Práce na likvidaci škod, po zřícení obřích zásobníků s tekutými chemickými hnojivy, trvají od loňského října. Kvůli hrozbě znečištění vod museli předčasně vylovit chovný rybník i rybníkáři v nedalekých Plenkovicích.

„V silničních příkopech, svádějících vodu od střediska, jsou nadále přehrádky. Vodu z nich stále vyvážíme. Hodnoty dusičnanů jsou pořád vysoké,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Jaromír Mička.

Stav škodlivých látek ve vodě měří odborníci. „Vzhledem k povaze a rozsahu havárie, která je na Znojemsku zcela ojedinělá, nedokážu odhadnout, jak dlouho budou opatření potřebná,“ dodal Mička.

Zástupci Žerůtek už krátce po havárii požadovali v rámci likvidace škod i odbahnění rybníka. „Podařilo se nám dohodnout se Zenzou na společném financování. Rybník jsme vypustili a sedimenty odvezli. Nyní už v něm máme násadu malých ryb. Zatím se zdá, že jsou v pořádku,“ řekl starosta Žerůtek Zdeněk Rehtík.

Upozornil ovšem, že jistotu obec zatím nemá. „Dusičnany nasákly do půdy, odkud se uvolňují do povrchové vody. Nemůžeme vyloučit, že další čištění rybníka nás ještě čeká,“ dodal starosta.

Oproti prvním obavám nepronikly škodliviny do studní.
Hodnoty dusičnanů sledují i rybníkáři v nedalekých Plenkovicích. „Tamní násadu kaprů, štik a candátů jsme raději vylovili už v zimě i když obvykle pořádáme výlov až na jaře,“ řekl šéf jaroslavického střediska Rybníkářství Pohořelice Martin Kozlík.

Rozsahem i povahou ojedinělou havárii způsobil loni počátkem října kolaps zásobníků na tekutá hnojiva ve středisku společnosti Zenza. Podle vedoucího Mičky firma splnila všechna opatření, které jí úřady pro odstranění následků uložily. Provoz střediska nejspíš už letos skončí a firma bude hnojiva skladovat jinde.