Znojemská přestupková komise se vykašlala na prošetření autonehody, kterou zavinil moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý. Na nečinnost úředníků si budeme stěžovat. Skupinka zastupitelů Moravského Krumlova zvažuje stížnost na znojemské úředníky, kteří umožnili promlčení případu havárie krumlovského starosty.

„Víme o tom, že se viník nehody, tedy starosta Mokrý, jednání u přestupkové komise minimálně jednou vyhnul. Všichni zúčastnění mu to ale tolerovali. To se nám nezdá v pořádku. Podle našeho názoru by to běžnému občanovi takhle snadno neprošlo,“ domnívá se krumlovská zastupitelka Daniela Kudrová.

Se šesti dalšími kolegy proto podala na znojemskou radnici oficiální žádost o informaci, zda k promlčení skutečně došlo.

„Závěr šetření přestupkové komise ve věci nehody je pro město Moravský Krumlov nezbytný pro zahájení vymáhání finanční částky spoluúčasti od viníka. Pokud by vlivem nečinnosti znojemské přestupkové komise došlo k promlčení přestupku, městu Krumlov by byla způsobena další škoda. Pak by bylo naší povinností podat stížnost nadřízenému orgánu na nečinnost,“ zformulovali moravskokrumlovští zastupitelé svou žádost.

Z odpovědi tajemníka znojemského městského úřadu Vladimíra Krejčíře je následně jasné, že k promlčení skutečně došlo.

„Ve věci dopravní nehody ze dne třináctého listopadu 2008 bylo vedeno u odboru dopravy zdejšího úřadu správní řízení, které bylo zastaveno, neboť odpovědnost za přestupek dne třináctého listopadu 2009 zanikla,“ uvedl Krejčíř.

Podivné zacházení

To se ale moravskokrumlovským zastupitelům nelíbí.

„Určitě v této věci chceme něco dělat, protože se nám celý postup nezdá korektní. O tom, že postup není v pořádku, jsme se přesvědčili i v okamžiku, kdy paní, které bylo ublíženo na zdraví a zcela zničeno auto, nebylo dovoleno nahlédnout do spisu. Prý není účastníkem řízení. V okamžiku, kdy požádala o zápis o tomto odmítnutí a kdy záležitost svěřila právníkovi, se však náhle účastníkem řízení stala a nahlédnout do spisu jí bylo umožněno,“ řekla Kudrová.

Ta se navíc domnívá, že policie neměla případ vůbec předávat k přestupkovému řízení. „Došlo totiž ke zranění, které si vyžádalo téměř půlroční pracovní neschopnost. Policie tedy měla šetření předat k trestnímu řízení soudu,“ domnívá se moravskokrumlovská zastupitelka.
„Teď zjišťujeme, kde si vůbec na nečinnost úřadu můžeme nějak stěžovat,“ sdělila Kudrová.

Mokrý byl k jednání přestupkové komise pozván třikrát, pokaždé se ale omluvil kvůli zdravotnímu stavu. „Minimálně v jednom případě ale ve stejný den seděl na jednání zastupitelstva,“ dodala zastupitelka.
Mluvčí znojemského městského úřadu Denisa Šipošová ale úředníky brání.

„Opakovaně nejen my upozorňujeme na to, že jednoroční lhůta je velice krátká a je více než vhodné, aby byla prodloužena. Například na roky dva. Dopravní přestupky jsou často složité na proces, navíc jich je velké množství,“ sdělila Šipošová.

Případ starosty Mokrého byl, podle ní, přesně v těchto okolnostech promlčen.

„Pan Mokrý byl několikrát zván na ústní jednání a vždy se včas a řádně omluvil potvrzením od lékaře. Toto je oprávněná omluva, kterou správní orgán nemá a ani nemůže zpochybňovat,“ uvedla mluvčí.

Zdravotní důvody

„To ale vůbec neznamená, že si termín ústního jednání nemůže pachatel přestupku domluvit na datum, kdy se mu to hodí. Toho ale pan Mokrý nevyužil. Případ byl vedený jako každý jiný přestupek. Musím důrazně odmítnout jakékoli spekulace o tom, že by k němu bylo přistupováno nějak jinak,“ dodala Šipošová.

Pokud by podobně, jako přestupková komise ve Znojmě, pracovala i obdobná komise v Moravském Krumlově, pochvaly by se od svého starosty nedočkala.

„Určitě bych je za jejich postup nepochválil. Podobný výsledek, tedy promlčení případu, se ale stane. Těch věcí je totiž hodně,“ řekl Mokrý.
I on obhajuje úředníky znojemské přestupkové komise.

„Nelze říct, že by znojemští úředníci nekonali. Všechno bylo na mé straně. Jsem už prostě ve věku, kdy občas mám problémy, které jsou podložené zdravotními zprávami. Určitě jsem se jednání nechtěl vyhnout, vždy jsem se řádně omluvil,“ konstatoval moravskokrumlovský starosta.

Znojemský odbor dopravy projedná ročně asi patnáct set přestupků, u necelých pěti procent není vydáno rozhodnutí. „Třeba právě z důvodů, kdy obviněný využívá všech zákonných prostředků, aby řízení zdržel,“ podotkla mluvčí Šipošová.

Při havárii v listopadu 2008 starosta Mokrý totálně zničil služební Škodu Octavia, kterou pojišťovna ocenila asi na sto pětačtyřicet tisíc. Městu ale zaplatila částku bez zhruba osmi tisíc, což byla spoluúčast. „Až když jsme se po uplynutí promlčecí lhůty začali o věc zajímat, tak se najednou ukázalo, že peníze může pan starosta zaplatit i bez výsledku přestupkového řízení. Což udělal, ale až více než rok po havárii. Do té doby se tomu snažil vyhnout,“ doplnila Kudrová.