VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Piknerová vede sbor Carmina Clara 25 let. Zpívání musí přinášet radost, říká

Znojmo /ROZHOVOR/ – Za pětadvaceti lety fungování pěveckého sboru Carmina Clara se v rozhovoru ohlíží Ludmila Piknerová. Připomíná nadšené začátky i hektické období, ve kterém vedla pět sborů najednou. Nedávno společně se svými bývalými i současnými svěřenci oslavila výročí slavnostním koncertem v divadle.

27.5.2017
SDÍLEJ:

Pedagožka Ludmila Piknerová vede pěvecký sbor Carmina Clara pětadvacet let.Foto: Deník / Pergrová Ilona

Můžete připomenout okolnosti vzniku sboru?

Bylo to v roce 1992 na znojemské základní škole Loucká za ředitelky Libuše Šuléřové, která založila třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy. Učila jsem na Základní umělecké škole, právě mi končila mateřská a vzít nějaké hodiny ve škole na Loucké se mi jevilo jako výborná příležitost. Vést pěvecký sbor byl totiž můj velký sen a velká životní příležitost.

Kde se tato touha vzala? Chodila jste jako dítě sama do sboru?

Bydleli jsme v Brně a chodila jsem do dětského sboru Františka Lýska. Byl to tehdy jeden z předních sborů v zemi. Vždycky jsem chtěla být sbormistryní.

Jak třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy fungovaly?

Kromě sboru měly děti i tři hodiny hudební výchovy týdně. Všechno se naučily a bylo skvělé pozorovat jejich pokroky. Polovina třídy měla třeba nějakou vadu řeči. Tři čtvrtiny žáků ve třídě nezpívaly, jen recitovaly. Ale ze všech se stali zpěváci. Děti se naučily hrát na zobcovou flétnu a částečně i na klávesy. Dělali jsme obrovské pokroky měsíc od měsíce. Děti se seznámily s hudební teorií, dokázaly intonovat, zpívat z not, byly pohotové a uměly improvizovat rytmicky i melodicky.

Taková práce vás musela velice těšit. Měla jste stálý příliv mladých talentů?

Talenty se objevovaly stále, ale v době, kdy se velice dařilo znojemským Orlům, dávali rodiče více přednost sportovním kroužkům. Najednou bylo vše o penězích. Paní ředitelka musela fungování těchto „hudebních“ tříd ukončit. Ale troufám si říct, že takových devět let dostávaly děti na Loucké kvalitní hudební vzdělání.

Vedla jste pouze dětský sbor?

V dobách největšího rozkvětu jsem vedla pět sborů najednou. Byl to veliký zápřah. Existovaly dvě přípravky, nejmenší se jmenovali Vrabčáci a pak byla také Karmínka, což byly děti navštěvující druhou až čtvrtou třídu. Chlapecká skupina Tamboři hrála na djembe, na které jsem je vlastně nalákala. Chtěla jsem kvalitní sbor, ale nikdy se nám nepodařilo, aby kluci zpívali vícehlasně. Pak působil ještě učitelský sbor složený z mých kolegů a rodičů žáků. A pak konečně byla Carmina Clara.

Celý rozhovor najdete v pondělním vydání týdeníku Naše Znojemsko.

Autor: Ilona Pergrová

27.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Mikuláš Muroň vytvořil webovou aplikaci, která v Brně vyhodnotí kvalitu bydlení.
6

Kde je bezpečno a kde se dobře dýchá? Mapa najde ideální bydlení v Brně

Místo události, při níž v úterý ráno zahynul jeden voják, je obehnané páskami.
6

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Důchodci získají nový altán a zahradu za domem, kde bydlí

Znojmo – Ještě tento měsíc začnou práce na úpravách zahrady s novým altánkem pro obyvatele domu s pečovatelskou službou v ulici Dukelských bojovníků ve Znojmě. Nejstarší obyvatelé Znojma, kteří tam našli svůj domov, se mohou těšit na nové příjemné prostředí za budovou svého domu.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Vyhořelý mlýn ve Vranově chtějí majitelé vyškrtnout ze seznamu památek

Vranov nad Dyjí – Sotva manželé Rössovi bývalý mlýn ve Vranově nad Dyjí koupili, lehl popelem. Nyní cítí únavu i beznaděj nad úředními průtahy. Bezmála čtyři měsíce po ničivém požáru nemá policie jasno, proč mlýn shořel. Jeho majitelé požádali o jeho vynětí ze seznamu kulturních památek. Reagují tak na to, že památkáři nesouhlasí s plánovaným zbudováním penzionu.

Stát chystá zákaz těžby borovic. Majitelé jsou proti

Jižní Morava – Už za měsíc má platit dočasný zákaz cíleného kácení smrků a borovic po celé České republice. Ministerstvo zemědělství tak chce zvýšit odolnost jehličnanů, které na řadě míst decimují přemnožení kůrovci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení