Nejdříve velké přesvědčování občanů o nezbytnosti stavby větrníků u obce, dnes nesouhlas. Takové je stanovisko vedení Vranovské Vsi k záměru soukromé společnosti postavit několik větrníků na jejich území. Obec nově preferuje stavbu fotovoltaické elektrárny.

Nesouhlasné stanovisko vydal také krajský úřad. Krajským úředníkům vadí především posunutí místa výstavby dvou větrníků, jednoho dokonce až o tři čtvrtě kilometru, oproti původnímu plánu. V rozporu s plánem je také změna celkové výšky osmi plánovaných větrníků. Tyto změny se navíc odehrály v průběhu posuzování vlivu stavby na životní prostředí. „Dalším důvodem nesouhlasu se stavbou je nevyřešený způsob a trasa připojení větrného parku do distribuční sítě,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková. Závěry šetření zveřejnil kraj na svých internetových stránkách.

Vedení obce je přesvědčeno, že investor bude znovu kraj žádat o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. „My ale výstavbu větrných elektráren v žádném případě podporovat nebudeme,“ sdělil starosta Vranovské Vsi Jiří Peřinka.

Proti stavbě větrné elektrárny je řada místních obyvatel. Nesouhlasné stanovisko úředníků vítá například představitel Občanského sdružení Horizont Vranovská Ves.

Stavbu nechtějí

„Myslíme si, že je tam více důvodů pro vyjádření nesouhlasu se záměrem stavby větrníků, než jen ty, které uvádí úřad. Například v posudku byly rozpory a mnohdy vůbec nerespektoval skutečnost v místě plánované stavby,“ sdělil předseda sdružení Stanislav Holík.

Pokud by investor chtěl i nadále větrníky postavit, chtějí lidé ze sdružení Horizont stavbě zabránit. „Budeme se rozhodně snažit proti stavbě v této podobě bojovat,“ potvrdil Holík.

Jako žhavou novinku okomentoval nesouhlas úřadu zástupce společnosti Ráj dřeva, která chce větrníky postavit. „Zatím jsem nic nedostal a nic tedy nevím. Pokud je tam uvedeno, že úředníkům vadí výška větrníků a jejich umístění, nevidím zásadní problém, abychom se s tím nevyrovnali,“ řekl jednatel společnosti Jaromír Kovářík.

Větrná elektrárna má podle jeho slov v dané lokalitě smysl. „Projekt je určitě realizovatelný. Navíc jsem do něj investoval už tolik peněz, že bych jej chtěl dokončit,“ podotkl Kovářík.

Vedení Vranovské Vsi má nyní v plánu výstavbu jiného zdroje alternativní energie. „Máme rozpracovaný projekt na fotovoltaickou elektrárnu. Měla by pokrýt plochu jedenačtyřiceti hektarů,“ nastínil Peřinka.

Vlastní pozemky

Obec na výstavbu panelů poskytne část vlastních pozemků. Z provozu elektrárny by podle starosty měly do obecní kasy přitéct potřebné peníze. „O konkrétních sumách nechci hovořit. Jsou to však slušné peníze, které dvacet let uživí obec na solidní úrovni,“ dodal Peřinka.

Na rozdíl od stavby větrníků nemají místní obyvatelé proti stavbě fotovoltaické elektrárny žádné připomínky. „O fotovoltaické elektrárně víme. Pokud by byla v dané lokalitě za lesem, kde nikoho neomezuje, a obec z ní bude mít prospěch, její stavba nám nevadí,“ uzavřel Holík.