Nejméně do konce roku zůstane ještě v Moravském Krumlově Slovanská epopej Alfonse Muchy. Zástupci magistrátu sice trvají na svém záměru přestěhovat monumentální cyklus do metropole, ale stále nemají konkrétní místo, kde by Muchova plátna vystavili.

„Smlouvu jsme měli do posledního září, proto jsme se nyní obrátili na Galerii hlavního města, aby nám zápůjčku prodloužila podle možností,“ uvedl starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Ten počítá s tím, že Epopej ve městě zůstane do konce roku a nejspíš v expozici na tamním zámku i přezimuje.

„Předpokládám, že v nejbližší době žádný posun nenastane. Smlouva bude prodloužena a do konce roku zůstane Epopej tam, kde je,“ sdělil i mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Ohledně dalšího postupu odkázal na radního pro kulturu Milana Richtera.

Radní potvrdil, že do konce roku Epopej v Krumlově zcela jistě zůstane. „Nyní jednak zkoumáme technické řešení, pokud jde o samotné stěhování, jednak jsem určitou dobu čekal na jednání s Johnem Muchou, který byl několik měsíců nemocen. Sešli jsme se, na některých věcech jsme se domluvili a nyní pokračujeme dál,“ řekl Richter.

Starosta Mokrý doufá, že Epopej bude v Moravském Krumlově ještě i na jaře příštího roku. „Samozřejmě vím, že postoj pana radního Richtera je konzistentní, chce Epopej co nejdřív v Praze. Na druhé straně je tu praktický fakt, že pro ni zatím není místo, kde by ji mohli vystavit. A stěhování zabere čas, je to proces, který nějakou dobu trvá a vyžaduje přípravy,“ uvažoval starosta.

Připomněl jednání zástupců Prahy s Muchovými příbuznými. „Pokud vím, jednání s Johnem Muchou konkrétní výstup neměla. Pak je tu údajná malířova vnučka, která zřejmě jedná s ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem s cílem vystavit Epopej ve Veletržním paláci, kde ovšem má galerie své sbírky. Proto by změna expozice jistě potřebovala také svůj čas,“ dodal starosta.

Richter potvrdil, že stále počítá s plánem na zbudování zvláštního pavilonu pro Epopej, třebaže pražští radní již ustoupili od kontroverzního projektu na prosklený pavilon s visutou instalací pláten na holešovickém Výstavišti.

Slovanskou epopej tvoří dvacet monumentálních pláten. Mucha je tvořil osmnáct let, od roku 1910 do sklonku dvacátých let dvacátého století na zámku ve Zbiroze. Po dokončení Mucha plátna věnoval hlavnímu městu a národu. Ve své závěti učinil Prahu správcem díla, vymínil si ale, že pro Epopej postaví zvláštní pavilon.

Za druhé světové války byly obrazy tajně uloženy ve sklepích, kde ovšem utrpěly vážné poškození. Restaurování se za pomoci místních lidí dočkaly v Moravském Krumlově. Tam jsou také od té doby vystaveny.

Související články vpravo nahoře