VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ctidružice: obec nabízí sport i umění svých rodáků

Ctidružice /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ – Díky dvěma žijícím malířům, kteří se věnují malování zákoutí, obydlí a krajiny rodné obce, budou mít další generace rodáků ze Ctidružic vzpomínku nejenom v podobě kroniky, ale i v řadě obrázků.

1.5.2010
SDÍLEJ:

Ctidružice žijí sportem. Známé jsou jezdecké závody i družstvo hasičů.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Vloni v létě si v ctidružickém kulturním domě mohli místní prohlédnout obrazy malíře Karla Holíka, který zachytil přírodu rodné vsi. Holík je zároveň autorem knihy, která obsahuje historii i současnost, fotografie i kresby vesnice. Světlo světa spatří letos v září. Obrazy druhého malíře, Zdeňka Adámka, si budou moci lidé přijít prohlédnout už šestnáctého května v kulturním domě.

Vesnice má i své slavné rodáky. Jedním z nich je plukovník Karel Kopal. Byl významným důstojníkem Rakousko-uherské armády. Vojenskou dráhu začal v roce 1805 jako kadet v pluku prince Bedřicha Sasko-Koburského a jako řadový voják se účastnil bojů proti Napoleonovi.
Po dlouhé vojenské kariéře zemřel na následky zranění v boji na italské frontě. Osobnosti tehdejšího veřejného života mu nechaly postavit roku 1853 ve Znojmě pomník na dnešním Komenského náměstí. Za své bojové zásluhy byl Kopal mnohokrát vyznamenán, in memoriam byl dekorován vojenským řádem Marie Terezie a rakouským Leopoldovým řádem.

Kosti mamutů a koně

K dalším rodákům patří i spoluautor učebnic Pravidel českého pravopisu z roku 1957 Miloš Dokulil.

Ctidružice leží v archeologicky velmi zajímavé oblasti. Nejvýznamnější výzkum zde uskutečnil boskovštejnský řídící učitel, archeolog František Vildomec. Například ve ctidružické cihelně objevil pozůstatky ze starší doby kamenné, a to zkamenělé kosti mamutů, pazourky, nožíky, kamenné sekyrky, kostěné nástroje a různé střepy nádob.

Okolí Ctidružic s kopci, loukami a lesy nabízí ideální podmínky pro relaxaci a různé sportování. V roce 2006 vybudovala parta lidí z bývalé stodoly rozlehlou stáj, která čítala čtyři koně.

„Dnes stáj obývá sedm koní a jedno hříbě, další je na cestě,“ informuje zakladatelka stáje Grácie Ivana Fialová.

Jezdecký klub pořádá dvakrát ročně jezdecké závody. „Vždy na jaře a koncem léta organizujeme skokové soutěže přes překážky. Letos to už bude třetím rokem. Jezdí k nám zájemci a soutěžící z Moravy a Vysočiny a přivezou kolem pětadvaceti koní. Díky obecnímu úřadu můžeme závody pořádat na místním hřišti. Do budoucna plánujeme i kurzy jízdy na koni pro veřejnost,“ popíše Fialová.

Stoletou tradici mají i místní dobrovolní hasiči. Jezdí po závodech a starají se společně se spolkem maminek o kulturu v obci. Jedním z členů a zároveň jedinou ženou je mladá hasička Dagmar Veverková.

„Vloni jsme dostali nové auto, díky kterému můžeme jezdit na soutěže. Musíme se pochlubit, jedny závody jsme vyhráli a při dalších jsme získali druhé a třetí místo,“ popisuje mladá žena.

Hasiči vlastní i starou Tatrovku T 805, která pochází z roku 1954. „Máme ji už více jak dvacet let. Určitě bychom si tento muzejní kousek chtěli nechat. Kromě závodů pořádáme tradiční posvícení a masopust,“ říká Veverková.

Obec trápí kanalizace a špatný stav silnic. „Rekonstrukci by si zasloužil kulturní dům, ve kterém pořádáme výstavy, besídky, karnevaly a jiné akce. Zatím jsme v něm stihli opravit sociální zařízení. Plánujeme opravit místní kapli svatého Jana Nepomuckého, na kterou už máme slíbenou dotaci,“ vypočítává starostka Ctidružic Jarmila Kratochvílová.

Původ neznámý

Ctidružice však nenabízejí svým obyvatelům téměř žádný komfort občanské vybavenosti. „Nemáme zde poštu, školu ani školku. Ale podařilo se nám nově vybudovat dětské hřiště s atrakcemi, od loňska máme nové tenisové kurty, nově zde funguje volejbalové a hokejové mužstvo,“ říká starostka.

Mezi velké plány vedení Ctidružic patří zamýšlená výstavba rodinných domů. „Máme přes tři sta obyvatel a věřím, že získáním nových stavebních míst k nám budou mladí přicházet,“ dodá starostka.

Doba založení obce není známa. První písemná zmínka je z roku 1365, kdy Jiří z Lichtenburka, který vzal od markraběte Jana léno na Bítov, přikoupil od Protiviny ze Ctidružic díl obce Ctidružice,“ píše historie obce.

Ctidružická vrchnost v roce 1781 provedla zrušení roboty a nahradila ji placenou prací. Bylo to po vydání patentu o zrušení nevolnictví císařem Josefem II. Poddaní tímto patentem napříště nepotřebovali svolení vrchnosti k sňatku, či vyučení se řemeslu. Desátky se odváděly panství jménem Ctidružice.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

1.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení