Znojemské muzeum nabídlo po letech první národopisnou výstavu nazvanou Hospodářský rok na vsi. O zaměření výstavy, muzejních sbírkách i možnostech bádání v regionu v rozhovoru mluví historik a etnograf znojemského muzea Jiří Mačuda.

Po jak dlouhé době znojemské muzeum nabízí výstavu s národopisným zaměřením?
Neznám důkladně celou historii expozic a výstav Jihomoravského muzea. Asi do šedesátých či sedmdesátých let minulého století tu bývala expozice zemědělství a vinařství. Výstavu s národopisným zaměřením pokud vím nabízí muzeum poprvé po zhruba deseti letech.

Co návštěvníci na výstavě v minoritském klášteře uvidí?
V sedmi vitrínách představujeme jednotlivé části zemědělského roku a činnosti či předměty s nimi spojené. První se věnuje orbě a setbě, mezi exponáty vyniká pluh. Druhá je zaměřena na vinařství a nabízí model vřetenového vinařského lisu. V dalších pojednáváme například o žních, chovu hospodářských zvířat nebo o tom, co se na venkově peklo a jedlo. Pro návštěvníky by mohl být zajímavý i dívčí kroj z Dolních Kounic z dvacátých let minulého století. Patří k novým přírůstkům do našich sbírek, vystavený je vůbec poprvé.

Je Znojemsko, se svými vyhaslými tradicemi, pro národopisce zajímavou oblastí?
Bez ohledu na současný stav bývalo Znojemsko stejnou oblastí jako kterákoliv jiná, třebaže byla do jisté míry mimo pozornost národopisného sběru. Sám se zabývám slovanským obřadním folklorem a i k tomuto tématu existují zápisy z druhé poloviny devatenáctého a počátku dvacátého století. Znojemsko byla také samozřejmě rozděleným regionem, jižní část bývala spíše německá, severní už moravská. Zvyky se prolínaly a pokud jde o moravskou stranu, ta se v krojích, výrobě ani obřadním folkloru příliš nelišila od Horácka a Podhorácka.

Zmínil jste, že sběratelé lidových tradic Znojemsku mnoho pozornosti nevěnovali. Dochoval se nějaký národopisný materiál alespoň ve sbírkách muzea?
Sbírky máme poměrně obsáhlé. Najdeme v nich doklady o řemeslech, zemědělské výrobě, textilie či vinařském folkloru. Pěstoval se tu palach na výrobu různých košů, existovala lidová hrnčířská výroba. Materiál máme, jen je zapotřebí ho ještě důkladněji popsat, interpretovat, zařadit do hlubších souvislostí.

Znamená to, že by mohlo dojít na nějakou národopisnou publikaci o Znojemsku?
Není to vyloučeno. Snad se k tomu někdy spolu s kolegy odborníky z dalších muzeí dostaneme. Monografie tohoto typu zatím určitě chybí.

Když jsme zmínili muzejní folkloristické sbírky, jsou už uzavřené nebo do nich nadále získáváte další přírůstky?
Myslím, že po půdách a komorách se ještě najde dost věcí, které by se nám do sbírek hodily. Proto budeme rádi, pokud by nám například zemědělské náčiní z přelomu devatenáctého a dvacátého století lidé věnovali. V současné době jsme poněkud omezeni kapacitou, protože kvůli opravám hradu máme je náhradní depozitáře a čekáme, až budou k dispozici nové v Hnanicích.

Předpokládám správně, že na další národopisnou výstavu muzeum dalších deset let čekat nebude?
Určitě máme nápady na další výstavy, chystáme je a chystat budeme. Podrobnosti je zatím předčasné prozrazovat.

Podívejte se: Rok na vsi ve Znojmě