VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Citonice mládnou a rozrůstají se, chybí pozemky

Citonice /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - O celou třetinu vzrostl za posledních dvacet let počet obyvatel Citonic. Další zájemci o bydlení se hlásí každý týden, stavět ale není kde

24.4.2010
SDÍLEJ:

Citonice - kolumbáriumFoto: Deník/Dalibor Krutiš

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

„Přál bych si bydlet v Citonicích,“ zpívá známý znojemský písničkář Záviš v jedné ze svých písní. V další sloce sice tvrdí, že neví proč, ale stovky lidí, kteří se do Citonic po roce 1990 přistěhovaly, to ví zcela jistě. A vědí to i další, kteří by v Citonicích chtěli bydlet nyní. Mají však smůlu.

„Měsíčně nám volají minimálně čtyři další zájemci o pozemky k bydlení. Jenomže už pro ně žádné nemáme. Tam, kde šlo stavět, si lidé už své domky postavili,“ krčí omluvně rameny citonický starosta František Molík a na leteckém snímku ukazuje na satelitní městečko s padesátkou rodinných domků.

Vedení obce by dalším žadatelům o stavební parcely rádo vyhovělo, jenže pozemky, které by byly k výstavbě vhodné mají v rukou soukromí vlastníci. „A ti je zatím nehodlají prodat,“ potvrzuje starosta.

Zatímco v roce 1990 žilo v Citonicích kolem čtyř set obyvatel, nyní počet bydlících přesahuje šest stovek.

„V posledních letech se u nás postavilo hodně rodinných domků. Žijí zde mladé rodiny, které se přistěhovaly většinou ze Znojma. Původní obyvatelé v podstatě vymírají,“ říká starosta. Na společenském životě obce se však noví obyvatelé obce zatím příliš nepodílejí.

„Snad je to tím, že jsou z města zvyklí na trochu jinačí život. Ale je znát, že se postupně začleňují. Příkladem může být hřiště u mateřské školky, které mladí rodiče dali do pořádku a dodnes slouží dětem,“ tvrdí Molík.

Starosta je jeden z nejdéle sloužících představitelů obcí na Znojemsku. „Starostuji první volební období, předtím jsem zastával pozici místostarosty a na obci jsem v podstatě od roku 1990,“ říká Molík.

Vesnici má proto v malíku. „Kdysi tu dobře fungovalo zemědělské družstvo. Dnes je začleněné do Agrodružstva Jevišovice. Lidí je dnes v zemědělství zaměstnáno méně, než v minulosti. Místní pracují ve výrobně lahůdek a v kovopodniku. Někteří jezdí na pilu do Olbramkostela. Většina lidí pak dojíždí za prací do Znojma,“ nastiňuje uplatnění místních na trhu práce starosta.

Dopravní spojení se Znojmem a okolím mají Citoniční perfektní. Kdo nedojíždí vlastním autem může použít autobus nebo vlak.

Jednu ze satelitních vesnic Znojma zná řada lidí jen proto, že tudy vede silnice na Vranovsko. Maximálně jim, když projíždějí, v paměti utkví hostinec U Götzů, který stojí jako maják přímo u silnice. Kdo si však udělá čas a zastaví se na hodinu, dvě na prohlídku vesnice a okolí, rozhodně neprohloupí.

„Myslím si, že máme moc malebné okolí, obec ale postupně zvelebujeme také. Nově opravený je kostel, který má i noční osvětlení, od loňska máme nové tenisové kurty, kde plánujeme společenské akce nebo jen setkávání u táboráku. A kdo z hostů obce udělá pár kroků navíc, dostane se k velmi romantickému prostředí rybníka Skalka. Zatím o něm vědí především místní a rybáři,“ usmívá se starosta.

Citonice nabízejí svým obyvatelům téměř veškerý komfort, který může dnešní vesnice nabídnout. „Máme zde poštu, dva obchody, školu, školku i hospodu. Obec má kompletní kanalizaci. Nyní plánujeme opravu chodníků u hlavní silnice,“ říká Molík.

Mezi velké plány vedení Citonic patří zamýšlená obnova bývalého obecního rybníka.

„Je to velký projekt. Rybník by měl rozlohu asi osm hektarů, nyní čekáme na výsledek žádosti o dotaci,“ ukazuje na tlustou složku dokumentů k plánům rybníka starosta. Přitom menší rybníky mají v obci tři.

Kdo by chtěl žit v Citonicích, měl by také vědět, že:

Nejstarší dochovaná zmínka o obci pochází z roku 1252. Jde o listinu, kterou markrabí Přemysl potvrzuje statky klášteru na Hradišti.

Název obce pochází od osobního jména Citoň, německy Edmic.

Roku 1769 byl v obci postaven kostel, zasvěcený sv. Janovi a Pavlovi.

V roce 1779 byla poprvé zahájena školní výuka.

V letech 1876 – 1902 pak proběhla východně od obce výstavba železniční trati Znojmo – Jihlava.

Roku 1905 byl založen místní hasičský dobrovolný sbor, v roce 1920 vznikla tělocvičná jednota Sokol, později Orel.

Dne 28. 10. 1928 byla před školní budovou zasazena Lípa svobody na počest deseti let trvání Československé republiky. V následujícím roce byla zavedena elektřina.

Dne 13. října 1938 byly Citonice obsazeny Němci.

19. dubna 1945 ves i okolí Znojma zažilo bombardování.

Další informace o Citonicích lze najít na internetové adrese www.obeccitonice.cz. Stránky nabízejí řadu podrobných informací z historie, ale také třeba množství fotografií z vesnice i společenských a kulturních akcí.
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Dalibor Krutiš

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení