VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedrovičtí postaví muzeum a infocentrum už letos

Vedrovice - Z bývalé vedrovické fary roste muzeum a informační centrum. Obec na stavbu získala deset milionů z Evropské unie.

8.3.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Muzeum, nová knihovna, přednáškový sál, informační centrum a zázemí pro cykloturisty. To vše vznikne v prostorách bývalé zchátralé fary ve Vedrovicích. V připravovaném muzeu návštěvníci najdou expozice, přibližující život lidí na moravském venkově v různých staletích.

„Stavební práce jsme zahájili v říjnu 2008 a muzeum oficiálně otevřeme letos v polovině června. Nyní se intenzivně pracuje na dokončení stavby. Řemeslníci pokládají dlažby, podlahy a obklady. Připravujeme také výběrové řízení na dodavatele kompletního vybavení interiéru nábytkem a pracujeme na expozicích,“ řekla manažerka projektu Jitka Schneiderová.

V květnu u příležitosti oslav Dne obce plánují Vedrovičtí základní prezentaci. „Muzeum bude prvního května zpřístupněno pro veřejnost, aby místní viděli, co se na faře už udělalo,“ dodala.

Podle manažerky vznikl celý projekt muzea na popud starostky už před pěti lety. „Ojedinělá koncentrace a cenné seskupení archeologických nálezů ve Vedrovicích si určitě zaslouží prezentaci,“ upřesnila manažerka projektu.

Významné nálezy

Vedrovice jsou z archeologického hlediska významnou obcí. „V panelových expozicích budou prezentovány archeologické lokality okolí Vedrovic. Výstavu doplníme zemědělskou tradicí obce a celého krumlovského regionu. Plánujeme i dočasné expozice, které by oživily objekt o sezonní či tematické akce,“ doplnila Schneiderová.

V patře objektu zájemci najdou i přednáškovou místnost, kterou využijí i pracovníci Moravského zemského muzea pro semináře a sympozia. Předpokládaná kapacita bude zhruba čtyřicet osob. „Počítáme i s novou knihovnou a lidé zde budou mít k dispozici veřejný internet,“ popsala starostka Vedrovic Anna Gigimovová. Podle ní má stavba zásadní význam pro cestovní ruch a společenský život místních lidí.
„Snažíme se všechny vedrovické výzkumy, nálezy a význam této lokality zviditelnit. Chceme také podporovat rozvoj cestovního ruchu a zatraktivnit tuto oblast. Potenciál máme výrazný, avšak málo rozvinutý,“ uvedla manažerka projektu, která věří, že vznik infocentra doplní síť center na Znojemsku.

„Máme už vazbu na připravovanou páteřní cyklostezku, která by měla procházet i přes Vedrovice. Proto cyklisté budou mít v muzeu své zázemí,“ uvedla Schneiderová.

Vedrovice se mohou pochlubit i významnou technickou památkou, které jsou jen dvě v celé republice. Je jím větrné kolo pro čerpání vody, takzvaný větřák. „Kolo přijde do muzea a na stožár umístíme repliku,“ řekla starostka.

Získané evropské peníze pokryjí všechny náklady. „Stavba muzea nezatíží rozpočet obce,“ nastínila Schneiderová.

Vedrovice osídlili první zemědělci s tak zvanou lineární kulturou. Nejdůležitějším nálezem je opevněná osada z doby asi pět tisíc let před Kristem. Nález pohřebiště s lineární keramikou je jedním z nejvýznamnějších ve světovém měřítku,“ řekl již dříve vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea Martin Oliva, který u Krumlova organizuje vykopávky už několik let.

Stovka hrobů

Blízko lesa měli zemědělci pohřebiště, ve kterém archeologové našli stovku hrobů. „Nejméně osmdesát procent z vedrovických obyvatel je, podle rozboru DNA, místního původu. To znamená, že se tito lidé narodili ve Vedrovicích nebo v jeho blízkém okolí,“ dodal Oliva.

V muzeu zájemci najdou i jeden oddíl etnografie. „Znamená to, že od místních lidí posbíráme dobové předměty, které pak v muzeu vystavíme,“ dodal Oliva.

Muzeum nabídne také významnou místní surovinu. „Jedná se o rohovec, tedy surovinu, ze které naši předkové vyráběli pravěké nástroje. Rohovec je nejvýznamnějším zdrojem pro štípané pravěké nástroje na Moravě,“ uvedl vedoucí ústavu.

Autor: Sylva Pavlačková

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Slavnost Zarážení hory zažili v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a pořáající Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písniček.
37

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení