VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blížkovice vznikaly jako dvě samostatné obce

Blížkovice /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - Městys Blížkovice má bohatou historii. První písemná zmínka pochází již z roku 1349, původ názvu obce nelze jasně doložit.

5.3.2010
SDÍLEJ:

Blížkovice v roce 1947Foto: Archív obce Blížkovice

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Starobylé městečko Blížkovice se svou nadmořskou výškou čtyři sta metrů nad mořem je jakýmsi rozhraním mezi slunným Znojemskem a tvrdším povětrnostním režimem Českomoravské vysočiny, píše se na webových stránkách obce.

První písemná zmínka o Blížkovicích se objevuje v roce 1349, kdy se již uvádí městečko Blížkovice s kostelem, farou a vsí Blížkovicemi.
„Kuriozitou je, že vedle sebe vznikly vlastně dvě obce, městečko a ves Blížkovice, které měly vlastní katastry a obecní představenstva, což v našich zemích nemá obdoby,“ uvádí web obce.

Krajem vedla prastará obchodní cesta, po níž pochodovaly i válečné výpravy.

Jméno obce je pravděpodobně odvozeno od jména Blížek, nelze to však přesně historicky doložit. „Názvy obce v pramenech: 1349 - Ulispicz, 1365 - Plispicz, 1464 - Blísskowicz, 1672 - Lisspitz, 1864 - Lispitz, Blíškowice,“ uvádí historie obce.

V 16. století se v Blížkovicích pěstoval chmel pro potřeby místního pivovaru. V městečku mohli lidé najít i kořalnu, draslovnu, pilu, cihelnu, mydlárnu a lázeň s lazebníkem. „Poměrně rozsáhlé bylo také rybniční hospodářství. Největší rybník byl Holský, který dával ročně třiadevadesát kop ryb,“ uvádí obecní stránky.

V Blížkovicích sídlilo i několik cechů. Vynikly například cechy truhlářský a řezbářský, jejichž umělecké výtvory zdobí nejen kostel v Blížkovicích a zámek na Bítově, ale i mnoho jiných významných budov v kraji,“ dočte se návštěvník na webových stránkách.

Před třicetiletou válkou bylo v městečku čtyřiatřicet usedlostí, z nichž zůstalo osazeno čtyřiadvacet a deset zpustlo.

„Po roce 1848 nastal v českých zemích i rušnější politický život. To platilo v plné míře i pro Blížkovice, kde zejména v městečku zásluhou cechů a lepší návštěvou školy vždy byla poněkud vyšší úroveň celkového uvědomění občanů. Již v roce 1861 ve volbách do Zemského sněmu moravského byl za venkovské okresy Moravské Budějovice, Znojmo, Vranov zvolen poslancem na období 1861 – 1868 blížkovický městecký purkmistr Jiří Konvalina,“ uvádí historické materiály.

V roce 1866 prošla Blížkovicemi ustupující armáda rakouská a postupující armáda pruská po prohrané válce u Hradce Králové. „Obyvatelstvo ze strachu prchalo před „Prajzy“, jak je nazývalo, do lesa,“ píše se na webu obce.

Válečná tragédie, která vypukla v červenci roku 1914, těžce zasáhla i Blížkovice. „Všichni muži schopni vojenské služby narukovali do války a doma v hospodářstvích zůstaly jen ženy, děti a starci,“ doplňují webové stránky.

V lednu 2007 byl obci Blížkovice navrácen statut městys.

Za posledních deset let se v Blížkovicích podařila zrealizovat řada investičních akcí. „Rekonstrukcí prošla škola, odbahnil se Mácův rybník. Prodali jsme čtrnáct stavebních parcel, teď budeme budovat silnici v bytové zástavbě. Dokončili jsme druhou etapu rekonstrukce kanalizace, na třetí teď pracujeme. Zrekonstruovali jsme radnici a hasičskou zbrojnici,“ vypočetla některé z akcí starostka Šárka Ježková. V současné době mají hotové projekty na další opravy, třeba na rekonstrukci náměstí. „Jeho stav nás trápí. Stejně tak stav komunikací. Musíme nejdřív opravit kanalizaci, pak přijdou na řadu chodníky, silnice i náměstí,“ dodala Ježková.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Monika Choděrová

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení