VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Švéda: V kině musíme změnit výběr filmů

Moravský Krumlov /ROZHOVOR/ - Po několika letech bezvýsledného hledání našli krumlovští radní nového ředitele Městského kulturního střediska. Místostarostu Tomáše Třetinu, který měl dosud středisko na starosti, vystřídal dvaačtyřicetiletý Bořivoj Švéda. V dnešním rozhovoru mluví o svých prvních plánech v nové funkci.

9.9.2010
SDÍLEJ:

Nový ředitel moravskokrumlovského Městského kulturního střediska Bořivoj Švéda. Foto: Archiv

Pokud vím, máte sice řadu vlastních aktivit v oblasti kultury, profesně jste ale dosud působil v jiné sféře. Z jakého oboru do vedení kulturního střediska přicházíte?
Naposledy jsem pracoval jako šéf kvality jednoho výrobního podniku. Za svou kariéru jsem ale prošel prakticky vším, co by měl člověk na pozici šéfa kulturního střediska vykonávat. Mám zkušenosti s vedením lidí, organizací kulturních akcí nebo třeba i účetnictvím.
Většinu života jsem zatím pracoval ve sféře obchodu nebo logistiky.

Účastnil jste se předchozích bezvýsledných výběrových řízení na ředitele kulturního střediska?
Ne. Věnoval jsem se práci, která mě bavila, a neměl jsem bezprostřední potřebu nějaké změny. Situace se ale v posledním čase změnila a já se rozhodl uchopit příležitost a zkusit štěstí ve sféře, která mi je tak blízká.

Jaké jsou vaše vlastní kulturní aktivity?
Hraji v ochotnickém divadle a v kapele Švédova trojka. Organizoval jsem folkový festival Mrazík, který chci nyní obnovit.

Funkce se ujímáte v čase, kdy ještě doznívá letní rozruch kolem Slovanské epopeje. Ta také spadá pod vaše středisko?
Ano, expozici máme na starosti a dění kolem Slovanské epopeje je pro nás velmi důležité. Záleží samozřejmě na rozhodování soudu a jednání našeho města s Prahou, které nemohu ovlivňovat. Přeji si ale, jako všichni občané Moravského Krumlova, aby tu Epopej zůstala co nejdéle. Takové dílo nemůžeme ničím nahradit.

O jaká další zařízení se Městské kulturní středisko stará a jaké jsou vaše další plány s nimi?
Spravujeme také knihovnu, infocentrum, kinosál. Máme problém s muzeem a depozitářem, protože nemáme prakticky žádné prostory, kde bychom mohli exponáty vystavit.
Ve spolupráci s městem to chceme postupně změnit. Máme tři hlavní priority pro potřebné opravy. Modernizaci vyžaduje kinosál, ve spolupráci s městem chceme připravit rekonstrukci šatlavy právě pro účely muzea a na řadu by pak měla přijít i oprava Knížecího domu.

Pokud se podaří upravit šatlavu na muzeum, co by tam návštěvnici našli?
Máme ve sbírkách zajímavé věci, které stojí za to lidem ukázat. Určitě bychom chtěli připomenout mezinárodně významné vykopávky v Krumlovském lese dokladující unikátní pravěkou těžbu rohovce.

Co uděláte s krumlovským kinem?
Kinosál je ve špatném stavu a tomu možná odpovídá i návštěvnost. Musíme se zamyslet a nastavit nějaký jiný formát. Ať co do výběru snímků nebo promítacích dnů. Uvažuji třeba o nějakém festivalu a také o dětských promítacích dnech.

Chcete měnit způsob, jakým se středisko prezentuje a informuje o svých akcích?
I to patří k mým prvním úkolům. Připravíme nový a kvalitnější webovou prezentaci. Základ prezentace je stále v plakátovacích plochách a ty potřebují zásadní změnu, protože nyní jsou v žalostném stavu.

Koncem září vás čeká možná první zatěžkávací zkouška v podobě festivalu Hudba pro Slovanskou epopej. Jaký je váš názor a případné další plány s tímto novým projektem?
Musím předeslat, že ho rozjížděl ještě místostarosta Tomáš Třetina. Myšlenka festivalu se mi velmi líbí a přeji si, aby se z něj stala tradiční akce. Pro Krumlov to bude něco nového a také pocta naší nejvýznamnější památce, Slovanské epopeji.

Pokud v Krumlově ještě zůstane Slovanská epopej, máte už plán, jak zapracovat na její propagaci, abyste se mohli alespoň přiblížit letošnímu rekordnímu zájmu návštěvníků?
Musíme udělat spoustu věcí. Počínaje zlepšením sociálních zařízení a konče třeba parkováním pro návštěvníky. Díky letošní vlně zájmu máme také lepší šanci proniknout do širšího povědomí a snažit se v něm udržet další propagací na internetu a v médiích.

Máte nějaké nápady jak obohatit krumlovský kulturní kalendář?
Mojí velkou snahou bude pracovat na tradičních akcích, protože pokud jsou dobré a úspěšné, přitahují nejvíc lidí.
A to o nynějších krumlovských akcích v převážné míře platí. Myslím si ale, že jsou i další možnosti. Chci například navázat na jedenáctiletou tradici folkových Mrazíků.
Uvažuji, zatím obecně, o filmovém festivalu nebo tematické či regionální divadelní přehlídce.

Autor: Martin Moštěk

9.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář.
3

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Břeclav /TEST/ - Deník Rovnost testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Rekordní trénink kaskadérů v Brně: hoření holé kůže i pády z dvaceti metrů

Brno /VIDEO/ - Dva nové české rekordy padly o víkendu v Brně. O jejich překonání se postarali filmoví kaskadéři, kteří ve městě trénovali hoření na holé kůži a pády z výšky.

Zraněného policistu, který se vyboural s hybridním BMW, propustili z nemocnice

Brno - Do domácí péče již lékaři propustili policistu, který utrpěl vážná zranění při nehodě luxusního policejního auta. Jako spolujezdce přitom vezl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Pro Deník Rovnost to ve středu potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Sportovní auto sjelo s osádkou do příkopu letos v květnu v brněnských Chrlicích.

Pálavské vinobraní oslaví už 70 let. Zastavila jej pouze okupace v roce 1968

Mikulov – Výstava ovoce a zeleniny, změny názvu i pokus o politickou akci. Pálavské vinobraní má za sebou dlouhou historii. Od prvního ročníku letos uplyne sedmdesát let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení