VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: MORAVSKÝ KRUMLOV

Obce řeší uran ve vodě. Kvůli přísným normám

Moravskokrumlovsko – Kvůli přísným hygienickým normám řeší města a vesnice v regionu přítomnost uranu v pitné vodě. Řešení přijde na miliony.

Vyhýbal se zvěři. Při manévru najel do příkopu a převrátil auto na bok

Znojemsko – O velkém štěstí může mluvit pětadvacetiletý řidič, jehož Renault Megane skončil na boku.

Budování kanalizace odhalilo středověké podzemí. V Petrovicích

Petrovice /FOTOGALERIE/ – Vesnice na Znojemsku jsou protkané podzemními chodbami. Sloužily za válek jako skrýše a Petrovice nejsou výjimkou. Takové hlasy byly slyšet mezi pamětníky dlouhá léta. Nedávné budování kanalizace ve vsi prokázalo, že místní lidé měli pravdu. Podzemní labyrint pod rodinnými domy prozkoumal nedávno petrovický badatel Bronislav Gruna, který se společně s manželkou Evou zajímá o regionální historii. Své závěry uveřejnili v obecním zpravodaji i na obecním webu. „O existenci podzemí existuje několik zpráv zapsaných v obecní kronice nebo předávaných ústní tradicí," uvedli Grunovi.

Moravský Krumlov ulehčí lidem třídění odpadu. Zdarma

Moravský Krumlov – Kam patří kelímky od jogurtu, obaly od mléka, sklo či PET lahve se učí i děti v mateřských školách. Ne ve všech domácnostech se však daří odpad třídit. Podpořit a usnadnit toto snažení se nyní rozhodli v Moravském Krumlově na Znojemsku. Obyvatelé města si mohou zdarma vyzvednout na pokladně městského úřadu žluté, zelené a modré tašky.

OBRAZEM: V Rakšicích vyroste hmyzí domek i bahniště

Moravský Krumlov – Hrát si a zároveň se učit mohou již brzy děti navštěvující mateřskou školu v Rakšicích. Čekají je například balanční klády z přírodních materiálů, letní výukový altán, hmyzí domek nebo bahniště. Projekt má u dětí podpořit pravidelný pobyt v přírodním prostředí a zároveň umožnit zdravý kontakt s rizikem. "Součástí budou i záhony, které budou sloužit výchově a osvětě. Prvky mají probudit zájem o přírodu a umožnit získávání informací na základě zkušeností," sdělila Andrea Stejskalová z odboru školství a kultury krumlovské radnice. Úprava školní zahrady přijde na více než milion korun a podstatnou část pokryje dotace.

Tržnice místo továrny? Zastupitelé s hlasováním o změně územního plánu počkají

Moravský Krumlov - Moravskokrumlovští zastupitelé v pondělí odložili hlasování o změně územního plánu pro bývalý areál továrny Vertex. Současný majitel, firma Anero chce mít v malé části areálu legálně prodejnu, o níž mluví místní jako o asijské tržnici. Územní plán to ale neumožňuje. Zastupitelé však chtějí počkat, až skončí veškerá správní řízení, která se táhnou již několik měsíců.

Koupi krumlovského zámku brzdí exekuce. Zastupitelé schválili smlouvu o úvěru

Moravský Krumlov – Ještě jednu zápletku musí řešit na krumlovské radnici a na pražském Výstavišti kvůli prodeji zámku v Moravském Krumlově. Město jej kupuje od společnosti Incheba, přípravu nezbytných smluv a samotnou koupi ovšem komplikuje pohled do katastru nemovitostí. Na zámku vázne zástava a exekuce.

V lese nechal pytlák tělo stopadesátikilového jelena. Hlavu si odnesl

Moravský Krumlov - V lese u Moravského Krumlova úřadoval v noci na čtvrtek pytlák. Ulovil jelena evropského, který vážil zhruba sto padesát kilogramů.

Srážka u Tavíkovic: jeden zraněný a čtvrtmilionová škoda

Tavíkovice - Jeden zraněný a škoda čtvrt milionu korun. Taková je bilance srážky dvou aut, která se stala v pondělí večer u Tavíkovic. Šestačtyřicetiletý muž ze Znojemska jel s Opelem Mokka po vedlejší silnici od Dobronic na Přeskače.

Dva roky krumlovského Senior taxi: převeze 120 lidí měsíčně

Moravský Krumlov - Taxi, které si může zavolat důchodce starší sedmdesáti let v Moravském Krumlově pro přepravu k lékaři či na nákup a zaplatí jen 10 korun, funguje už druhým rokem. Úspěšně.

Loučení s prázdninami. Loutkový festival baví děti

Moravskokrumlovsko – Na závěr léta připravilo také letos moravskokrumlovské kulturní středisko další ročník Malého festivalu loutky. Začal ve čtvrtek a pokračovat bude ještě do neděle.

Železniční trať do Krumlova bude uzavřena

Moravský Krumlov – Lidé z Moravského Krumlova a okolí, kteří cestují pravidelně vlakem, musí příští týden počítat s omezením. Na železniční trati číslo 244 vedoucí z Brna přes Hrušovany nad Jevišovkou do Moravských Bránic, Oslavan a zpět bude totiž platit výluka. A to v úseku Moravské Bránice – Moravský Krumlov. Výluka začne nadcházející pondělí a potrvá až do čtvrtka. „Platit bude vždy od 8.05 do 14.15 hodin," informují České dráhy na letáku, který zveřejnila moravskokrumlovská radnice na svém webu. Po dobu výluky budou všechny vlaky v uzavřeném úseku nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Ta bude fungovat podle výlukového jízdního řádu, který již České dráhy rovněž zveřejnily.

Draci, Sněhurka či Smolíček. Malý festival loutky zpestří dětem konec prázdnin

Moravský Krumlov – Sněhurka, Obr Fin, draci, Popelka či Smolíček. Pohádkové postavičky, které budou bavit na již devátém ročníku Malého festivalu loutky. Uskuteční se nejen v obcích a městech Moravskokrumlovska od 27. do 30. srpna. Vítány jsou hlavně děti, kterým divadelníci zpestří poslední prázdninové dny a přiblíží jim poetiku loutek v pohádkách.

První letošní burčák udělá vinař Pavel Matouš ze Solarisu

Olbramovice /REPORTÁŽ/ – Půda o pondělním dopoledni nádherně voní po neuvěřitelně dlouhé době sucha deštěm. Dvojice malých vojenských bunkrů střeží klid malebného vinohradu na úpatí kopce mezi Olbramovicemi a Bohuticemi na Moravskokrumlovsku. Nad listy vinné révy zářící svěží zelení vykukuje modrá střecha traktoru. Na vlečce se hromadí kopa právě ustřižených hroznů. Vinař Pavel Matouš z Olbramovic se svojí rodinou a přáteli sklízí první letošní víno. „Původně jsme chtěli začít už před týdnem, ale to ještě bylo brzy. Teď je ideální doba na sběr hroznů odrůdy Solaris. O víkendu z něj bude první burčák," říká vinař Matouš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies