnohem víc historického dění než dřív. „Pištci, bojovníci, jarmarečníci i divadelníci nebudou jen vystupovat na obvyklých scénách, ale lidé je častěji potkají po městě. Slavnost tím dostane historičtější ráz,“ vysvětloval jednatel.

Vedle tradičního sezonního burčáku pořadatelé zdůrazní i produkci špičkových místních vín. „Po oba dny nabídneme na prostranství u rotundy odpolední ochutnávku vín VOC. Představíme návštěvníkům náš apelační systém i nejlepší vína, a navíc atraktivní rozhled do Národního parku Podyjí a na historickou část Znojma,“ řekl předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.

K aktivní účasti chtějí pořadatelé pozvat znojemské umělce a spolky. Nejméně dva důležití dlouholetí protagonisté vinobraní ale zatím od organizátorů žádnou nabídku nedostali. „Pořadatelé mě neoslovili a jelikož předpokládám, že na programu již pracují, ani pozvání ke spolupráci neočekávám,“ řekl Václav Beran starší, dlouholetý režisér historických scén.

Zda dostane nabídku, aby znovu ztvárnil Jana Lucemburského, neví ani Marek Čapoun, osvědčený znojemský ochotník. Ten českého krále hrál v řadě předchozích ročníků. „Žádnou nabídku jsem zatím nedostal. Uvidím, zda a s čím pořadatelé přijdou,“ uvedl Čapoun.

Přípravy vinobraní sleduje s poněkud smíšenými pocity. „Deklarovaný odklon od komerce k historičtějšímu stylu samozřejmě vítám. Takové vinobraní by se mi líbilo. Na druhé straně jsem velmi rozpačitý z úvah o alegorických vozech v průvodu a živých obrazech na hlavní tribuně. To mi přijde jako hloupost,“ kroutil hlavou Čapoun.

Dřívější informaci o alegorických vozech korigoval i jednatel Rozehnal. „U nás je má bohužel každý člověk starší dvaceti let pevně spojené s někdejšími prvomájovými průvody. Do budoucna o nich uvažujeme, ale pro začátek se zaměříme hlavně na to, aby byl průvod pestřejší a vzhledově zajímavější,“ uvedl Rozehnal.

Slíbil, že účinkující dostanou hezčí kostýmy. Kdo je oblékne a co v nich sehraje zatím neprozradil. „Nechte se překvapit. Obsazení královského páru i podrobnosti k historické scéně představíme v následujících týdnech. Stejně jako podobu propagační kampaně, kterou zahájíme počátkem srpna,“ avizoval Rozehnal.

Organizátoři alespoň odtajnili kulturní program. Na hlavní scéně vystoupí například skupiny Buty, Hradišťan, Javory či Laura a její tygři, ale i zpěváci Aneta Langerová či David Koller.