VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf Znovínu: Představíme novinku v turistice

ŠATOV - Největší tuzemský producent přívlastkových vín letos slaví patnáctileté výročí, kdy byla původně státní společnosti Znovín Šatov transformována na akciovou společnost Znovín Znojmo se sídlem v Šatově. Ředitel Pavel Vajčner chystá na konec roku překvapení.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Ředitel vinařské firmy Znovín Znojmo Pavel VajčnerFoto: DENÍK/Daniel Smola

Dá se srovnat firma tehdy a nyní?

Co se týče množství vyráběného vína, jsme zhruba na stejném objemu. Vyrábíme kolem čtyř milionů litrů ročně. Tehdy ale šedesát procent naší produkce tvořilo levné známkové víno Velkomoravské. Zbylých čtyřicet procent byla vína odrůdová.

Symbolem kvality tehdy byla archivní vína - těch jsme dělali asi jen tři procenta. Jediný výrobek, který ještě v minimálním objemu kontinuálně už od roku 1992 vyrábíme, je Znojemské královské. Má navíc i stejnou etiketu jako tehdy. Děláme ho už asi jen jedno procento naší produkce.

V roce 1995 vstoupil v platnost nový vinařský zákon. Jak moc vaši produkci ovlivnil?

Za zákon jsme byli nesmírně vděčni, neboť nastavil jasná pravidla. Rok 1996 nebyl příliš úrodný, ale hned v roce 1997 jsme už plně rozvinuli filozofii vinařského zákona, kdy vedle archivních vín se začala dělat i vína přívlastková. A lidé to začali vnímat jako známku kvality. Objem těchto speciálních, ročníkových a přívlastkových vín začal narůstat. Dnes nám dělají třetinu tržeb.

Znovín je průkopníkem vinařské turistiky, privátních boxů, či takzvaného terroir. Brali jste si vzory v zahraničí, nebo to vyšlo čistě z vaší dílny?


Samozřejmě jsme cestovali a po světových vinařských oblastech jsme se hodně inspirovali. Věřili jsme, že i u nás bude víno populární jako ve vyspělých vinařských státech. Tam šla distribuce vína jednoznačně přes fyzické osoby a nejlépe přes turistický ruch.

Takže jsme začali i my v této oblasti posilovat. Tehdejší majoritní vlastník tomu byl nakloněn. Přidávali jsme každý rok nové aktivity, ale přitom jsme se snažili využívat místních podmínek Znojemska.

Máte velkou databázi malých odběratelů, prakticky jednotlivců.

V Česku se prakticky nikdo fyzickým osobám nevěnoval. My máme první záznamy už z roku 1992, teď už to zkouší více či méně úspěšně i jiní.

Vaší další specialitou jsou privátní boxy. Jak se rozvíjí tento segment vaší nabídky?

S těmi jsme začali v roce 1997, dnes jich máme přes šestnáct set. Konkurence jich mají jednu či dvě stovky. Zaměstnáváme speciálně pro privátní boxy jednoho a půl člověka. Lidé si musí alespoň půl dne dopředu zavolat, aby je k boxům pustil. Pak ale mohou i se svými přáteli ve sklepě posedět, pochlubit se boxem a degustovat víno. Veškeré boxy máme v Šatově, kde jsme udělali katakomby již z několika propojených sklepů.

Jak se z pohledu Znovínu změnil za patnáct let český konzument vína?

Je vyspělejší, kulturnější, roste popularita především kvalitního vína. Abychom se odlišili od ostatních, musíme se odlišovat nejen turistikou, boxy a podobně, ale samozřejmě i samotným vínem. A to je to terroir, lokalita, vinice, kde hrozny zrají. Třeba Weinperky, U tří dubů, Staré vinice i jiné trati, ty nikdo jiný nebude mít.

Roste samozřejmě i spotřeba. Před patnácti lety to bylo dvanáct litrů dnes zhruba sedmnáct litrů, vína na osobu a rok. Myslím, že ke dvaceti litrům, jako ve vinařských zemích, bychom se mohli dostat.

Před lety byly velké obavy, že zahraniční vína zničí moravské vinaře. Nestalo se. Čemu to přičítáte?

Bylo několik výborných ročníků, zlepšily se technologie. Navíc stoupá spotřeba vína. Vzhledem k rozloze vinic u nás jsme schopni pokrýt pouze čtyřicet procent tuzemské spotřeby. Takže pokud moravští vinaři budou šikovní, tak si svůj podíl udrží. A já si myslím, že šikovní jsou.

Jak se díváte do budoucna?

Určitě nechceme zvětšovat objem, u speciálních vín chceme ale zvyšovat jejich podíl v naší produkci. Máme plány i pro vinařskou turistiku. Jednu velkou věc chceme představit ještě do konce roku, tu zatím ale kvůli konkurenci nechci přibližovat. Určitě pomůžeme znojemskému regionu, bude to hodně zajímavé.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení