Největší sháňka po pozemcích v průmyslových zónách na Znojemsku je nyní mezi provozovateli slunečních elektráren. Investoři, kteří by vytvořili pracovní místa, se teď do zón nehrnou.

Postihlo to například znojemský Crystal Park. Podle představitelů radnice brzdí rozvoj průmyslové zóny nynější celosvětová krize.

„Se zástupci firmy, která je investorem zóny, jsme mluvili před měsícem. Situace se moc nehýbe. Měli rozjednané zájemce, ale do všech záměrů nyní promlouvá krize, která očividně ještě neskončila. To samozřejmě ovlivňuje jak záměry investorů, tak třeba postoj bank,“ uvedl znojemský starosta Petr Nezveda.

Město prozatím jedná s developerem zóny zejména o součinnosti a podílu na nové kanalizaci pro část Přímětic, na jejichž okraji zóna leží.

„Jde o technicky poměrně značně složitou záležitost. Zejména pokud jde o dešťovou kanalizaci s komplikovaným vodoprávním řízením. Firma ale jedná velmi vstřícně,“ dodal místostarosta Jan Blažíček.

Podobné zkušenosti potvrdil místostarosta Miroslavi Roman Volf. Město nabízí dvě průmyslové zóny, spolupracuje s CzechInvestem a další agenturou. „Zájem v posledním roce je očividně menší. Jednali jsme s jedním vážným uchazečem o místo v desetihektarové zóně u hlavní silnice na Brno. Bohužel kvůli nynější nejisté ekonomické situaci nakonec od záměru ustoupil,“ informoval Volf.

Město prozatím zúročilo před pěti lety otevřenou zónu, kterou obsadil závod na výrobu stavebních bednění. „Od té doby se rozrostl jak co do velikosti, tak co do počtu zaměstnanců. Nyní dává práci skoro stovce lidí, což je trojnásobek počátečního stavu,“ doplnil Volf.

Zástupci města hodlají v hledání investorů pokračovat. Změnit zóny ve stanoviště fotovoltaických elektráren neplánují. „Ty stojí na jiných pozemcích v areálu bývalé skládky a jejím okolí, pro které jsme neměli jiné využití,“ podotkl místostarosta.

V Moravském Krumlově volili jiný přístup. Zástupci města měli vyhlédnuté zóny tři, investory nakonec lákali do jedné. „V jednom případě šlo o lokalitu v záplavovém území, kde stavět dnes už podle předpisů prostě nelze. Ve druhé lokalitě skoupili pozemky spekulanti. Do třetí zóny dlouho žádný investor, který by přinesl pracovní místa, nešel. Proto jsme lokalitu nakonec zaplnili fotovoltaickými elektrárnami,“ vypočítal starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Své složité hledání dalších pozemků pro průmyslové zóny dokončili v těchto dnech zastupitelé v Dobšicích. „Zastupitelstvo v pondělí definitivně schválilo změnu územního plánu. Ta umožní jednak rozšíření jedné stávající sluneční elektrárny o jeden hektar a stavbu další dvouhektarové,“ sdělil starosta Jaroslav Jenšovský.

Podle jeho mínění krize aktivitu investorů příliš neovlivnila. „Pokud někteří své záměry u nás nedotáhli, pak je to spíš kvůli příliš složitým jednáním se soukromými vlastníky pozemků,“ podotkl starosta s tím, že vznik dalších pracovních míst očekává od rozvoje již dříve oznámených záměrů.

„Ve stavebním řízení je betonárka, rozvojové plány má už fungující podnik na výrobu oken a dveří,“ připomněl Jenšovský.