VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tasovice a Hodonice: Mladí oblékli kroje, slaví hody

Tasovice, Hodonice /FOTOGALERIE/ – Na šedesát hochů a dívek se obléklo vsobotu po ránu, aby se vydali zavádět na tradiční svatomartinské hody vTasovicích a Hodonicích.

7.11.2009
SDÍLEJ:

Hody v Tasovicích 2009Foto: Deník/Martin Moštěk

Krojované hody pořádá místní TJ Sokol už téměř dvacet let, letos je krojovaná chasa, podle stárka Jiřího Čopa, zatím nejpočetnější.

„Zavádět chodím už šest let. Letos je to pro mě asi nejnáročnější, protože jako stárek mám mnoho zařizování. Chasy chodí každý rok hodně, postupně nás přibývá. Letos máme devětadvacet párů, to je zatím vůbec nejvíc. Téměř všichni jsou z Hodonic nebo Tasovic,“ řekl stárek Čop.

Kroj o hodech obléká i jeho sestra Jana Čopová, kterou čeká příští rok role stárkové, protože stárkem má být její přítel. „Zavádět chodím už osm let a letos jsem se celá překvapená dozvěděla, že jsem v chase nejstarší. U nás je to tak, že koho baví polka, valčík a podobně, tak se, když vyjde ze základní školy, přidá k chase . A když to někoho chytne vydrží dlouho. Letos to ale bylo už dost náročné a když jsem viděla, co má stárek práce, mám z příštího roku trochu obavy,“ řekla Čopová.

Uklízení, pečení a další přípravy na hody trvaly u Čopů celý týden. „A sám stárek toho má na zařizování taky hodně. Stará se, aby přišly včas kroje pro chasu a byly čisté. Organizuje všechno kolem stavění máje. To znamená, že musí zařídit, aby ji někdo pokácel, dovezl, aby ji měl, kdo postavit,“ přiblížila některé z úkolů Čopová.

Rodinná tradice přivedla mezi krojovanou mládež i Jiřího Sedláře. „Babičky chtěly, abych zaváděl, tak jsem to zkusil a baví mě to. Chodím už třetím rokem, v kroji se cítím skvěle. Libí se mi, že se při závadě seznámím s lidmi ze vsi, které ještě neznám,“ přiblížil Sedlář.

Než se chasa sešla v sobotu dopoledne před hodonickým kulturním domem, aby od starostů Hodonic a Tasovic převzala hodové právo měla dost práce s nácvikem tanců a zpívání. „Mládež je zapálená, tradice krojovaných hodů se v obci rozvíjí snad dvacet let. Hlavní organizátor je místní TJ Sokol v čele s panem Vašinou. Mladí na hody nacvičují takové dva měsíce dopředu, aby se někteří naučili zpívat a tancovat,“ vysvětlil starosta Tasovic Josef Sabáček.

Hody slaví obě obce společně, proto hodové právo letos chase předal hodonický starosta František Houšť. „I pro zábavu a hody platí, že co si sami neuděláme, to nemáme. Nemůžeme čekat, že někdo přijde a o všechnu zábavu pro nás se postará. Proto vám děkuji, že jste se vší práce zhostili a přeji vám, abyste si vy i všichni lidé v obou obcích užili,“ řekl chase starosta Hodoninc.

Šedesát krojovaných hochů a dívek doprovázených dechovkou Amatéři pak vyrazilo zavádět. Cestu měla chasa naplánovanou až do čtyř hodin odpoledne. V sedm hodin večer pak přijde na řadu hlavní hodová zábavu v hodonickém kulturním domě s Mistříňankou a Duem Band. „V neděli pak tradičně hody uzavře v jedenáct hodin dopoledne slavnostní mše v tasovickém kostele za účasti krojované chasy a kapely Vacenovjáci,“ dodal starosta Sabáček.

Autor: Martin Moštěk

7.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útočník znojemských fotbalistů Jakub Teplý.

Znojmo se pokusí o první výhru. Růska štvala rýže

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

První burčák už je v prodeji. Někteří prodejci plánují zdražení

Jižní Morava - U Valtic, u kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u novomlýnských nádrží na silnici I/52. Na třech místech na Břeclavsku už prodává vinař Miloslav Machuča z Valtic burčák. Jako jeden z prvních na jihu Moravy. „Se sklizní jsem letos maximálně spokojený. Oproti minulému roku je hroznů víc. Máme vinohrady u Úval. Tam mrazy zasáhly vinice jen minimálně,“ řekl Machuča.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Znojmo – Raději připravení než překvapení chtějí být znojemští radní, pokud jde o zajištění městské autobusové dopravy. Rok poté, co vleklé vyjednávání mezi odbory a dopravcem málem skončilo stávkou proto radní rozhodli, že začnou s několikaletým předstihem sbírat podklady pro budoucí výběrové řízení.

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení