Ostuda Miroslavi, společnost E.S.E., kterou vloni několikrát přistihli inspektoři České zemědělské a potravinářské inspekce při pančování burčáku, přišla v těchto dnech o živnostenské oprávnění. Městečku, kde její zástupce nikdo nezná, zjednala ošklivou reklamu loni na podzim. Státní inspektoři tehdy zjistili, že dodávala na stánky burčák ředěný vodou.

Zástupci města rozhodnutí krumlovských úředníků uvítali. Vinaři ale předpokládají, že zdiskreditovaní podnikavci budou pod jiným jménem pokračovat jinde.

„Rozhodnutí jsme vydali, ale k jednotlivým případům se konkrétně vyjadřovat nemohu. Obecně lze říci, že vždy musíme mít nějaký specifický podnět,“ sdělila vedoucí živnostenského úřadu v Moravském Krumlově Marie Braunerová.

Postup úředníků pochválil miroslavský místostarosta Roman Volf. „Živnostenskému úřadu patří za jeho rozhodnutí poděkování. To, co ta firma provozovala, bylo plivání na snahu všech zdejších slušných a poctivých vinařů,“ řekl místostarosta.

Vadilo mu hlavně, že město má kvůli falešnému burčáku špatnou reklamu. „My se snažíme dělat různé akce, abychom šířili dobré jméno města. Pak se tu objeví nějaká společnost, napsaná na adresu v jednom domku, ale jinak s Miroslaví nemá vůbec nic společného. Zrovna tak se teď může stát, že na podzim se vynoří v jiném městě pod jiným jménem a budou dělat ostudu zas někomu jinému,“ dodal místostarosta.

Špatné jméno

Podobně uvažoval i předseda Skupiny miroslavských vinařů Jiří Hybler. „Nadělali nám špatné jméno po celém okolí a teď se seberou, půjdou dál a založí novou firmu jinde. Naši vinaři sice neutrpěli ekonomickou škodu, ale kam člověk přijde, tam slyší všelijaké rýpání,“ shrnul své zkušenosti Hybler.

Pravidla pro odebírání živnostenských oprávnění upravují příslušné předpisy. „Zákon říká, že odebrat živnostenské oprávnění můžeme za závažné porušení živnostenského nebo jiného právního předpisu, popřípadě třeba na návrh státní sociální správy. Nyní třeba řešíme případ jedné cestovní kanceláře. Zkoumáme, zda má dotyčná cestovka pojištění. V případě, že zákonné pojištění mít nebude, může jí být oprávnění odebráno,“ řekl vedoucí znojemského živnostenského odboru Leoš Dvořák.

Podle něj jsou případy odebrání živnostenského oprávnění výjimečné. „U právnických osob je to asi pět případů za rok, u fyzických osob dvacet až třicet. V případě firem jde často o společnosti, které prakticky nefungují, nemají třeba ani zákonného zástupce. U živnostníků jde nejčastěji o případy, kdy neplatí sociální pojištění, nebo jim soud uloží trest a oni tak ztratí bezúhonnost,“ konstatoval Dvořák.

Společnost E.S.E loni patřila k hlavním provinilcům, které Česká zemědělská a potravinářská inspekce přistihla při prodeji padělaného burčáku.

„Inspektoři odhalili na stáncích společnosti E.S.E. na různých místech republiky falešný burčák celkem šestkrát. Zjistili jak nepovolené ředění vodou, tak dobarvování syntetickými barvivy u červených burčáků,“ uvedla již dříve mluvčí České zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

Ředění i barvení

Podle ní ještě nikdy inspektoři nezaznamenali tolik nevyhovujících vzorků od jedné firmy. „Navíc je to poprvé, co bylo kromě ředění vodou zjištěno i umělé dobarvování,“ dodala mluvčí.

Inspekce chystala firmě statisícovou pokutu, o jejích proviněních informovala i živnostenský úřad.