VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brouček: Se zámkem soutěžíme o nejlepší památku

Tvořihráz /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Do starostenského křesla v Tvořihrázi usedl už po druhé Josef Brouček. Čeká jej stavba kanalizace, dalším plánem je oprava parku a vybudování dětského hřiště.

8.3.2011
SDÍLEJ:

ŘEDITEL A STAROSTA. Přes den usedá Josef Brouček do ředitelského křesla, o víkendech do křesla starostenského.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete

ZDE

Čtyřiapadesátiletý Josef Brouček je ředitelem Středního odborného učiliště na ulici Dvořákova ve Znojmě a zároveň je už druhé volební období prvním mužem Tvořihráze.

Za čtyři roky se mu podařilo opravit místní zámek, mateřskou školu a sportovní hřiště. Přestože starostuje především o sobotách a nedělích, z práce a výsledků má radost.

Co vás přivedlo do komunální politiky?
Žiji v Tvořihrázi už jednatřicet let. Postupně jsem viděl, že je celá řada věcí, které je potřeba udělat pro zlepšení života obyvatel obce. Proto jsem se rozhodl v předminulém volebním období, tedy v roce 2006, kandidovat do zastupitelstva. Starostou jsem druhé volební období.

Přestože nejste původem z Tvořihráze, získal jste nejvíce hlasů. Čemu připisujete váš úspěch?
Nikdy jsem v zastupitelstvu nebyl, proto mě překvapilo, že jsem v minulých i současných volbách měl nejvíce hlasů. Tak bylo přirozené, že mě zastupitelé zvolili starostou. Myslím si, že mě místní chtěli především proto, že je zaujaly plány našeho volebního sdružení pro další období.

V minulém období jste kandidoval za sdružení Za lepší život v obci, v posledních volbách za sdružení Skvělá budoucnost. Proč?
V podstatě za tím nic nebylo, jenom jsme si vybrali podobný název. I část kandidátů byla u obou voleb stejná.

Jste neuvolněným starostou. Jak zvládáte práci ředitele školy a starostenské křeslo? Kdo vám pomáhá?
Práce starosty musí bavit a musí být i jakýmsi koníčkem. Takže využívám čas po práci a potom o sobotách a nedělích. Dá se tedy říct, že všechny volné chvíle věnuji starostování. A pokud se práce daří, tak z toho mám radost.
Úkolů, které nás čekají, je poměrně dost. Ale mám dobrou podporu od dvou místostarostů Lubomíra Sochora a Bohuslava Kadlece. Scházíme se pravidelně každou neděli dopoledne a problémy, které se během týdne vyskytnou, se snažíme řešit. Musím říct, že i další členové zastupitelstva se snaží na práci podílet. Mám pocit, že spolupráce nového zastupitelstva bude dobrá.

Jakou oblastí jste se v minulém období především zabýval?
Dal jsem si za první období pět priorit. Bylo to zlepšení stavu budov v majetku obce a zachování kulturního dědictví. Přestože jsme malá obec, je v Tvořihrázi dost rozsáhlých kulturních památek. Další prioritou bylo zlepšení vzhledu obce a bezpečnost občanů. A taky rozvíjení kulturních akcí. V neposlední řadě i rekonstrukce mateřské školy.

Znamená to, že se vám všech pět hlavních bodů podařilo splnit?
Pokročili jsme v rekonstrukci zámku, kde jsme výměnili okna, opravili střechu a část hospodářských budov, zrekonstruovali jsme fasádu. Opravili jsme i část interiéru a vitráže. V hojně navštěvované kapli se věřícím velmi zlepšilo prostředí.

Co se vám dále podařilo ze svých plánu uskutečnit?
V kulturním domě jsme opravili střechu, fasádu, vybudovali jsme nové sociální zařízení. Pro zlepšení vzhledu se nám podařilo v obci rozmístit kontejnery s dřevinami. Vysázeli jsme nově i parčík před zámkem. A vyhlásili jsme soutěž o nejlepší květinovou výzdobu, kterou v létě každoročně vyhodnocujeme.

Tvořihráz čeká zásadní investice: vybudování kanalizace. Jak jste na tuto významnou akci připraveni a kdy se začne kopat?
Na podzim už začneme budovat kanalizaci. Zatím však ještě neproběhlo výběrové řízení na dodavatele. Letos bychom měli uhradit přes milion a půl z našeho rozpočtu. Celkem zaplatíme kolem deseti milionů. Na vybudování kanalizace v rámci svazku V povodí Jevišovky je už schválená dotace. Počítáme, že na podzim by se už mělo začít kopat. A všechny práce skončí v roce 2013.

Už jste schvalovali letošní rozpočet? Jaké další projekty vás v příštích letech čekají?
Letoší rozpočet jsme ještě neschvalovali. Ale vzhledem k budování kanalizace budeme muset hospodařit úsporně. Dalším plánem je oprava parku před obecním úřadem, vybudování dětského hřiště a pokračovat budeme v opravách hospodářských budov u zámečku. V prvním patře opravené školky bychom chtěli vybudovat čtyři malé byty.

Jak je to se společenským životem v Tvořihrázi?
Zavedli jsme kulturní akce, které jsou hojně navštěvované. Například setkávání důchodců, zpívání u vánočního stromu. Po letech začali jezdit na soutěže místní hasiči, kteří jsou nyní více činní. Novinkou je Tvořihrázský košt vín, který se uskuteční tuto sobotu. V plánu máme závést společné turistické vycházky. Letos jsme už naplánovali vycházku k Bohunickému rybníku, který je v lese mezi Únanovem a Těšeticemi.

Ubývá či příbývá lidí, máte pro ně případně k dispozici stavební místa?
Co se týká počtu obyvatel, držíme se na tři sta sedmdesáti. Stavební parcely by se v malém počtu našly. Ale lidé hlavně kupují nemovitosti, které si potom spravují.

V blízkost Tvořihráze jsou dvě přehrady. Zavítají k vám i turisté?
Jsme rádi, že turisté využívají cyklostezky, které vedou přes obec. Zastavují se v místní restauraci. Do budoucna by tu mohl vzniknout cyklopenzion.

Josef Brouček

Věk: 54
Stranická příslušnost: Bez politické příslušnosti
Narodil se v Mikulovicích, žije v Tvořihrázi
Starostou obce od roku 2006
Rodinný stav: ženatý, 2 děti
Vzdělání: vysokoškolské
Předchozí místa: technik v zemědělství, učitel od roku 1984

Autor: Sylva Pavlačková

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení