VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ADRA začala pomáhat lidem i ve Znojmě

Znojmo – Od začátku prosince jsou ve znojemských domovech důchodců k vidění dobrovolníci s výrazným logem centra humanitární organizace ADRA. To sice ve Znojmě vzniklo už na konci září, první dobrovolníci se ale do své práce mohli pustit až po důkladném proškolení.

27.12.2010
SDÍLEJ:

Vedoucí znojemské pobočky Dobrovolnického centra ADRA Zdeňka Severinová.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Druhého prosince navíc Evropská komise odstartovala Evropský rok dobrovolnictví se sloganem „Dobrovolníci mění svět“.
„Rok 2011 má v tomto smyslu dobrovolnickou činnost vyzdvihnout a povzbudit k ní více lidí, aby se stala součástí jejich života,“ říká vedoucí znojemského Dobrovolnického centra ADRA Zdeňka Severinová.

Co vůbec dobrovolnické centrum ADRA je?

Znojemská ADRA vznikla jako desáté dobrovolnické centrum z nynějších jedenácti v celé republice. Vznikli jsme dvacátého září, takže fungujeme velmi krátce. ADRA se věnuje pomoci v zahraničí i u nás. Jedním z hlavních poslání je organizace a koordinace dobrovolnických aktivit především při krizových situacích, například letos u nás při povodních.

Existuje Nadace ADRA, občanské sdružení ADRA, dobrovolnické centrum. Jaký je mezi nimi rozdíl?

V Nadaci se shromažďují a přerozdělují peníze jak dobrovolnickým centrům, tak i jiným organizacím, které si zažádají. Občanské sdružení už zahrnuje právě i dobrovolnická centra a lidi v terénu, kteří pomáhají třeba s odklizením následků po přírodních katastrofách či s překonáváním mimořádných stresových situací.

Co je cílem centra?

Jeho cílem je vyhledávat, školit, organizovat a vysílat dobrovolníky do sociálních zařízení ve Znojmě a okolí. My jsme se po poradě na sociálním úřadu a na městě dohodli, že se soustředíme na seniory. Začali jsme tedy docházet do domovů důchodců, domů s pečovatelskou službou a podobně. Posláním je snaha o zlepšování psychosociálního stavu důchodců i lidí se zdravotním postižením. Můžeme se ale rozšířit i do dětských domovů, ústavu pro mentálně postižené a podobně…

Jak práce v terénu funguje?

Vyškolený dobrovolník starší patnácti let dochází pravidelně za konkrétním člověkem, obvykle jedenkrát týdně na jednu až tři hodiny. Po tu dobu se mu zcela věnuje jako společník. Povídá si s ním, čte mu, hraje hry za pěkného počasí s ním chodí na vycházky, může pomáhat personálu při chystání programu… Dobrovolník nenahrazuje personál, je to výhradně společník, který se bez nároku na odměnu rozhodne věnovat svůj volný čas pomoci druhým. Jde o propojení dvou světů – těch , kteří pomoc rádi poskytují a těch, kteří pomoc potřebují.

Jak se vám daří získávat dobrovolníky?

V současné chvíli máme pětadvacet dobrovolníků v terénu. Jde především o studenty, zvláště ze střední zdravotnické školy. Mezi dobrovolníky jsou ale i lidé mezi čtyřiceti - padesáti lety, manželé a podobně. V příštím roce bychráda, aby se do našich programů zapojilo padesát až sedmdesát dlouhodobých dobrovolníků.

Jak jste se k této práci dostala vy?


Vždycky jsem chtěla pomáhat a ADRA je mi hodně blízká. Po dvaadvaceti letech jsem skončila v práci, pracovala jsem ve firmě Laufen CZ, naposledy jako asistentka manažera řízení jakosti. Rozhodovala jsem se, co dál a tak jsem se spojila s ředitelem ADRY panem Bártou. Ten mi tuto práci nabídl. Jela jsem se podívat, jak fungují dobrovolnická centra v Ostravě a Frýdku a bylo rozhodnuto. Tahle práci má obrovský smysl, zvláště, když slyšíte velmi pozitivní reakce dobrovolníků i klientů.

Kdy je otevřená vaše kancelář?

Sídlíme ve Znojmě ve Veselé ulici číslo 20, otevřeno zatím máme v pondělí od dvou do pěti hodin odpoledne a ve středu od jedné do šesti hodin večer.

Autor: Daniel Smola

27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Přerova (ve žlutém) v přípravě proti Orlům Znojmo.

Orli si na Zubrech smlsli. Přerov dostal od Jihomoravanů „bůra"

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Jižní Morava – Horké léto a vášeň pro rychlost plní jihomoravské silnice motorkáři a policejní statistiky novými záznamy o dopravních nehodách. Poslední s tragickými následky vyšetřovali policisté devátého srpna u Čejkovic na Hodonínsku.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení