VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportujte se Znojemským deníkem Rovnost – 20. díl

Znojmo – Seriál o cvičení přiblíží ve tomto díle kruhový trénink. Trenér fitness Luboš Bednář vysvětlí, jaké má výhody a jak se liší od tradičního posilování.

3.5.2013
SDÍLEJ:

Luboš Bednář.Foto: DENÍK/ Romana Holišová

Některá fitcentra nabízejí kruhové tréninky. Co si pod tím máme představit?

Kruhový trénink v dnešním pojetí je kondičně posilovací skupinové cvičení pod vedením instruktora. Jeho historie však sahá daleko do minulosti, kdy sloužil převážně pro doplňkovou přípravu sportovců různých odvětví. Na rozdíl od tradičního posilovacího modelu, kdy sportovec posiluje jednotlivé svalové skupiny odděleně, to znamená, že nejprve odcvičí všechny cviky, například na posílení hrudníku, poté přejde třeba na zádové svaly a tak postupuje dále, kruhovým tréninkem procvičíme celé tělo v kruhových sekvencích. Znamená to, že pro cvičení máme připraveno několik stanovišť, která slouží k procvičení různých svalových skupin. Po vystřídání všech stanovišť máme tedy procvičené celé tělo. Celý tento okruh se opakuje s minimálními přestávkami několikrát. Používají se lehčí zátěže s vyšším počtem opakování.

Stanovišti máte na mysli například posilovací stroje?

Kruhový trénink může probíhat v posilovně za použití posilovacích strojů, činek a dalšího vybavení, ale stejně tak se může uskutečnit v tělocvičně s využitím improvizovaného zařízení, kterým mohou být lavičky, žíněnky, různé míče, můžeme cvičit rovněž s vlastní vahou nebo třeba ve dvojicích. Vítanou změnou může být kruhový trénink v přírodě, kdy si můžeme protáhnout tělo na čerstvém vzduchu, kde při troše kreativity jistě nějaké vhodně cvičební náčiní najdeme.

Jaké jsou výhody kruhového tréninku?

Jedna z výhod je časová nenáročnost. Pokud se z časových důvodů dostaneme do fitcentra jenom jednou nebo dvakrát týdně, stihneme díky kruhovému tréninku procvičit celé tělo. Dalším bonusem je zlepšení kardiovaskulární kondice a vzhledem k použití lehčích vah i odlehčení kloubů. Pro někoho znamená kolektivní cvičení i vyšší motivaci k tréninku.

V čem jsou naopak výhody tradičního posilování?

V případě cvičení s trenérem jsou lepší možnosti řešení individuálních potřeb a problémů cvičenců, včetně korekce techniky cviků. Trenér může klientovi vytvořit trénink „na míru", což není zcela možné u kolektivního cvičení, kde se většinou sejdou cvičenci s různými potřebami a s různou úrovní tělesné zdatnosti. Pokud klient preferuje spíše svalový rozvoj a tvarování postavy, je tradiční posilování rovněž lepším řešením.

Existují nějaké speciálně zaměřené tréninky?

Mohou to být kruhové tréninky zaměřené na určitou cílovou skupinu cvičenců, například na ženy, mládež, seniory nebo pro rozvoj některých pohybových schopností, jako je síla, dynamika nebo vytrvalost. To se týká především aktivních sportovců, jejichž sportovní odvětví některé z těchto specifických schopností vyžaduje.

Principy kruhového tréninku se dají uplatnit třeba jen v omezeném rozsahu dle potřeb. Například můžeme provádět kruhový trénink svalstva trupu nebo končetin či postupujeme dle principu od centra k periferiím, to znamená, že procvičíme nejprve střed těla a postupujeme směrem ke končetinám. Já se svými klienty občas zařazuji P.H.A. trénink, což je zkratka pro trénink obvodové srdeční akce, při němž se střídají protilehlé a pokud možno od sebe co nejvzdálenější svalové skupiny. To nám umožní trénink ve vysokém tempu, kdy dochází ke zvýšení krevní cirkulace, co sebou nese zvýšený kardiovaskulár­ní efekt.

Kruhový trénink, ať už prováděný kolektivně nebo i individuálně, je vhodný pro všechny, kteří chtějí posilovat a bojuji s nedostatkem času, jako doplňkový program pro sportovce z různých oblastí sportu nebo pro kondiční cvičence, kteří si chtějí protáhnout tělo i v omezených podmínkách, třeba na dovolené.

Autor: Romana Holišová

3.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení