VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedrovická tvrz byla výminkem i šenkovnou

VEDROVICE - Rodinný dům v centru obce Vedrovice, jenž má popisné číslo 204, a jeho nejbližší okolí je podle nedávných výzkumů odborníků bývalou středověkou tvrzí.

12.5.2007
SDÍLEJ:

Místostředověké tvrze ve VedrovicíchFoto: DENÍK/Daniel Rubeš

Dávná tvrz byla vybudována ve výhodné poloze nad obcí s největší pravděpodobností již ve čtrnáctém století jako manství pánů z Lipé, ale již na počátku patnáctého století ji vladyka Hanuš z Vedrovic přestavěl na hlavní sídlo svého rodu.

Po husitských válkách patří vedrovická tvrz stále pánům z Lipé, ale ti ji jako manské zboží předali Kusým z Mukoděl. Noví majitelé areálu tvrze věnovali značnou pozornost a také oni na ní sídlili. Po Kusých se na tvrzi Vedrovice vystřídalo několik dalších šlechtických rodin. Roku 1535 nechali páni z Lipé areál tvrze převést do vlastnictví vladyků Koberských a po smrti posledního z nich je závětí z roku 1539 tvrz odkázána spřízněným Osovským z Doubravice.

Polovina šestnáctého století se na vedrovické tvrzi nese ve znamení dalšího střídání majitelů. Roku 1576 se areál opět vrací do majetku Kusých, ale místo nich vedrovickou tvrz v ten čas užívá zeť majitele Mikuláš starší Salava z Lípy. Tvrz ve Vedrovicích je i nadále majetkem Kusých, kteří se v čase třicetileté války postavili na stranu moravské šlechty. Z těchto důvodů jim byla po bitvě na Bílé hoře tvrz zabavena a roku 1627 předána církevnímu řádu jesuitů. Část rozsáhlého areálu si jesuité ponechali pro svou potřebu a zbytek nechali rozparcelovat pro výstavbu obyčejných domů. Jesuité na vedrovické tvrzi sídlí bezmála půldruhého století a když byl jejich řád v roce 1773 zrušen, zaniklo také sídlo, které se tím stalo součástí jednoho z okolních hospodářských dvorů. Na počátku devatenáctého století sídlil již na bývalé tvrzi rychtář, který v části stavby zřídil šenk.

Dnes tak má tvrz Vedrovice podobu obyčejného rodinného domu, který v sobě skrývá zbytky mohutných středověkých zdí. Celý obytný areál je využíván pro soukromé potřeby, čímž tvrz není volně přístupná.

 

DATA – FAKTA

Vedrovická tvrz – Jak šel čas


14. století - ve výhodné poloze nad obcí Vedrovice je jako manství pánů z Lipé vybudována tvrz.
Počátek 15. století - vladyka Hanuš z Vedrovic tvrz přestavěl na hlavní sídlo svého rodu.
1. třetina 15. století - i po husitských válkách patří vedrovická tvrz stále pánům z Lipé, kteří ji jako manské zboží předali Kusým z Mukoděl.
15. – 16. století – po rod Kusých se na tvrzi Vedrovice vystřídalo několik dalších šlechtických rodin.
1535 - páni z Lipé areál tvrze převádí do vlastnictví vladyků Koberských.
1539 - tvrz je závětí odkázána Osovským z Doubravice. Polovina 16. století - vedrovická tvrz zažívá další střídání několika majitelů.
1576 - areál se opět vrací do majetku Kusých, ale tvrz užívá zeť majitele Mikuláš starší Salava z Lípy.
1. třetina 17. století – po bitvě na Bílé hoře je tvrz Kusým zabavena a darována jesuitům.
Polovina 17. století – část areálu tvrze si jesuité ponechali, zbytek rozparcelovali pro výstavbu domů.
1773 - zánikem řádu Jesuitů zanikla i tvrz, která se stala součástí jednoho z okolních hospodářských dvorů.
Počátek 19. století – v bývalé tvrzi bydlí rychtář, který v části stavby zřídil šenk.
Přelom 20. a 21. století – výzkumy v obci Vedrovice potvrdily existenci tvrze a její přestavbu na obyčejný dům.
Počátek 21. století – tvrz je obyčejným rodinným domem, který v sobě skrývá zbytky mohutných středověkých zdí.

 

12.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Osm jednotek hasičů bojovalo v noci na pátek s požárem starého domu u náměstí ve Vranově nad Dyjí.
14

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení