Podle všeho jde o pumu z druhé světové války. „Jde o munici starou šedesát až sedmdesát let. Nalezený kus je dlouhý asi šedesát centimetrů s průměrem třicet centimetrů. Náměstí je pro veřejnost zcela uzavřené, na místo jede policejní pyrotechnik, “ sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Domy na Masarykově náměstí a v jeho nejbližším opustily zřejmě až stovky lidí. „Krátce před jedenáctou hodinou jsme museli všichni opustit kanceláře,“ potvrdil ředitel kulturního střediska Bořivoj Švéda.

ONLINE Z MORAVSKOKRUMLOVSKÉHO NÁMĚSTÍ

14:15 - Detonace otřásla kopcem Leskoun. Policejní pyrotechnik tak zlikvidoval pumu z konce druhé světové války, která dlouhá desetiletí ležela ukrytá pod povrchem Masarykova náměstí v centru Moravského Krumlova.

13:40 - Policie odklání dopravu ze silnice vedoucí kolem Olbramovického lomu, pod kopcem Leskoun chystá odpálení pumy z druhé světové války

13:29 - Policejní kolona dorazila ke kopci Leskou, kde je takzvaný Olbramovický lom. Tam chtějí pumu z druhé světové války odpálit.

13:15 - Policejní akce je na Masarykově náměstí ukončena, uzávěra náměstí končí. Lidé se mohou vrátit zpět do svých domovů.

13:12 - Kolona houkajících policejních aut a hasičů spolu s vozem pyrotechnika opouští centrum Moravského Krumlova a míří k Leskounu, kde chtějí munici zlikvidovat.

13:10 - „Náměstí odborníci prohlíželi, ale určitě je nechám zkontrolovat znovu s detektory kovů. Bombardováno za druhé světové války bylo celé centrum města,“ řekl starosta města Tomáš Třetina.

13:05 – Pyrotechnik odjel zajistit prostor na odpálení, puma byla nevybuchlá. K odpálení dojde pravděpodobně na nedalekém kopůci Leskoun, kde je kamenolom

13:00
- Policejní pyrotechnik naložil nalezenou bombu do auta a chystá se ji odvézt z Moravského Krumlova k likvidaci

12:41 - Pyrotechnik se snaží získat povolení od majitele lomu, vzdáleného asi šest kilometrů od Moravského Krumlova, aby v něm mohl pumu zlikvidovat.

12:17 - Opustit své pokoje museli i hosté hotelu Epopej. „Policisté nás informovali o nálezu pumy, my jsme zase vše sdělili našim hostům. Spolu s personálem jsme pak všichni opustili budovu hotelu. Ten je nyní až do odvolání uzavřený včetně restaurace,“ řekla majitelka hotelu Hana Tranh.

12: 01 - Podle neoficiálních informací už mezitím policejní pyrotechnik prozkoumal místo nálezu i samotnou pumu a zvažuje její odvoz a likvidaci mimo město.

11:58 - Na místo právě dorazil brněnský policejní pyrotechnik. Začíná s obhlídkou místa.

Evakuace v centru

Policie evakuovala lidi z moravskokrumlovského Masarykova náměstí i pomocí místního rozhlasu. „Všichni upusťte náměstí, uzavírají se obchody,“ ozvalo se zhruba sedm minut po jedenácté hodině hlášení.

Puma nalezená ve středu na krumovském náměstí zřejmě pochází z ničivého bombardování v samotném závěru druhé světové války, kvůli kterému město prakticky ztratilo původní podobu svého historického centra. „Sedmého a osmého května 1945 byl Moravský Krumlov zbytečně a bezohledně vybombardován letectvem Rudé armády. Z pěti set dvou domů ve městě zasáhly pumy tři sta třiaosmdesát, sto třináct z nich přitom zcela zničily. Většímu poškození jako zázrakem unikly zámek a farní kostel,“ uvádí internetové stránky města.

„Pokud si vzpomínám, jde o vůbec první nález bomby po bombardování Krumlova na konci druhé světové války. Od té doby se tu žádná munice nenašla,“ řekl sedmdesátiletý místní pamětník Josef Plachý, který dění v centru městečka rovněž sleduje.

S komplikacemi teď musí počítat například středoškoláci. „Kolem jedenácté hodiny byli evakuováni naši studenti a uzavřen internát. Jídelna přerušila svůj provoz. Chodí k nám na obědy také studenti z Gymnázia. Dáme jim vědět po půl jedné, zda bude možné již na náměstí vstoupit. Zatím je sem zakázaný přístup a pyrotechnik pravděpodobně do půl jedné prozkoumá podrobně nález letecké pumy. I její odvoz bude asi velmi složitý. V tuto chvíli leží přímo naproti našemu internátu,“ řekl zástupce ředitele Střední odborné školy obchodní a Středního odborného učiliště řemesel Jindřich Pelaj.

Bomby ve Znojmě

Dva dramatické případy nálezů pum a granátů z války zaznamenali stavaři a pyrotechnici před třemi lety i přímo ve Znojmě. V únoru tehdy vybuchla bomba, o kterou zavadil bagrista na staveništi mezi Znojmem a Dobšicemi. Dělník tehdy vyvázl s šokem a přechodným poškozením sluchu. Ještě nebezpečnější byl nález válečné munice v konstrukci mostu na silnici ze Znojma na Hradiště. „Odbourával jsem bagrem pilíř mostu ze strany od Hradiště, při tom jsem narazil na kovový předmět. Chvíli jsem si s ním ještě lopatou bagru pohrával, ale protože jsem byl na vojně u dělostřelectva, poznal jsem, že je to letecká puma. Hned jsem proto všeho nechal a šel pryč,“ uvedl tehdy bagrista Karel Vybíral.

Pohled na pilíř pak překvapil i přivolaného experta. „Policejní pyrotechnik na místě potvrdil, že se jedná o leteckou bombu z druhé světové války. Munice je ruské výroby a váží sto kilo. Obě bomby byly umístěny přímo v pilíři mostu. Podle pyrotechnika šlo o učebnicový příklad, jak podminovat most. Ani on sám to ještě neviděl,“ informovala tehdy znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

K nálezům válečné munice vyjíždí policisté na Znojemsku poměrně často. V některých případech se ovšem setkávají s mimořádnou neopatrností lidí, kteří na pumy či granáty narazí.

„Loni koncem března telefonoval na linku tísňového volání zaměstnanec kovošrotu a tvrdil, že našli v hromadě železného šrotu předmět, který jim připomíná bombu. Nalezenou věc prý odnesli do kanceláře a rozhodli se informovat policii,“ připomněla jeden z příkladů Drahokoupilová.

Policie opět přizvala svého pyrotechnika. „Zjistil, že se jedná o dělostřelecký granát ze druhé světové války. Měl průměr sedm a půl centimetrů a byl funkční. Munici odvezl k bezpečné likvidaci,“ dodala Drahokoupilová.

Dělostřelecké granáty překvapily v předposlední den předminulého roku také rybáře, kteří se chystali na lov kaprů v rybníčku Boubínka mezi Hradištěm a Mašovicemi. „„Protože rybník zamrzl, chtěli jsme vysekat kaprům díry do ledu. Kamarád přitom asi půl metru pod hladinou uviděl na dně čtyři granáty. Pod čistým ledem byly krásně vidět,“ řekl tehdy Jan Vybíral z Hradiště.

Podle dalšího z rybářů si z rybníčku někdo asi udělal skládku staré munice. Přivolaný pyrotechik posléze zjistil, že dělostřelecké granáty ráže 76,2 milimetrů z druhé světové války byly již nefunkční, protože neměly roznětku.

DANIEL SMOLA

a redaktoři Znojemského deníku