VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér Kyněra: Plavání je mým životním údělem

Znojmo - Většinou skromně stojí někde v pozadí a tleská těm, které vytrénoval tak, že si na krk mohou pověsit medaili. U bazénu tráví denně sedm až devět hodin, plavání je jeho život. Přitom se jeho osud mohl odvíjet úplně jinak, kdyby se kdysi rozhodl pro vojenskou školu. Trenér znojemských plavců Jiří Kyněra ale zůstal věrný plavání. Dnes patří mezi nejuznávanější trenéry v republice.

11.1.2008
SDÍLEJ:

Jiří KyněraFoto: DENÍK/Tereza Jelínková

Co vás přivedlo k trenérskému povolání?
Můj otec, který mi byl trenérem, když jsem plaval ve Znojmě a v podstatě mi vnuknul tuto myšlenku, že bych jednou mohl také vychovávat budoucí plavce.

Proč jste si vzal na starost právě plavce?
Plavání je můj životní úděl, ale je pravda, že po prvním ročníku na fakultě jsem se přihlásil na vysokou školu leteckou do Košic, všechny testy jsem zvládnul a byl přijat na pilota. Těsně před nástupem na vojenskou školu jsem ale změnil rozhodnutí a zůstal u plavání.

Vy sám jste někdy závodně plaval?
Do plavání jsem přišel v devíti letech na základě výběru na školních závodech. V patnácti letech jsem odešel do střediska vrcholového sportu do Brna a po gymnáziu jsem nastoupil na FTVS do Bratislavy, kde tehdy plaval náš nejlepší plavec Miloslav Rolko. Byl jsem členem reprezentace juniorů i seniorů ČR a překonal několik rekordů dorostu i seniorů.

Jak je toto povolání náročné časově, fyzicky, psychicky?
Posuďte sama. Ráno vstávám denně po páté a domů se vracím kolem sedmé večer. Během dne mám několik hodin na vyřízení různých organizačních úkolů. Při vyhodnocení čtyřletého OH cyklu jsem zjistil, že jsem byl každý rok více jak sto dvacet dnů mimo Znojmo na soustředěních a závodech.

Kolik času trávíte denně na bazénu?
Denně je to sedm až devět hodin, v sobotu dvě hodiny, pokud nejsme na nějakých závodech.

Vašima rukama prošlo mnoho úspěšných závodníků, na koho vzpomínáte nejvíc?
Mým trenérským dohledem prošlo za téměř sedmadvacet roků opravdu hodně plavců. Jedním z prvních byl Jan Nevrkla, který u vody také zůstal v roli trenéra, a to u vozíčkářů, a přivedl některé až na samý vrchol, kterým je zlatá olympijská medaile. Z dalších plavců bych vzpomenul Nesnídala, Beinhauera, sestry Šplíchalovy, Tomečka, Malenu, Fialovou, Chrástovou a v neposlední řadě dceru Kristýnu, která skončila v loňském roce. Jsou to pouze ti nejúspěšnější, kteří se zúčastnili světových a evropských soutěží a nebo olympiády. Vzpomínám i na řadu dalších plavců, i když nedosáhli tak výrazných úspěchů.

Co považujete ve své trenérské kariéře za největší úspěch?
Asi největší úspěch pro každého trenéra je účast jeho svěřence na olympiádě, takže pokud vynechám několik titulů mistrů Evropy, myslím si, že to je šesté místo Olgy Šplíchalové na OH 1992 v Barceloně.

Jak se vám jeví současná česká plavecká scéna?
Česká plavecká scéna, to je docela zajímavá otázka, ale nedá se to odpovědět jednou nebo dvěma větami. Myslím, že ve světě jsou podmínky pro plavání někde jinde a státní podpora tohoto sportu nebo sportu vůbec funguje úplně jinak. V tom je asi ten hlavní problém, proč nám ostatní plavci trochu „uplavali“.

A ta znojemská?
Ve Znojmě je to tak trochu podobné, byť nás město poměrně dobře finančně podporuje. Podmínky pro trénink hledáme většinou v zahraničí na častých soustředěních, protože znojemský bazén je opravdu nejmenší v ČR. Přesto jsou zde naši nejlepší reprezentanti ČR Květoslav Svoboda a Michal Rubáček. Jsou zde ale i další, kteří získávají na mistrovství ČR medaile - Havlík, Čermák, Melichárek a někteří velmi šikovní žáci, takže uvidíme!

Vrcholem letošní sezony bude bezesporu olympiáda v Pekingu, přípravy už jsou v plném proudu. Co od ní vy jako trenér očekáváte?
Příprava v letošním roce opravdu směřuje k OH v Pekingu, ale v tomto roce mám ještě ME v březnu a MS v Manchesteru v dubnu, které budeme absolvovat jako kvalitní přípravné závody před OH. Byl bych moc rád, kdyby se OH zúčastnili minimálně dva znojemští závodníci a podařilo se jim postoupit mezi šestnáct nejlepších a nebo do finále, ale nevím, jak se nám vydaří příprava.

Překvapil vás v poslední době některý z plavců svými výkony?
Výrazně se zlepšil Michal Rubáček na sto metrů motýlek, udělal koncem roku velký skok a zlepšil ČR rekord o více jak jednu vteřinu! Zlepšil se i Květoslav Svoboda na čtyři sta metrů polohový závod a jeho nový ČR rekord v této disciplíně je už velmi kvalitní výkon. Ostatní plavci se v závěru roku také výrazně zlepšili.

Jak to vypadá se znojemskými mladými plaveckými nadějemi?
Mezi nejmladší plavecké bych zařadil Hruškovou, Karaščákovou, Trávníčkovou a Březinu, ale uvidíme, jak jim to vydrží s tréninkovou pílí. Ta je v plavání nejdůležitější.

Na starosti máte kromě dalších závodníků i Květoslava Svobodu, čím je jako plavec výjimečný?
Asi máte na mysli jeho výsledky, kterých dosáhl za jeho poměrně krátkou sportovní kariéru. Během čtyř let získal dva tituly mistra Evropy, čtyřikrát byl druhý na ME a stal se vicemistrem světa. Řekl bych, že výjimečný je v citu pro vodu, kdy oproti ostatním plavcům po vodě velmi pěkně klouže.

A v čem je podle vás jeho největší slabina?
Je jasné, že i tak úspěšný sportovec má svoje slabiny. Určitě o nich ví Květoslav nejlépe a bude se je snažit odstranit, aby mu nebránily v podávání vynikajících výsledků.

Velmi nadějné výkony podává také Michal Rubáček, jak hodnotíte jeho?
Michal koncem roku opravdu podal velmi dobré výkony. Věřím, že v nich bude pokračovat i v tomto roce a zaplave limit na OH a prosadí se i na březnovém ME.

Co je pro plavce nejdůležitější, aby se dostal mezi špičku - fyzička, nebo spíš psychická pohoda?
Psychika je při podání maximálního výkonu velmi důležitá, ale na druhou stranu bez fyzické přípravy a naplavání určitého objemu kilometrů ve vodě to nejde.

Co plaveckému oddílu ve Znojmě chybí?
Jak už jsem říkal, potřebovali bychom trochu větší bazén pro přípravu. Pokud by se to někdy podařilo a postavil se vedle stávajícího bazénu ještě jeden, a to regulérní závodní, tak by veškerá plavecká veřejnost byla moc spokojená, protože by se výrazně zvýšil počet hodin i pro veřejnost.

Věnujete se osobně i jiným sportům než plavání?
Na ostatní sporty nemám čas, a tak plavu v kategorii veteránů, zúčastňuji se i MS a ME.

Jakým životním mottem se řídíte?
„Na dobrý průměr se dostane řada lidí, ale až nahoru se dostanou podobně jako v umění jen ti, kdo mají velikou sílu a vůli, ti, kdo se nebojí obrovsky pracovat.“

11.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení