VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jevišovicích hráli fotbal už před 90 lety. Současnost? 1. A třída

Jevišovice /ZE SPORTOVNÍ HISTORIE ZNOJEMSKA/ - Už ve dvacátých letech se v Jevišovicích objevili první fotbaloví nadšenci. Až téměř po dvaceti letech začali hrát první soutěže.

9.3.2012
SDÍLEJ:

Jevišovickým fotbalem prošly stovky fotbalistů. Nyní je zde moderní hřiště, které využívají nejen místní sportovci. Foto: archiv jevišovických fotbalistů

Dneškem zahajuje Znojemský deník Rovnost seriál, který se bude věnovat historii sportu na Znojemsku. Redakce uvítá tipy na zajímavé historické sportovní události.

První díl prolistuje fotbalovou kroniku v Jevišovicích.  S míčem se zde proháněli mladí muži už ve dvacátých letech. V roce 1934 sehráli první zápas. Za dva roky tak oslaví osmdesát let od prvního utkání. Původně hrál jevišovický tým v okresních soutěžích. Na počátku milénia postoupil z okresního přeboru do 1. B třídy a posléze do 1. A třídy, kde setrvává i v současné době.

Fotbalisté to neměli zpočátku v Jevišovicích jednoduché.  „První sokolské hřiště bylo vybudováno v Jevišovicích v letech 1924–1925 partou dobrovolníků bez jakékoliv techniky ručně a bezplatně. Nacházelo se v místech dnešního starého hřiště ve Znojemské ulici a mělo rozměr 50 x 25 m. V té době vedení Sokola zakázalo na tomto hřišti hrát fotbal,“ uvádí internetové stránky jevišovického klubu.

V roce 1932 se sešla parta kluků, která chtěla hrát fotbal, ale neměla kde. „Hrálo se na prostranství mezi stodolami. Jejich majitelům se to ale nelíbilo. Velmi často se hrávalo na obecním pozemku u lesa u silnice na Černín, na kopci u Boskovštejna proti jejich klukům a také  před kostelem  a u Komenia,“ přibližuje web jevišovického  oddílu.

První utkání sehráli Jevišovičtí ve Stupešicích v roce 1934. „Od tohoto roku datujeme zrození tohoto nejkrásnějšího sportu v Jevišovicích. I když i toto mělo k řádně organizované soutěži pořád ještě daleko. V našem okolí se organizovaná kopaná hrála jen ve Znojmě a Únanově,“ píše se na webu.

K vlastnímu hřišti pomohli jevišovickým fotbalistům Němci za druhé světové války. „Když za války zakázali Němci činnost Sokola, podařilo se Oldřichu Kuklovi a Miroslavu Štábovi dostat souhlas k úpravě sokolského cvičiště na fotbalové hřiště. Na jaře 1941 byla přičleněna ke cvičišti část školní zahrady.  Ze Slatiny přijel bagr, který zde upravoval rybník a jednoho krásného dne nechal Mirek Štáb a Jaromír Máša vytrhat kvetoucí třešně a během týdne upravit fotbalové hřiště na rozměry 90 x 36 m. Byla to hotová revoluce, zmiňují internetové stránky.

K tomu se váže i nepříliš lichotivá záležitost. „Oldřich Kukla jako tajemník obchodního gremia natiskl přihlášky do oddílu kopané, kde každý musel prohlásit, že není Žid,“ poznamenává web.

V roce 1941 tak začali Jevišovičtí hrát organizovaný fotbal. Několik let mezi sebou soutěžila mužstva Jevišovic, Mikulovic, Višňové a Horních Dunajovic o Truhlářův pohár. „Truhlář měl za války v Sokolovně dílnu, kde několik děvčat opravovalo poničené německé uniformy. Pohár, o který se hrálo, Truhlář věnoval,“ dodávají internetové stránky.

Později po válce přešel tým k původnímu názvu TJ Sokol Jevišovice. Fotbalisté působili v okresních soutěžích. Postupně také zvětšili hřiště na 100 x 50 metrů. „K zápasům se jezdilo na kole, pak nákladním autem, které řídil pan Arnošt Prokeš, také traktorem JZD a později starším autobusem RND hráči nazývaným Abonent, který většinou řídil Josef Nezveda a jenž byl ve vlastnictví Sokola,“ sděluje klubový web.

Na začátku sedmdesátých let měl jevišovický tým generační problém a sestoupil až do nejnižší okresní soutěže. „V roce 1973 se situace v mužstvu postupně zlepšuje a výhrou v posledním zápase ve Vratěníně 3:5 postupuje do III. třídy,“ popisují internetové stránky.
V roce 1999 se pak klub pod vedením trenéra Jiřího Slezáka probojoval do okresního přeboru. Posléze pak do 1. B třídy.

„Přebíral jsem jako trenér jevišovické mužstvo, když se stalo okresním přeborníkem a postoupilo do 1. B třídy. Následující rok jsme pak postoupili do 1.A třídy,“ vzpomíná tehdejší trenér a nynější předseda okresního fotbalového svazu Zdeněk Leitner.

K Jevišovicím má hodně blízko. „Jsou mojí srdeční záležitostí, protože vždycky si k oddílu, ve kterém působíte, vytvoříte nějaký vztah,“ přiznává Leitner, který v Jevišovicích až do loňska trénoval.

„Takovým krkem celého oddílu je v současnosti Zdeněk Macháček. Je sice na vozíčku, ale bez něho by asi jevišovický fotbal těžko tak skvěle fungoval,“ vyzdvihuje práci jevišovického fotbalového činovníka Leitner.

Jevišovický fotbalový oddíl má nyní týmy ve všech kategoriích. V loňském roce zde dokonce začalo fungovat družstvo žen. Hlavní mužský tým přezimoval na osmém místě tabulky 1. A třídy skupiny A.

Autor: Romana Holišová

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Highland games na brněnské Kraví hoře. Ilustrační foto.

Brňané porovnají síly při skotských hrách. Ve Chvalovicích otevřou muzeum juboxů

Ilustrační foto.

Čipy na popelnicích ukazují, kdo produkuje nejvíce odpadu. Pomáhají tak spořit

Státní rozpočet zbohatl o šest korun. Nelegálně je u sebe nosil odsouzený muž

Znojmo – Jednu pětikorunu a jednu korunu měl u sebe protizákonně odsouzený muž ve znojemské věznici. Peníze ze zákona propadly státu a poputují do státního rozpočtu. O kuriózním případu informoval server Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Postavte dálnice D49 a D55, naléhá petice. Podporu našla v Břeclavi

Břeclavsko, Hodonínsko – Urychlení a podpora výstavby dálnic D49 a D55, která povede z Otrokovic přes Hodonínsko do Břeclavi. To je cíl petice, kterou vytvořilo Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury. Příprava výstavby trvá přes patnáct let.

Ochranáři upravují Lednické rybníky. Pro volavky a další vzácné ptáky

Břeclavsko – Podmínky pro život kvakoše a dalších vzácných ptáků zlepší úpravy Lednických rybníků. V září začali dělníci opravovat bezpečnostní přelivy na Hlohoveckém a Mlýnském rybníku, které patří do národní přírodní rezervace na Břeclavsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení