VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemsko bylo komunistickou baštou

Znojmo - Jak viděl listopad 1989 tehdejší publicista JOSEF MORAVEC.

20.11.2009 2
SDÍLEJ:

Když se vysloví mezi politiky, fotbalisty nebo rybáři jméno Josef Moravec, všichni v tu ránu ví, o koho jde. Foto: Deník/ Daniel Smola

Generace studentů je vždy aktivní ve stávkách a revolucích. Tak tomu bylo v roce 1968, tehdy bohužel touhu po svobodě rozdrtily sovětské tanky.
V roce 1989 byla doba příznivější, nespokojenost a touha po svobodě panovala ve všech socialistických zemích včetně Sovětského svazu. Projevila se nespokojenost nejen řadových občanů, Charta 77 získávala stále větší sympatie, hlavně u studentů.

Osobně patřím k takzvaně dříve narozeným, poznal jsem tři předchozí režimy, nyní prožívám čtvrtý, po sametové revoluci.
Skutečností je, že euforie vždy brzy zmizela a ne každému se splnilo, co si přál. Proto chci ve svých článcích seznámit pamětníky i mladou generaci se záznamy ze skutečných zápisů jednání Občanského fóra (OF), tiskových konferencí s představiteli OF, s programem OF během sametové revoluce… Nechť podle toho každý sám posoudí, proč se vše nepodařilo. Ať posoudí i mnozí z protagonistů: co prohlašovali před dvaceti lety a co dnes.

Z projevu Václava Havla: Občanské fórum znamená náměstí, naše země se stala jediným velkým náměstím, kde každý mohl a může promluvit. Vyhráno ještě není, nedopusťme ale, aby kdokoli jakkoli pošpinil tuto krásnou tvář naší pokojné revoluce. OF spontánně vzniklé občanské hnutí.
Odpověď na otázku, kdo tehdy ztroskotal, se nabízí sama. Bylo to tehdejší husákovské vedení KSČ a státu, které nabízenou ruku k dialogu a národnímu smíření arogantně odmítlo.

Jak probíhala „Sametová“ revoluce ve Znojmě? O Znojmu se říkalo, že je „komunistickou baštou“. Snad proto, že ve Znojmě byla početná armáda a útvar pohraniční stráže, který musel oddaně sloužit režimu a hlídat nenáviděnou železnou oponu. Ve městě měl sídlo i okresní výbor Komunistické strany Československa, okresní a městský národní výbor, ale i řada podniků, kde bylo také silné zastoupení KSČ.

Připomeňme si některé události v roce 1989 v socialistických státech, které naznačovaly, že Sovětský svaz již není zárukou upevňování soudržnosti států v Evropě. I to byl důležitý podnět k tomu, projevit veřejně svoji nespokojenost se současnou vládní garniturou.
Ukázalo se, že v občanské veřejnosti má stále víc lidí odvahu veřejně projevit svou touhu po společenských změnách. Například už patnáctého ledna 1989 na Václavském náměstí v Praze proběhla demonstrace k dvacátému výročí sebeobětování studenta Jana Palacha. Mezi zatčenými byl i Václav Havel, který byl odsouzen k devíti měsícům vězení 14. února 1989.

Po vlně protestů doma i v zahraničí byl Václav Havel 4. června propuštěn na svobodu. Jedenadvacátého srpna 1989 pak policejní jednotky rozehnaly na Václavském náměstí demonstraci k 21. výročí srpnové invaze.

Vládnoucí garnitura si začala uvědomovat, že jejich vláda končí. Občané v celé republice získali odvahu a začali se organizovat do řad Občanského fóra ve městech, obcích, podnicích, ve školách a zdravotnictví.

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení