VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na znojemský hrad míří Venuše

Znojmo (FOTOGALERIE) - Znojmo bude od konce července hostit unikátní expozici o moravském pravěku. Lidé poprvé uvidí Hedviku.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Organizátoři výstavy Život a Smrt v mladší době kamenné představili nejvýznamnější exponáty. Dvě hlubokomašuvecké venuše a torzo obdobné plastiky z Mašovic. Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Měla to být menší výstava nejnovějších výsledků vykopávek pravěkých kultur, pro účastníky prestižní vědecké konference. Na konci půlroční práce je unikátní výstava pro širokou veřejnost a tříset stránkový katalog. A může za to Hedvika. „Loni na podzim padlo na poměrně prestižní konferenci na Slovensku rozhodnutí, že letošní ročník budeme hostit my. Chtěli jsme při té příležitosti nachystat pro odborníky prezentaci výsledků nejnovějšího bádání,“ uvedl autor projektu archeolog Zdeněk Čižmář.

Životní objev

O měsíc později našel v Mašovicích svůj životní objev, torzo více než šest a půl tisíce let staré plastiky ženské postavy, pro kterou se místo tradiční Venuše rychle ujalo jméno Hedvika.

Pokud jde o výstavu, přidělal si práci. „Nález měl velmi dobrou mediální odezvu, vyvolal velký zájem veřejnosti. Ozvalo se také mnoho sponzorů, kteří se zajímali, kdy a jak bude Hedvika vystavena. Koncem roku už bylo zřejmé, že se můžeme pustit do větší výstavy,“ dodal Čižmář.

Od pětadvacátého července uvidí na znojemském hradě návštěvníci spolu s Hedvikou další z nejcennějších neolitických uměleckých děl, dvojici Venuší z Hlubokých Mašůvek. „Zapůjčilo nám je Moravské zemské muzeum, které se spolu se znojemským muzeem a naším Ústavem archeologické a památkové péče, na přípravě expozice podílí,“ dodal Čižmář. Obě plastiky, i celou slavnou Vildomcovu sbírku, k níž patřily, muzeum získalo před dvěma lety a dosud byly vystavovány jen velmi vzácně.

„Dinosaurománie je pryč, teď pozorujeme velký zájem o nejstarší dějiny člověka. Každý měsíc dostáváme několik žádostí o zapůjčení předmětů z našich sbírek právě z pravěkého období. Ne každá chystaná výstava má ale stejnou úroveň a renomé,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea Petr Šuleř.

Trojice plastik, které lidé ve Znojmě uvidí vůbec poprvé pohromadě, patří k tomu nejlepšímu, co obsahují velmi bohaté sbírky neolitických kultur. „Od prvních nálezů velmi významné kultury s moravskou malovanou keramikou, právě ve Znojmě na Nových sadech, uplyne letos sto dvacet let. Součástí naší výstavy je proto i průřez dějinami bádání o moravském pravěku,“ uvedl Čižmář.

Na základě starších i nejnovějších výzkumů archeologové připravili další části expozice, kde lidé uvidí například těžební jámu z mimořádně cenné a zajímavé lokality v Krumlovském lese, rekonstrukci obytného domu z Mašovic, či soubor hrobů, který přiblíží vývoj způsobu pohřbívání v pravěku. Katalog výstavy obsahuje příspěvky patnácti předních odborníků.

První zemědělci

„Jsme velmi rádi, že můžeme tak významnou výstavu hostit. Doufám také, že bude významným podnětem k chystané obnově naší stálé expozice archeologie, která je již zastaralá,“ uvedla ředitelka znojemského muzea Vladimíra Durajková.

Na znojemském hradě bude expozice k vidění do října. „Poté se stane součástí našeho širšího projektu První zemědělci, který je jednou z akcí, jež byly zařazeny do programu českého předsednictví Evropské unii,“ doplnil Šuleř.

Autor: Martin Moštěk

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení