VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ryze dívčí seskupení i zpěvačka Dina. StatekFest představí autorské kapely

Znojmo /ROZHOVOR/ – Již devět let žije znojemský festival originálních autorských kapel z regionu s názvem StatekFest. Ten letošní devátý ročník se uskuteční tuto sobotu od čtyř hodin dopoledne ve znojemské pivnici Na stadionu, známé jako Statek. Duchovním otcem a hlavním organizátorem akce je muzikant Jiří „Jonatán" Jonáš. Chce zachovat pohodovou atmosféru hudební akce.

27.8.2015 6 AKTUALIZOVÁNO 27.8.2015
SDÍLEJ:

Pořadatel znojemského StatekFestu Jiří „Jonatán“ Jonáš.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Koho jste letos pozval?

Snažil jsem se o to, aby si návštěvníci měli možnost poslechnout různé hudební žánry. Proto letos zazpívá a na akustickou kytaru zahraje zpěvačka Dina. Po ní vystoupí ryze dívčí indie-rocková kapela Kinkies, následuje rocknrollové lo-fi uskupení Queues, dále Fiktivní Neuróza Společnosti, dle mého názoru jediná kapela na okrese hrající underground i když oni o své tvorbě říkají, že se jedná o alternativní rock… A potom už to začne gradovat jak co do rychlosti, tak i do tvrdosti. Takže následují punkoví The Joy Of Sect a celé odpoledne zakončí crossoveroví My Dog´s Bone, již klasici tohoto festivalu.

Jaký bude mít festival náboj?

Podstatou tohoto festivalu je, už od jeho začátku, možnost představit zdejšímu publiku regionální kapely či jednotlivce, kteří hrají výhradně vlastní autorskou tvorbu různých stylů a zároveň těmto umělcům dát možnost se zde prezentovat. Chci zachovat pohodovou a kamarádskou atmosféru.

Jak dlouho jste jej připravoval?

Hlavním a vlastně i jediným organizátorem jsem sice já sám, nicméně za ty roky se kolem celého festivalu již vytvořila skupina lidí, kteří společně se mnou sdílejí nadšení pro jeho organizaci a v rámci svých možností mně vypomáhají. Co se přípravy týče – jedná se o pohodovou celoroční přípravu, která s blížícím se termínem nabývá na nervozitě až se, těsně před datem konání, změní v hysterický záchvat.

Podporuje akci město?

Několik prvních ročníků jsem provozoval s přispěním místních sponzorů, vstupné se nevybíralo a dotoval jsem to ze svého. Potom se podařilo, asi na tři ročníky získat od města dotaci. Jenže po změně ve vedení na znojemské radnici došlo k tomu, že místní radní se rozhodli upřednostňovat spíš masovější kulturní akce, kde za pomoci levného piva a guláše je značná pravděpodobnost vysoké účasti potencionálních voličů. Takže hned poté, co jsem pochopil, že město namísto podpory místních mladých lidí, snažících se ve svém volném čase realizovat třeba hudbou, radši podpoří profesionální sportovce s nadstandardními platy, jsem se rozhodl nemít s takovýmito politiky nic společného. Přijde mi nepochopitelné, že soukromníci, kteří na festival přispějí svými penězi za toto mecenášství nic neočekávají a naopak profesionální politici, kteří jenom přerozdělují peníze daňových poplatníků, tedy včetně těch mých a návštěvníků této akce, mají pocit, že bych vůči nim měl projevovat vděčnost.

Co chystáte na příští rok?

To už bude 10. ročník StatekFestu a tak si myslím, že by bylo vhodné ho oslavit nějakým opravdu pompézním způsobem. Zatím je vše v jednání a tak bych nerad prozrazoval něco, co není ještě na sto procent potvrzené. To, co je již jisté a bude se dělat hned po prázdninách, je nový hudební projekt, který jsem nazval Besídky pod zemí. Díky vstřícnosti mého kamaráda Ivoše Bílka, který je majitelem znojemského hudebního klubu Na Věčnosti, budu mít možnost jedenkrát měsíčně v jeho prostorách uspořádat koncert umělců dle vlastního výběru a vkusu. Vše začne již v sobotu 19. září, neboť na tento den se podařilo sjednat vystoupení skupiny Urband, která koncertuje nejenom v České republice, ale také i v mnoha zemích Evropy, a hraje pouliční šraml. Ve Znojmě již několikrát v minulosti vystoupili, takže zde už určitě mají své fanoušky. Ostatní kapely a umělci s kterými jsem v jednání, se budou žánrově řadit spíše do oblasti alternativní, undergroundově a já nevím ještě jaké… Těšte se!

Autor: Dalibor Krutiš

27.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení