VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markelova kniha: neznámé osudy předků

Znojmo /RECENZE/ - Na pultech se nedávno objevila pozoruhodná kniha z pera jaroslavického historika Martina Markela „Svoboda a demokracie v regionu rakouského impéria“ s podtitulem „Politika jihomoravských Němců v letech 1848-1919.“

20.12.2011
SDÍLEJ:

Svoboda a demokracie v regionu rakouského impéria.Foto: Martin Merkel

Knihu vydala Matice moravská v Brně jako 18. svazek edice Země a kultura ve střední Evropě a lze ji doporučit čtenářům, kteří touží blíže poznat dosud prakticky neznámé osudy svých předků a svého domova těsně před vznikem Československa.

Oním „regionem rakouského impéria“ se totiž rozumí jižní Morava historicky vymezená na západě Slavonickem, na severu Krumlovskem a Hustopečskem a na východě Mikulovskem. V dnešní době je toto území zcela nevhodně administrativně rozděleno mezi tři nehistorické kraje s centry v Českých Budějovicích, Jihlavě a Brně.

Avšak před první světovou válkou dominantní pozici v této oblasti hrálo Znojmo a dále menší města centra soudních okresů jako Slavonice, Jemnice, Dačice, Budějovice, Krumlov, Jaroslavice či Mikulov.

Nosná linka

Úkol zachytit lokální politický vývoj u jihomoravských Němců od vzniku ústavního režimu v letech 1848/1861 až po mezinárodní zakotvení Československa v letech 1918/1919 zvládl Martin Markel velmi dobře. Čtenáře sice může při prvním čtení odradit velké množství jmen a množství statistických údajů, ale nosná linka jeho historického vyprávění je zřetelná a neměnná lokální proměny vnímání pojmů, jako jsou demokracie, svoboda, úcta k tradičním hodnotám a starým institucím a v závěru popisovaného období vzrůst etnického a státního nacionalismu a sociálního hnutí.

Názorně ukázaná je také proměna sociálního zázemí poslanců a dalších politických reprezentantů: původně jimi byli výhradně příslušníci měšťanských honorací a etablovaní úředníci. Blíže k světové válce začínají ale do politiky vstupovat řadoví rolníci a řadoví zaměstnanci. Autor si detailně všímá všech voleb, které se v daném období na jižní Moravě odehrály. Volební právo nebylo v tomto období ještě všeobecné (ženy neměly volební právo, stejně tak nemajetní muži, všeobecné volební právo pro muže bylo zavedeno v roce 1907 pouze u voleb do říšské rady) a nebylo ani rovné (rozhodovala výše odevzdávaných daní, popřípadě příslušnost k inteligenci).

Etnické vnímání

Za nejpozoruhodnější z hlediska následného vývoje ve 20. století lze jistě považovat Markelovo líčení vývoje nacionalistického smýšlení u jihomoravských Němců. Málokdo dnes ví, že ještě v polovině 19. století bylo etnické vnímání národů teprve v zárodku a hlavní důraz byl kladen na oddanost k císaři a sounáležitost k domovině. Ještě v roce 1866 bylo běžné, že občané z ryze českých obcí na severu Znojemska volili německé kandidáty.

Etnický nacionalismus však byl rodným dvojčetem liberalismu a čím více se Češi v Čechách a na Moravě etablovali jako jeden národ s cílem vytvořit v historických hranicích národní stát, tím více rostla sounáležitost jihomoravských Němců s dolnorakouským prostředím a vídeňskou metropolí a snaha přetvořit alpské a české země v německo-rakouský národní stát.

Katarzí tohoto rozporu byla světová válka, eroze důvěry v císaře a rozpad monarchie. Vítězné mocnosti začlenily jižní Moravu k Československu, všelidové hlasování neproběhlo. Zde Markelův výklad končí.

Kniha je doplněna jmenným rejstříkem, barevnými vyobrazeními znojemských starostů z let 1850-1918, odkazy na prameny, stručnými biogramy členů obecního výboru a přehledným schématem politického systému ve Znojmě a poslanců zemského sněmu za Znojemsko a Mikulovsko v období 1861-1914.

JIŘÍ KACETL (Autor je historik JMM)

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení