VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Znojemsku vzniklo přes sto organizací Občanského fóra

Znojemsko - Koordinační centrum Občanského fóra /KCOF/ vydalo v Praze osmadvacátého listopadu 1989 informaci pro místní organizace OF ve městech, obcích, závodech a institucích:

27.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Evžen Báchor

OF je spontánně vzniklé hnutí občanů, které spojují programové zásady OF vydané dne 26. 11. 1989. Smyslem je dobrovolná aktivizace občanského chování a jednání v politickém i každodenním životě.

Domníváme se, že v nejbližší době by se místní OF mohla zabývat těmito okruhy činnosti: 1. Místní OF by měla v široké demokratické diskusi upřesňovat a vyhraňovat názorová stanoviska občanů; 2. Místní OF se mohou zabývat řešením místních problému, které nejsou uspokojivě zvládány stávajícími strukturami; 3. Místní OF mohou vést ke vzniku občanských samospráv nebo k přeměně byrokratického aparátu institucí v demokratický; 4. Místní OF mohou připravovat stávkové, demonstrační a jiné akce na podporu svých požadavků, případně požadavků celého OF, budou-li tyto akce nezbytné; 5. Místní OF mají podporovat všechny občany všude tam, kde dochází k porušování občanských práv v nejširším slova smyslu.

Na základě této výzvy KCOF v Praze vydal prohlášení i Koordinační výbor OF ve Znojmě, který byl zvolen ve sportovní hale u Sokolovny za velké účasti občanů dne osmého prosince 1989:

Výzva k zakládání Občanských fór!
… Vytvoření Občanského fóra bylo podníceno těžkou společenskou krizí, do které se dostal totalitní režim a která nabyla katastrofální podoby po brutálním zásahu bezpečnostních jednotek proti pokojné manifestaci studentů 17. listopadu 1989.
Vyzýváme demokraticky smýšlející občany dalších obcí a pracovníky závodů, družstev a institucí, aby založili ve svých místech a na svých pracovištích místní OF.
Jejich poslání bude:
– Vstupovat do dialogu s představiteli lidové správy, s vedením podniků a institucí, s výbory politických stran i masových organizací a uplatňovat v těchto dialozích stanovisko občanů.
– Diskutovat o novém, demokratickém uspořádání společnosti a demokratizaci místních správních orgánů.
– Vypracovat návrhy na řešení místních i celospolečenských problémů.
– Prosazovat obsazovaní funkcí v oblasti státní správy i funkcí hospodářských výhradně na základě mravní a odborné způsobilosti občanů.
– Vypracovávat alternativní řešení k těm řešením, které navrhují oficiální orgány.
Během měsíce od vydání tohoto prohlášení bylo na Znojemsku založeno přes sto místních organizací OF. V té době bylo založeno i Demokratické fórum komunistů, které mělo v programu „Boj za očistu KSČ“ s cílem hluboké reformy v KSČ.

Už v této době ale dochází v různých podnicích a družstvech znojemského okresu k případům, že někteří lidé zneužívají svoji účast v OF. Na některých místech vznikly i dvě organizace OF, které se navzájem osočovaly.

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení