Znojemský běžecký tým Bakchus Aktivity ovládl půlmaraton v Praze

Znojmo – Fantastický úspěch se povedl znojemskému běžeckému týmu Bakchus Aktivity. Zcela suverénně vyhrál Hervis 1/2Maraton Praha.

12.4.2013 1

Znojemští běžci (na fotografii zleva Vojtěch Čabala, Josef Michalec a Robert Vala) dobyli minulý víkend Prahu v týmové soutěži Hervis půlmaratonu. Družstvo musí být čtyřčlenné, a tak trojici znojemských borců doplnil brněnský závodník Aleš Borek.Foto: Archiv znojemských běžců

S nadějí, že vyhráli soutěž družstev, odjížděli minulý víkend znojemští běžci z Prahy, kde absolvovali Hervis půlmaraton. V týdnu pořadatelé jejich vítězství potvrdili.

Znojemský tým Bakchus Aktivity ve složení Robert Vala, Vojtěch Čabala, Josef Michalec doplněný brněnským běžcem Alešem Borkem zaběhl dohromady nejrychlejší čas ze 136 družstev. Kvarteto běžců vyhrálo časem 5:08:37. Pro druhé místo si doběhl tým složený ze dvou Američanů, Itala a Francouze časem 5:22:26, bronz patřil běžcům z Knight Frank Elite za čas 5:39:58.

„Mám z toho velkou radost. Kluci podali hodně dobrý výkon. Je to skvělý úspěch vyhrát mezi sto třiceti šesti týmy. s náskokem čtrnácti minut," pochvaloval si trenér Tomáš Hubený.

Závod měl vysokou úroveň. „Díky ohlášenému útoku na světový rekord byl maximálně kvalitně obsazen. Vedle elitních atletů v čele s držitelem světového rekordu Zersenay Tadesem se na start postavilo celkem 12 500 běžců ze 70 zemí světa," popsal Hubený.

Týmovou soutěž vyhrálo znojemské družstvo především díky skvělým individuálním výkonům, a to i přestože panovalo velice chladné počasí. Vynikající formu potvrdil Aleš Borek, který si v celkovém pořadí doběhl pro 44. místo časem 1:14:07. Nejlepší český individuální běžec Jiří Homoláč přitom dokončil závod s časem 1:05:41 na 19. místě. Debutant na půlmaratonské trati, Vojtěch Čabala, doběhl v čase 1:16:11 na celkovém 60. místě. Vedoucí muž Znojemského běžeckého poháru Josef Michalec dokončil také ve velmi kvalitním čase 1:17:01 na 67. místě. Robert Vala i přes menší zdravotní problémy vybojoval krásné 129. místo za čas 1:21:00.

„Jsem velice spokojený, protože jsem pořádně ani nevěděl, do čeho jdu. Takový výsledek jsem nečekal. Měl jsem strach, jak závod zvládnu, aby mě nechytla krize. Naštěstí jsem vydržel až do cíle a byl z toho čas, ze kterého jsem byl překvapený," přiznal mladý znojemský běžec Vojtěch Čabala.

Právě jeho a Roberta Valu systematicky připravuje trenér Hubený. „Vojta Čabala mě překvapil. I když měl hodně naběháno, čekal jsem, že by to zaběhl kolem hodiny osmnácti minut. Člověku sice připadá šedesáté místo až někde vzadu, ale v konkurenci dvanácti a půl tisíc závodníků je to velmi pěkné umístění," chválil trenér.

Druhého z jeho svěřenců, Robert Valu, lehce trápilo vlastní tělo. „Přestože ho přes noc přepadla lehká viróza a teplota, zlepšil se oproti loňskému roku o osm minut," poznamenal Hubený.

Čabala běžel půlmaraton vůbec poprvé a nebyl daleko od času nejlepších borců.

„Hranice, po kterou se berou špičkoví běžci, je hodina a dvanáct minut. Když Vojta stáhne čtyři pět minut, může být ve špičce. Systematicky se na tyto tratě začali kluci připravovat až od prosince, takže šance na zlepšení je hodně velká," sdělil trenér.

Devatenáctiletý Čabala už letos může závodit výhradně za muže. Dříve hostoval za juniorku Vítkovic. „Budu stále závodit na kratších tratích, ale budu si vybírat i ty delší. Na maraton se nechystám, na to jsem ještě moc mladý," vysvětlil mladík.

Trenér plánuje další půlmaratonské starty. „Pražský závod byl součásti seriálu půlmaratonskch klání. Chceme se zúčastnit i dalších a zkusit tam uspět," uzavřel trenér Hubený.

12.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
24

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Střelecký půst trval 55 zápasů. Pár kluků už mi to dávalo sežrat, říká Svozil

Znojmo /ROZHOVOR/ – Konečně se dočkal. V dresu druholigového Znojma čekal na gól dlouhých 55 zápasů, ale trefil se v pravou chvíli. Fotbalový obránce Jaroslav Svozil rozhodl pět minut před koncem duel s Frýdkem-Místkem, když hlavičkou nedal brankáři šanci. Jeho trefa znamenala vítězství 2:1 a Znojmo navíc ukořistilo první výhru v letošní sezoně.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Znojmo – Nejdřív se zdálo, že jde o velký problém, ale nakonec jen o křivé nařčení. Bývalý brankář slovinského celku Olimpija Lublaň Jeff Frazee před několika dny uvedl, že se ho znojemský hokejový celek pokusil podplatit. „Náš klub nebyl a není z ničeho obviněn nebo dokonce vyšetřován, jak některá média uvedla,“ zdůrazňuje manažer Orlů Petr Veselý.