VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listopad 1989. Konec komunistické totality

Znojmo - Pár dnů po sedmnáctém listopadu 1989 vydali studenti výzvu, ve které mimo jiné požadovali zrušení vedoucí úlohy KSČ.

13.11.2009 2
SDÍLEJ:

Když se vysloví mezi politiky, fotbalisty nebo rybáři jméno Josef Moravec, všichni v tu ránu ví, o koho jde. Foto: Deník/ Daniel Smola

Komunistická strana /KSČ/ v roce 1948 slavila úspěch. Po pádu nacizmu těžila z euforie všech občanů, tak zvaných pracujících i podnikatelů.
Po pěti letech však euforie vychladla. Mnoho občanů, kteří bojovali proti nacizmu bylo zatčeno a vězněno. Podnikatelé byli likvidováni, majetky zestátněny. Bylo zavedeno socialistické podnikání, které plulo střídavě od levého břehu k pravému, až se postupem několika desetiletí dostalo do víru. A to byl neodkladný konec, který potvrdili studenti v roce 1989.

Je možné ještě KSČ reformovat? položil otázku někdejší prognostik Valtr Komárek a odpověděl: „Komunismus je naprostým nesmyslem, minimálně obrovskou utopií. Seriozně lze diskutovat o socialismu, ale ani tady nemají komunistické strany zcela jasno. Proto většina národa nechce socialismus. Dost členů KSČ jsou poctiví lidé, měli by se postarat, aby odchod strany z historie byl čestný. Já nevím, jestli nějakou morální autoritu mám. Ovšem členství v KSČ mně ji může pouze snižovat,“ ukončil svůj projev Valtr Komárek, před dvaceti léty.

Skutečnosti je, že není možno vzít studentům zásluhu, že to byli právě oni, kteří otevřeli dveře v bariéře, jež uzavírala občany tehdy ještě Československa před svobodným světem.

Po represivním zákroku pořádkových sil v pátek 17. listopadu v Praze vstoupili do stávky, která získala širokou podporu a přerostli ve všenárodní hnutí. 22. listopadu 1989 stávkující studenti vydali výzvu ke spoluobčanům: …Tato odezva nás zavazuje nejen potrestat viníky pátečního masakru, ale svědčí především o tom, že jsou nevyhnutelné hluboké strukturální změny politického systému, způsobu řízení národního hospodářství a celkového společenského klimatu v zájmu obnovení mravní a občanské odpovědnosti každého jednotlivce.

Aby toho mohlo být dosaženo, považujeme za nutné:

1. Ustavit vládní komisi, v níž budou zastoupeni představitelé nezávislých studentských a občanských iniciativ, která vyřeší všechny okolnosti pátečních událostí, pojmenuje viníky a předá objektivní zprávu orgánům ministerstva spravedlnosti a československé veřejnosti.

2. Aby hned odstoupili ze svých funkcí lidé, odpovědní za současnou společenskou a politickou krizi, kterou považujeme za logický výsledek mnohaleté devastace základních národních a obecně lidských hodnot, jmenovitě Gustav Husák, Milouš Jakeš, Alois Indra, Jan Fojtík, Miroslav Zavadil a Karel Hofman.

3. Aby ihned odstoupil 1. tajemník MV KSČ v Praze Miroslav Štěpán a federální ministr vnitra František Kincl, kteří jsou plně zodpovědní za všechny brutální zákroky.

4. Aby federální shromáždění ČSSR zrušilo článek o vedoucí úloze KSČ v Ústavě ČSSR, který odporuje demokratickému principu řízení státu.

5. Aby byly okamžitě osvobozeny osoby, obviněné, žalované a odsouzené za trestný čin pobuřování a za obdobně zneužívaná ustanovení trestního zákona, které bývají označovány za politické vězně.

6. Aby začaly být okamžitě dodržovány mezinárodní závazky, týkající se lidských práv, k nimž se ČSSR oficiálně přihlásila v Helsinkách a ve Vídni.

7. Aby byla zahájena a vedena časově neomezená všelidová diskuse o současných poměrech, která bude zahrnovat hledání východisek z katastrofální společenské, politické, hospodářské a ekologické situace.

Na podporu těchto požadavků vyzýváme spoluobčany k aktivní účasti na generální stávce dne 27.11.89 od 12 do 14 hodin, kterou vyjádří svoji solidaritu.
Studenti i ve Znojmě zahájili stávku s programem týkajícím se okresu Znojmo.

Josef Moravec

Autor je polistopadový publicista

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Ilustrační foto

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Břeclav /TEST/ - Deník Rovnost testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

Rekordní trénink kaskadérů v Brně: hoření holé kůže i pády z dvaceti metrů

Brno /VIDEO/ - Dva nové české rekordy padly o víkendu v Brně. O jejich překonání se postarali filmoví kaskadéři, kteří ve městě trénovali hoření na holé kůži a pády z výšky.

Zraněného policistu, který se vyboural s hybridním BMW, propustili z nemocnice

Brno - Do domácí péče již lékaři propustili policistu, který utrpěl vážná zranění při nehodě luxusního policejního auta. Jako spolujezdce přitom vezl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Pro Deník Rovnost to ve středu potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Sportovní auto sjelo s osádkou do příkopu letos v květnu v brněnských Chrlicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení