VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Hudební škola oslavila devadesát let

Znojmo /VIDEO, UVNITŘ ROZHOVOR/ – Jubilejní devadesáté výročí si letos připomíná Základní umělecká škola na Rooseveltově ulici ve Znojmě.

25.11.2009
SDÍLEJ:

Devadesáté výročí oslavila ve znojemském Městském divadle Základní umělecká škola.Foto: Deník/ Sylva Pavlačková

Škola proto připravila koncert, kterým se žáci prezentovali v úterý v Městském divadle. Součástí devadesátiminutového programu bylo vystoupení žáků z oboru hudebního, tanečního a literárně-dramatického.

„Letos v listopadu je tomu devadesát let od vzniku hudební školy. Po roce provizorního vyučování se přestěhovala do budovy na Divišově náměstí, kde má dnes sídlo okresní archív. Do roku 1938 se zde vyučovala pouze hudba a zpěv. Po válce se škola přesunula už do stávajícího domu na Rooseveltově ulici,“ popsal ředitel Základní umělecké školy Tomáš Pšenička.

Děti se v hudební škole mohou učit hrát na všechny hudební nástroje, včetně elektronických. „Největší zájem je o hru na klavír. Například o akordeon, tahací harmoniku, je zájem téměř nulový, protože je tento nástroj pro děti nemoderní,“ dodal ředitel.

V čele hudební školy, která letos slaví devadesáté výročí, stojí už více jak devatenáct let Tomáš Pšenička:
Školu chceme udržet. Za každou cenu

Znojmo /ROZHOVOR/ – Jubilejní devadesáté výročí si letos připomíná Základní umělecká škola na Rooseveltově ulici ve Znojmě. Jako oslavu nachystalo vedení školy koncert, který začíná dnes v sedm hodin večer v Městském divadle. Historii, úspěchy a změny popisuje v rozhovoru ředitel školy Tomáš Pšenička.

Jaká je historie hudební školy ve Znojmě?
Letos v listopadu je tomu devadesát let, co vznikla ve Znojmě hudební škola. Po roce provizorního vyučování se přestěhovala do budovy na Divišově náměstí, kde má dnes sídlo okresní archív. Do roku 1938 se v ní vyučovala pouze hudba a zpěv. Po válce se potom přesunula už do stávajícího domu na Rooseveltově ulici.

Jak dlouho jste ředitelem školy a co se za tu dobu změnilo?
V čele školy stojím už víc více jak devatenáct let. Na místo učitele jsem nastoupil v roce 1980. Vše je v podstatě pořád stejné. Největší rozvoj škola zaznamenala v šedesátých letech.

Je zájem o obory vyučované v hudební škole?
Škola nabízí hudební, výtvarné, taneční a literárně-dramatické obory. Všechny zájemce nemůžeme uspokojit. Před nástupem musí každý projít výběrovým řízením, každý musí zazpívat a vytleskat rytmus.

O které hudební nástroje je největší zájem, a které jsou u žáků nepopulární?
Děti se mohou učit hrát na všechny hudební nástroje, včetně elektronických. Největší zájem je o hru na klavír, obliba akordeonu – tahací harmoniky je u žáků téměř nulová. Je to pro ně nemoderní nástroj.

Jakými úspěchy se mohou pochlubit absolventi školy?
Například jméno Libor Hlaváček už dnes asi nikdo nezná. Byl dirigentem a učil na pražské konzervatoři. Dalším byl Jiří Fukač, který byl vedoucím katedry oboru muzikologie na Masarykově univerzitě v Brně. Oba muzikanti prošli naší školou, dnes už bohužel nežijí. Mezi úspěšné absolventy patří houslista František Novotný, který učí na Janáčkově akademii múzických umění a Jiří Pospíchal, který hraje první housle v České filharmonii.

Absolvovali dramatický obor i žáci, kteří se hereckou profesí živí?
Deset let se literárně-dramatickému oboru věnuje Martina Výhodová, která také připravuje studenty k přijímacím zkouškám na konzervatoř. Vystudovala konzervatoř v Brně, obor herectví a zpěv. Jako dlouholetá členka Satirického divadla Večerní Brno vystupovala i v řadě nezapomenutelných rolí. Jedním z jejích žáků je herec Miroslav Hrabě.

Jak se postupně měnila tvář budovy?
Škola se za ty roky téměř vůbec nezměnila, za celou dobu se na ni nesáhlo. Pouze se rozšířila o půdní prostory. Odchodem školníka jsme získali prostor, v kterém nacvičuje dramatický obor divadelní představení. Určitě by však škola potřebovala koncertní sál a další opravy za více peněz.

Jak oslavíte výročí?
V divadle se dnes budou prezentovat žáci i učitelé všech oborů.

Co plánujete do budoucna?
Určitě se nadále chceme udržet za každou cenu.

Autor: Sylva Pavlačková

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení