VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šestice památek ze Znojemska soutěží o krajskou cenu

Znojemsko - /FOTOGALERIE, ANKETA/ Šest z dvaceti nejlépe opravených památek pochází ze Znojemska a Krumlovska. O vítězi rozhodnou lidé v hlasování smskami.

5.2.2009
SDÍLEJ:

Pozdně barokní kalvárie, která stála před kostelem sv. Alžběty na Vídeňské ulici našla své nové místo. V pátek ji odborníci umístnili do Karolininých sadů nad znojemskou přehradou. Foto: DENÍK/Daniel Smola

Krátké charakteristiky památek jsou na konci článku.

Každá čtvrtá památka zařazená do soutěže o nejlépe opravenou pamětihodnost v uplynulém roce pochází ze Znojemska. Mezi dvacítku nominovaných staveb, soch a obrazů zařadili zástupci krajského úřadu šest objektů ze Znojemska a Krumlovska.

„Jen to potvrzuje skutečnost, že znojemský region patří v celorepublikovém měřítku mezi ty na památky nejbohatší. Svědčí to také o tom, že majitelé mají snahu kulturní dědictví opravovat,“ komentoval výběr znojemský památkář Jan Kozdas.

Znojemsku patří rovněž méně lichotivé přední místo v seznamech nejvíce zdevastovaných a ohrožených historických stavení, statků, soch či kostelů. „U řady památek, zejména církevních, skutečně je velmi dlouhodobý dluh v údržbě. Na druhé straně jsou změny k lepším již velmi viditelné,“ dodal Kodzas.
Seznam a popis jednotlivých památek zařazených do soutěže zveřejnil kraj na svých webových stránkách. Lidé mohou své hlasy posílat prostřednictvím sms.

Opravenou budovu někdejší poštovní stanice přihlásili do soutěže představitelé Vratěnína. „Pro nás je úspěch už to, že jsme byli nominováni do závěrečného soutěžního výběru. Účastnili jsme se už loni se sochou sv. Donáta. V naší obci máme čtyřiadvacet evidovaných nemovitých památek, účast v soutěžích myslím ukazuje, jak se o ně staráme,“ řekl starosta Martin Kincl. Oprava poštovní stanice trvala dva roky, stála přes osm set tisíc, celkem třemi sty tisíci na ni přispěl kraj.

Samotné Znojmo loni v soutěži reprezentovala restaurovaná barokní kazatelna kostela sv. Mikuláše, která získala zvláštní odborné ocenění. Letos město přihlásilo opravené sousoší Kalvárie přemístěné od kostela svaté Alžběty do Karolininých sadů. „Každým rokem se snažíme s něčím uspět, myslím že máme co ukázat. Právě sousoší Kalvárie je dobrým příkladem jak lze obnovit a ukázat věci, které stály kdesi opomenuté,“ uvedl znojemský starosta Petr Nezveda.

Tři roky práce na opravě kostela svatého Jana Křtitele chtějí v soutěži zúročit zástupci Višňové. „Povedla se složitá oprava střechy, pěkná je nová fasáda, kostel je nově nasvícený. Těší nás, že jsme se dostali do nominace i to, že jsme zatím poměrně dobře postavení,“ komentoval soutěž starosta Jan Daniel. Účast a případný úspěch by podle jeho slov prospěl hned v několika ohledech. „Jistě by potěšil všechny, kdo na opravy přispěli, je to také dobrá propagace obce a peníze spojené s oceněním pro nejlepší bychom mohli vložit do dalších úprav kostela, například okenních vitráží,“ dodal starosta

Jako další z cest, jak uvést do povědomí zámek v centru města vidí soutěž v Miroslavi. „Snažíme se využít všech možností, jak náš zámek propagovat. Opravené prvky, které jsme přihlásili, jsou navíc poměrně unikátní proto si pozornost zaslouží. Jak dopadneme v soutěži nechci předjímat, každý úspěch ovšem samozřejmě potěší,“ řekl starosta Augustin Forman.

Loni mělo Znojemsko v soutěži rovněž silné zastoupení. Z jednatřiceti nominovaných památek jich bylo z regionu devět a kaplička v Prokopově nakonec v internetovém hlasování vyhrála. Cenu památkářů pak získala ještě kazatelna v kostele svatého Mikuláše.


Hřbitovní brána se sochami v Kadově

Barokní brána s půlkruhovým záklenkem a edikulovým nástavcem se sousoším sv. Trojice v nice a s figurami sv. Urbana a Floriána na bocích postavená v druhé polovině 18. století. Po stranách brány výklenkové kaple se sochami - Pieta (dat. 1743) a v druhé sochy svatých s jejich obvyklými atributy - sv. Roch, Šebestián, Rozálie. Autorská díla sochaře Štěpána Pagana. Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 5" na telefonní číslo: 900 77 03
Kaple v Kravsku
Doklad vesnické klasicistní architektury velmi střídmého tvarosloví asi z první poloviny 19. století. Kaple je situována v dominantní poloze na návsi pod zámkem. Kaple byla v havarijním stavu. Výrazně poškozena byla střecha a fasády. Práce spočívaly v položení nové střešní tašky.
Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 6" na telefonní číslo: 900 77 03
Portál zámku v Miroslavi
Původně gotický vodní hrad, přestavěný v renesanci v první polovině 16. století, s pozdějšími úpravami. Umělecko-historicky cenný objekt. Restaurátorské práce jak na obnově typově ojedinělého portálu na území kraje, tak na odborné repasi a restaurování dveřní výplně proběhly ve vysoké kvalitě. Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 12" na telefonní číslo: 900 77 03

Kostel sv. Jana Křtitele ve Višňové
Raně gotická stavba z druhé poloviny 13. století, přestavěná počátkem 16.století, roku 1696, ve století 19. a v roce 1901. Kostel byl v havarijním stavu. V roce 2008 ukončena komplexní oprava spočívající v obnově střech a fasád. Oprava provedena na dobré řemeslné úrovni. Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 16" na telefonní číslo: 900 77 03
Bývalá poštovní stanice ve Vratěníně
Samostatně stojící jednopatrová umělecko-historicky významná budova bývalé pošty z doby kolem roku 1730 s několika nepravidelnými přístavky a fasádou členěnou pilastry a lesénami s výraznými bočními volutovými štíty. Objekt je významnou dominantou obce. Fasáda naposledy obnovena v 90. letech 20. století za použití nevhodných technologií a barevnosti. Oprava v roce 2008 proběhla dle dobových obrazových materiálů. Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 17" na telefonní číslo: 900 77 03
Kalvárie ve Znojmě
Kvalitní barokní sochařská práce pocházející přibližně z poloviny 18.století. Sousoší je tvořeno plastikami Panny Marie a Máří Magdaleny, v pozadí jsou tři klasicistní kříže, Ukřižovaný Kristus a dva lotři po stranách. Kompozičně je sousoší vyvážené dvěma rytířsky oděnými mužskými postavami, otočenými ke kříži. Výjev Kalvárie je nově umístěný nad řekou Dyjí v Karolininých sadech, původně byl umístěný na Vídeňské ulici. Povrch kamene, narušený povětrnostní erozí, byl pokryt krustou depozit, mechů a lišejníků. Nápisy na soklu byly setřelé a nečitelné. Po restaurování došlo k pozastavení degradačních vlivů, k adekvátní hmotové i povrchové rehabilitaci díla a zvýšení jeho prezentační hodnoty. Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: "HLA PAMATKY 18" na telefonní číslo: 900 77 03

Autor: Martin Moštěk

Hlasujte o nejlépe opravenou památku Znojemska!

Hřbitovní brána se sochami v Kadově

11 %

Kaple v Kravsku

9 %

Portál zámku v Miroslavi

9 %

Kostel sv. Jana Křtitele ve Višňové

14 %

Bývalá poštovní stanice ve Vratěníně

23 %

Kalvárie ve Znojmě

34 %

Hlasovalo: 35

Anketa byla ukončena

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Základy raně románské obranné věže odhalili v Hradební ulici nedaleko rotundy svaté Kateřiny archeologové ve Znojmě.
4

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Krumlovem zaduní severský rock. Přijede i Amon Amarth

Moravský Krumlov – Ve znamení tvrdého severského rocku se v pátek a sobotu ponese druhý ročník festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově. Po úspěchu loňského prvního ročníku, kdy u krumlovského zámku hrál slavný německý Helloween, se letos organizátoři rozhodli program i nabídku festivalu rozšířit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení