VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Házená v Miroslavi má šedesátiletou tradici

Miroslav - Národní házená se v Miroslavi zabydlela, přestože se jedná o okrajový sport. Na znojemském okrese zůstala už jen dvě družstva.

16.3.2012 2
SDÍLEJ:

Zejména miroslavské týmy žen tvořily historii zdejší házené. Muži šli raději hrát fotbal, ale ženám zůstala láska k tomuto sportu dodnes.Foto: Archiv oddílu házené Miroslav

Více jak šest desítek let funguje v Miroslavi národní házená, dříve označovaná jako česká házená. Již z názvu vyplývá, že jde o sport, který se hraje výhradně v České republice. Miroslavští s národní házenou začínali v roce 1948 a podařilo se jim udržet toto specifické sportovní odvětví až do současnosti. Navíc stále vychovávají nové házenkářky. „Dřív hrávali i muži, ale ti dali raději přednost fotbalu,“ říká současná obránkyně družstva žen Eva Opálková.

O vznik házené v Miroslavi se postarali místní učitelé a házená je se zdejší základní školou spojená dodnes. „Průkopníkem české házené v Miroslavi byli učitelé základní školy František Trubelík a Josef Volejník. Velkou mírou se o propagaci tohoto sportu zasloužil počátkem padesátých let Přemysl Bartoš a Zdeněk Kuba,“ uvádí pohled do historie internetové stránky miroslavských házenkářek.

V padesátých letech se miroslavský oddíl dočkal republikových úspěchů. „Pod vedením pana Kuby se v roce 1956 staly mladší dorostenky přebornicemi České republiky. Toto družstvo potom pokračovalo v úspěšné činnosti postupem do II. ligy žen a v roce 1961 postupem do I. ligy žen. Po rozpadu tohoto úspěšného týmu byla činnost národní házené zaměřena hlavně na mládežnické týmy,“ přibližuje házenkářský web.

Práce s mládeží se Miroslavským dařila. „Vrcholem soutěžení žákyň, a to jak mladších, tak starších, byla druhá polovina osmdesátých let. Družstva tehdy zcela ovládla krajské soutěže a reprezentovala jižní Moravu na přeboru republiky,“ vrací se do historie miroslavská házenkářská kronika.

Tehdy neměl miroslavský oddíl družstvo žen. Podařilo se mu ho ale znovu oživit. „V devadesátých letech bylo obnoveno družstvo žen, které se již několikrát zúčastnilo kvalifikace do I. ligy žen,“ podotýká web miroslavských házenkářek.

Dnes v Miroslavi funguje družstvo žen a po jednom týmu starších a mladších žákyň. „Dorostenky nemáme. Za ženy hrají holky kolem třiceti lety. Nemohu vyloučit, že se tým žen na nějaký čas opět nedá dohromady,“ dodává Opálková.

O výchovu nových hráček se nyní stará učitelka miroslavské základní školy Kamila Hanzelová, která vede mladší žákyně. „Nejsem původem miroslavská házenkářka. Hrála jsem házenou ve Vémyslicích. Tam už se ale oddíl rozpadl. Provdala jsem se do Miroslavských Knínic a nastoupila do školy v Miroslavi. Někdy před čtyřmi nebo pěti lety jsem začala trénovat malé holky. Trápilo mě, že je v Miroslavi nové hřiště na národní házenou, a ta se zde v podstatě nehraje. Tak jsem se vlastně k házené vrátila,“ přibližuje Hanzelová.

V současnosti vede pětadvacet děvčat a dívčí házená funguje pod miroslavským domem dětí a mládeže.

Národní házená je okrajovým sportem. Na Znojemsku se hraje pouze v Miroslavi a v Olbramovicích. Dříve bývala daleko více rozšířená. „Jihomoravská oblast společně se středočeskou jsou na tom špatně. Třeba ale na západě Čech je kvalita daleko vyšší než u nás. Hraje to tam více družstev,“ hodnotí trenérka.

Paradoxně ale na Znojemsku nefunguje ani jeden oddíl mezinárodní házené, která se hrávala mnoho let přímo ve Znojmě.

Miroslavský oddíl národní házené organizuje i různé akce. V roce 2005 zde byly například krajské oslavy u příležitosti sta let založení národní házené a několikrát Miroslav organizovala celostátní soustředění žactva.

Autor: Romana Holišová

16.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení