Na tři sta padesát bunkrů a pevnůstek zbudovali při horečných opevňovacích pracech před druhou světovou válkou vojáci a řemeslníci v pohraniční oblasti mezi Vratěnínem a Pohořelicemi. Nezdolné, ale nikdy k obraně republiky nepoužité betonové bunkry, sruby a pevnůstky dnes převážně leží ladem. Na nejlepší prvorepublikové vojácké tradice navazují skupiny nadšenců, které některé objekty mění v sezonní muzea.

Z větších objektů stojí na Znojemsku pět pěchotních srubů. „Mělo jich být jednačtyřicet, dokončeno bylo jen šest, z toho pět na Znojemsku. A jen srub Úvoz u Šatova stihla armáda před Mnichovem a vynucenou kapitulací vojensky obsadit,“ vzpomínal před časem Vítězslav Vítek, který se stará o pěchotní srub Zahrada v Šatově.

Šatovská Zahrada patří mezi půl tuctu objektů, které si mohou zejména v turistické sezoně prohlédnout návštěvníci. Od roku 2005 opevnění spravuje brněnské Technické muzeum. O rok později muzeum do srubu osadilo pevnostní kanóny, které byly součástí jeho výzbroje od šedesátých let. „Plánujeme ještě zbudování takzvané celnice, dřevěné stavby, která bývala součástí podobných pevností a pozorovatelny z dob Pohraniční stráže. Záležet bude ovšem na tom, co nám letos dovolí rozpočet,“ řekl Ivo Hubr z Technického muzea.

Lidí letos přišlo méně

Dalším zavedeným areálem opevnění, který je v sezoně přístupný veřejnosti, jsou pevnůstky nedaleko vranovského zámku. „Loňská sezona byla bohužel z těch slabších. Sice jsme už zažili horší roky, ale návštěvnost byla pod průměrem,“ hodnotil šéf muzea Martin Černý.

Přesto pro letošek chystá novinky. „Přes zimu se mi povedlo několik výhodných koupí. Díky nim už v prvorepublikovém bunkru bude všechno vybavení původní,“ přiblížil Černý. Muzeum letos poprvé otevře o květnových víkendech.

Dvěma víkendy v dubnu začne letošní sezona pro bunkr u Slupi, o který pečuje Jan Andrýsek. „Letos hosté uvidí vylepšený model 1:6 a chystáme ještě jednu zajímavost. Tu si ale nechám až pro naše návštěvníky,“ řekl Andrýsek. I on si posteskl, že loňský rok nebyl příliš dobrý. „Bylo vidět, že lidé obrací každou korunu, a po památkách nejezdí,“ dodal Andrýsek.

Jeden z bunkrů se od loňského roku pokouší armáda prodat u Hevlína. „Zatím marně vyhlašuje další kola a snižuje kupní cenu. Zájemců bylo několik, asi čekají na lepší cenu. K bunkru navíc nevede cesta a je obklopen cizími pozemky,“ sdělil místostarosta Hevlína Jiří Dohnal.

Další muzeum možná vznikne v nedalekých Dyjákovicích, kde obec získala tři pevnůstky a jeden větší objekt. „Postupně opravujeme dva řopíky, o větší objekt MSJ-15 se starají kolegové z dalšího sdružení. Už loni měli den otevřených dveří. I my o muzeu uvažujeme, zatím ale nemáme přesné časové plány,“ řekl Jan Vaňáč, jeden z nadšenců opravujících pevnůstky v Dyjákovících.

Více o bunkrech na jižní Moravě se dočtete v dnešním vydání Znojemského deníku Rovnost na straně 2.