VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adfors slavil. Lidé viděli i tavicí vanu

Hodonice /REPORTÁŽ/ – Kokony, snování, vlákna. I takové pojmy, které mohou připomínat pavoučí doupě obrovských rozměrů, slyší návštěvníci hodonického podniku Adfors Saint-Gobain. Jeho dveře jsou po šest sobotních hodin otevřené dokořán všem zájemcům o výjimečnou prohlídku moderního závodu na výrobu skleněných vláken ale také třeba tapet.

25.10.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.10.2015
SDÍLEJ:

Adfors Saint-Gobain otevřel dveře veřejnosti. Podnik slavil 350 let svého působení.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Už po příjezdu na parkoviště před vrátnici je jasné, že o prohlídku je veliký zájem. Parkoviště je zcela plné a hosté tak parkují i v okolních ulicích. „Dobrý den, vítám vás v Adfors Hodonice. Prosím skupinku deseti lidí, ať mne následuje. Zde si vezměte ochranné brýle. Upozorňuji na zákaz fotografování," vítá jednu z mnoha skupinek návštěvníků průvodce. Na visačce má jméno Jiří Koryťák.

Průvodce v červeném tričku s výrazným logem firmy a číslovkou 350, informující o výročí trvání společnosti hosty upozorňuje na bezpečnost při prohlídce. „Půjdeme na takzvaný kopeček na prohlídku zpracování tapet. Pak nás čeká spodní závod na hutní zpracování. Půjdeme přes velín, kolem vany, na tažírnu až na textilní zpracování skleněného vlákna," říká průvodce.

Skupinka vstupuje do obrovské haly. Lidé jsou rádi, že mají v uších špunty, které si na pokyn průvodce vzali v předešlé místnosti. Hala hučí pracujícími stroji. Výklad zde nemá smysl, nic by nebylo slyšet. V další hale už je výklad možný. Návštěvníci vidí obrovské role tapet. „Tapeta na této roli má dva a půl tisíce metrů," informuje průvodkyně Jitka Štěpánková.

Lidé si se zájmem prohlíží provoz a překvapí je například vizuální kontrola případných kazů lidským okem.

Ještě větším zážitkem pak je návštěva velínu spodního závodu a především místa, kde je pěkně teplo. „Toto je tavicí vana. Teplota tavené hmoty je tisíc čtyři sta stupňů Celsia," přibližuje průvodce.

Lidé obdivují tavicí vanu a poslouchají další zajímavosti o výrobě skleněného vlákna. Pak se přesouvají do dalších výrobních prostor. Vidí, jak přichází sklo z vany do místa, kde se spřádá vlákno. Je už chladné, obsluha se o něj nepopálí. jeho tloušťka se pohybuje v mikrometrech.

Člověka s arachnofobií pak může zaskočit hala se snovacími stroji. „Do těch sítí bych se nechtěl zamotat," říká mladý muž své přítelkyni.

Dojem zanechává i návštěva velína. Na monitoru ukazuje průvodce, jaké materiály se sypou do zásobníků. „Tady je písek, tady kaolin, tady pak colemanit. Většina surovin je tuzemských," ukazuje průvodce na monitoru.

Návštěvníci kladou nejrůznější otázky. Na všechny se jim dostává odpovědi.

Na závěr asi devadesátiminutové prohlídky průvodci hostům děkují za návštěvu. „Nyní si můžete zajít na občerstvení a také si zasoutěžit. V rámci oslav 350. výročí našeho podniku jsme pro vás připravili tombolu, ve které prakticky každý vyhrává nějaký dárek," loučí se se skupinkou průvodce.

Před halou se v podzimním slunci baví desítky lidí. Sledují ukázky hasičů, soutěží nebo si dávají dobrou gulášovou polévku či párek.

„Je možné, aby ten podnik měl 350 let?" ptá se nevěřícně muž ve středním věku svého souseda při kávě, kterou pijí u stánku v areálu. „Je to tak, počátky firmy totiž sahají až do doby vládnutí Ludvíka čtrnáctého, kdy tehdejší předchůdci firmy vyráběli plochá zrcadla," ujišťuje známého jeden z mnoha návštěvníků hodonické firmy, dříve známé jako Vertex.

Autor: Dalibor Krutiš

25.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení