VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportujte se Znojemským deníkem Rovnost 7. díl

Znojmo - Samotné cvičení není jen o cvičení. Lidé by měli dbát na dokonalé protažení před a po cvičení, aby jejich námaha splnila pravý účel. Určitě není od věci se také zamyslet nad tím, jak se stravujeme. Na to vše odpovídá v dalším dílu seriálu trenér fitness první třídy Luboš Bednář.

11.1.2013
SDÍLEJ:

Luboš Bednář.Foto: DENÍK/ Romana Holišová

Jak důležitý je při cvičení strečink a jakým způsobem ho provádět?

Strečink by měl být samozřejmou součástí tréninku, bohužel však bývá velmi často podceňován. Ve vztahu ke cvičení v posilovně rozlišujeme dva druhy strečinku. Před vlastním posilováním se doporučuje aktivizační dynamický strečink. Jsou to v podstatě rychlé kmitavé a krouživé pohyby končetin a trupu, jejichž účelem je tělo lehce protáhnout, zahřát a připravit na posilovací zátěž.

Po posilování provádíme takzvaný statický strečink, což znamená protažení v celém rozsahu pohyblivosti v té části těla, kterou jsme předtím procvičili, a setrváme v této poloze nejlépe několik desítek vteřin. Tento strečink zamezí zkracování svalů, ke kterému během posilování dochází.

Dalším účelem statického strečinku je rychlejší odvod metabolitů, které se vytvářejí při svalové práci, a lepší přísun kyslíků a výživných látek do svalu. Statický strečink doporučuji provádět buď po odcvičení poslední série cviků na konkrétní svalovou skupinu, nebo až na konci celého tréninku. Nikoliv mezi sériemi. To by mohlo v důsledku nadměrného protažení snížit pružnost svalu, a tím i jeho sílu.

Kromě statického strečinku procvičených svalových skupin je nezbytné protáhnout i ty svalové skupiny, které mají tendenci ke zkracování, popřípadě již zkrácené jsou. Bývají to např. prsní svaly, flexory kyčle nebo bederní vzpřimovače spodní část zad. Strečink je třeba provádět intenzivně, ale pouze do lehké, ještě příjemné bolestivosti. Omezil bych strečink v případě hypermobility. Tomuto tématu jsem se věnoval v jedné z minulých odpovědí.

Jakým způsobem mám upravit jídelníček, aby byl můj výsledek cvičení co nejviditelnější?

Neuvádíte, co je cílem vašeho cvičení, takže na obecný dotaz mohu dát pouze obecnou odpověď. Stravujte se tak, aby byl váš jídelníček vyvážený a aby v něm nechyběly žádné důležité živiny, a to ve správném poměru. Mám na mysli především bílkoviny, sacharidy a tuky. Nezbytný je rovněž dostatečný příjem vitamínů, minerálních látek, vlákniny a tekutin.

Celkový energetický příjem, poměr již zmíněných makroživin a načasování jejich příjmu, se řídí právě tím, jestli chcete hubnout, přibrat, nebo třeba jen zpevnit tělo, popřípadě zlepšit fyzickou kondici. Pro sestavení správného jídelníčku je třeba znát vaše dosavadní stravovací návyky, složení těla, hodnotu metabolismu, rodinnou anamnézu atd. Často hrají důležitou roli i psychické faktory, jako je motivace, úroveň stresu nebo spánková deprivace.

Je období chřipek. Mám se jít vypotit do posilovny, když mám pocit, že na mě „něco leze"?

Člověk by měl cvičit pouze tehdy, pokud se cítí zdravý. Například rýma nebo kašel by zřejmě v absolvování tréninku nevadily, je však třeba brát ohled i na ostatní cvičence. A člověk s virózou do posilovny skutečně nepatří. Posilování a sport obecně imunitu sice posilují, ale pokud už na člověka, jak se říká, ,,něco leze", tak trénink představuje jen další stres na organismus, takže je na místě spíš odpočinek, popřípadě léčba.

Autor: Romana Holišová

11.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení