Hasiči pomáhají s likvidací, když roj bezprostředně ohrožuje život a zdraví lidí, hlavně dětí a alergiků. „Stává se, že zasahujeme i na soukromém pozemku," doplnil Mikoška.

V posledních dnech vyjíždějí k likvidaci i několikrát denně. „V neděli jsme byli zase ve Zbýšově na Brněnsku, kde se roj včel usídlil v rodinném domě tři až čtyři metry nad zemí. Byli schované mezi zdí a izolací. Vysáli jsme je pomocí motorového vysavače a díry, kterými dovnitř vlétali, jsme zadělali pěnou," popsal Mikoška.

Dodal, že nedoporučuje, aby lidé zkoušeli roj zlikvidovat sami. „Zvláště pokud je člověk alergický. Člověk může zavolat i speciální firmu na hubení nebo nejbližšího včelaře," přiblížil Mikoška.Pro zvětšení klikněte.

Právě druhou možnost doporučuje předseda brněnského okresního výboru Českého svazu včelařů Oldřich Veverka. „Roje nelétají daleko, většinou je to od padesáti metrů do půl kilometru od včelína. Včely tak většinou patří právě nejbližšímu včelaři," uvedl předseda.

Pokud však lidé neznají žádného včelaře v okolí, poradí jim na obecním úřadě. „Pomoc najdou i na internetových stránkách Českého svazu včelařů, kde najdou kontakt na předsedu místního výboru, který jim poradí," doplnil Veverka.

Pokud však roj nenajde svého majitele, nezbývá než ho nechat zlikvidovat. „Lidé se nemusí bát, že by na ně včela mohla přenést nějakou nemoc. Existují sice včelí nemoci, ale ty jsou na lidi nepřenosné," doplnil Veverka.

Pokud jsou však včely agresivní, mohou někoho píchnout. „To je velké riziko především u alergiků. U nich může nastat anafylaktický šok. Projevy šoku jsou u každého různé. Ale je takové pravidlo, že čím je bodnutí blíže k hlavě, tím je to horší," sdělila brněnská alergoložka Jitka Rychnovská.

Nejdůležitější je podle ní vyndat žihadlo. „Na konci má takový váček, který by lidé neměli mačkat, protože tím si do těla vpraví více jedu. Píchnutí sršněm je však nebezpečnější než píchnutí včelou, protože v těle zanechává větší dávku jedu," sdělila Rychnovská.

Zároveň dodala, že pokud chce člověk zabránit bodnutí, měl by se v letních dnech vyvarovat intenzivním barvám oblečení či se příliš nevonět. „To hodně přilákává hmyz," vysvětlila alergoložka.

Nepříjemné zkušenosti s včelami má například Lukáš Havlík z Hodonína. „V létě jsem byl u přítelkyně a její otec měl včelstvo. Jednou jsem vycházel z domu a najednou mi do nosní dírky vletěla včela. Byla asi centimetr hluboko. Vzpomněl jsem si, že nesmím zpanikařit, tak jsem si zacpal druhou nosní dírku a včelu jsem vyfrkl. Nakonec mě stihla píchnout do špičky nosu," vzpomněl Havlík.