Tři sady cenných kovů a šest „bramborových“ medailí – taková je stručná bilance účasti plavců TJ Znojmo na šestačtyřicátém ročníku mezinárodní Velké ceny Slovenska, který se konal o uplynulém víkendu.

Ke zmíněným úspěchům navíc ještě přidali znojemští závodníci dalších osm finálových startů.

Dobrá úroveň

V bratislavském padesátimetrovém bazénu na Pasienkách se na startovních blocích vystřídaly téměř tři stovky plavců a plavkyň. Kromě reprezentantů České republiky se v Bratislavě představili i závodníci z Rakouska, Polska, Slovinska, Turecka a Běloruska.
„Konkurence tak byla velmi kvalitní,“ ocenil úroveň závodů znojemský plavecký trenér Jiří Kyněra.

Kraulař Květoslav Svoboda se dvakrát postavil na nejvyšší stupínek, jednou byl druhý a jednou skončil těsně pod stupni vítězů. Michal Rubáček si vyplaval jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo. Tomáš Melichárek získal dvě bronzové medaile.
Do finálových bojů postoupili také Havlík, Čermák, Polach, Kolníková, Holubová a Velebová.

Velká cena Slovenska byla dalším závodem, kde mohli plavci splnit limit pro olympiádu v Pekingu.

Znojmáci absolvovali týden před cestou do Bratislavy závod Českého poháru v Ostravě, a to hned po svém návratu ze soustředění na Kypru. Únava z přesunu zpět do republiky odezněla až na závodech na Slovensku, kde dosáhli plavci výrazně lepších časů než v Ostravě.

„Pproti závodům v Ostravě došlo u našich plavců k výraznému vylepšení jejich časů, některé se blížily k hranici osobního rekordu. Příčinu vidím v tom, že na závodech v Ostravě byli moji svěřenci unaveni ze soustředění na Kypru,“ potvrdil trenér Kyněra. S vystoupením znojemských plavců v Bratislavě byl spokojen.
„I když to pro nás byly jen závody pro kontrolu výkonnosti, povedly se,“ pochvaloval si. Měl také důvod.

„Výrazného zlepšení dosáhla Zuzka Holubová, proti Ostravě to bylo o osmnáct vteřin. Stejně tak Martin Havlík, který se zlepšil na trati dvě stě metrů motýlek o sedm vteřin. Tomáš Melichárek byl dokonce o celých dvacet vteřin rychlejší než v Ostravě,“ popsal skvělý posun směrem vpřed.

To potvrdila i bezkonkureční jednička znojemského plavání Květoslav Svoboda. „To zlepšení nebylo nějak enormní, ale bylo. Mně osobně se na Slovensku závodilo skvěle. Přičítám to kvalitnímu soustředění na Kypru a tomu týdnu odpočinku,“ doplnil hodnocení Kyněry Svoboda.

Závody v Barceloně

Plavci teď mají relativní volno, žádné závody je v nejbližších dnech nečekají. Až příští neděli odlétají na soustředění do Barcelony, kde se postaví i na startovní bloky. „Zaměříme se především na rychlost, která nám teď trochu chybí,“ přiblížil plány Kyněra.

Výsledkový servis znojemských plavců:

Muži
Květoslav Svoboda: 1. 200 metrů volný způsob (1:51,71), 1. 400 metrů polohový závod (4:29,31), 2. 400 metrů volný způsob (4:02,45), 4. 100 metrů volný způsob (52,35).

Michal Rubáček: 1. 200 metrů motýlek (2:03,58), 2. 50 metrů motýlek (25,13), 2. 100 metrů motýlek (54,84), 3. 100 metrů volný způsob (52,23).

Tomáš Melichárek: 3. 400 metrů volný způsob (4:07,48), 3. 1500 metrů volný způsob (16:16,94).

Martin Havlík: 4. 200 metrů motýlek (2:06,68), 6. 100 metrů motýlek, 7. 50 metrů motýlek, 8. 100 metrů volný způsob .

Ondřej Čermák: 4. 100 metrů znak (1:00,93), 6. 50 metrů znak.

Marek Polach: 5. 200 metrů znak, 6. 100 metrů znak.

Ženy
Veronika Kolníková: 4. 200 metrů znak (2:27,45), 4. 400 metrů polohový závod (5:12,94), 5. 400 metrů volný způsob .

Zuzana Holubová: 4. 800 metrů volný způsob (9:46,22).

Lucie Velebová: 7. 200 metrů znak.