VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Podyjí se vydává stále více cyklistů

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Milovníci cyklistiky objevili krásy Podyjí hned po pádu železné opony. V devadesátých letech zde zkoušeli svá první horská a trekkingová kola. Národnímu parku ale zůstávají věrní i dnes.

10.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv NP Podyjí

Na více než osmdesáti kilometrech cyklistických tras zde mohou obdivovat skalnaté údolí řeky Dyje, historické hrady a zámky nebo si jen tak vychutnávat vůni lesů a vřesovišť.

Jakmile pohraničníci na začátku devadesátých let minulého století smotali ostnaté dráty železné opony, začali být lidé zvědavi na to, kam dosud díky popletené komunistické ideologii nesměli. Na trh navíc v té době přišla moderní horská a trekkingová kola. Jízda v terénu na těchto strojích začala být komfortnější a bezpečnější. V Podyjí byla rychle vyznačena síť pěších a později i cykloturistických cest, po kterých se zájemci pohodlně dostali k největším atrakcím nového národního parku.

Průkopníky na poli cykloturistického značení v Podyjí byli kolegové z Dolního Rakouska, kde v současnosti cyklistika není zdaleka tak oblíbeným koníčkem jako v České republice. V roce 1992 turistická agentura Retzerland prodloužila čtyři své tematické okruhy i na území Moravy, a spojila tak Retz a Hardegg se Znojmem, Vranovem a dalšími sídly ochranného pásma národního parku. Tři ze čtyř těchto tematických okruhů jsou vyznačeny dodnes a Správa Národního parku Podyjí s agenturou Retzerland je nadále udržují.

Klub českých turistů přišel se svou nabídkou o něco později. Od roku 1997 jsou typickým pruhovým značením vytčeny i cykloturistické stezky. Nabídka možností se postupně zvětšuje a dílčím způsobem mění. Stezky byly během posledních let dle možností přeloženy z úseků asfaltových (například z bývalé signální stezky pohraničníků) na lesní cesty s měkčím povrchem. Mezi Českou republikou a Rakouskem existují již tři místa vhodná k pohodlnému překročení státní hranice. Přes dříve nepropustnou hranici se můžete nyní pohodlně na kole nebo pěšky vydat například nedaleko Heiliger Steinu u Hnanic, v Hardeggu nebo mezi obcemi Felling a Podmýče na Vranovsku.

Vinice Šobes

V současnosti se v průběhu celého roku téměř pětapadesát procent návštěvníků parku pohybuje na kole. A uprostřed léta je toto procento ještě daleko vyšší. Nejnavštěvovanějšími místy jsou oblast Devíti mlýnů s vinicí Šobes, pás znojemských vřesovišť od Kraví hory až po Hnanice, stará silnice mezi Čížovem a Hardeggem a pochopitelně i zřícenina Nového Hrádku, která nabízí asi nejhezčí vyhlídkový bod na území Národního parku Podyjí.

Nabídka pro cyklisty na území sousedního Rakouska je výrazně chudší. Správa Národního parku se sídlem v Hardeggu na území svého parku nedovolila vytyčit žádné cyklotrasy. Značené turistické okruhy jsou vedeny výhradně po veřejných silnicích. Naštěstí hustota provozu na těchto komunikacích je velmi nízká.

Cyklisté v parku nezůstanou úplně sami ani v případě, když se jim uprostřed Podyjí kola rozbijí nebo se zraní. Pro tyto účely znojemský Cykloklub Kučera již před léty vytvořil a ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí udržuje systém Self-service. Jedná se o síť kontaktních bodů vybavených zdravotnickým batohem a kufrem pro nejnutnější opravy kol. Cyklista v nouzi je turistickou směrovkou naveden k nejbližšímu kontaktnímu místu.

Zpravidla to je restaurace či informačnímu středisko, kde si od obsluhy může zapůjčit potřebný materiál a buď se ošetřit, nebo si opravit kolo. Služba je bezplatná. Ročně jí využije několik desítek cyklistů a je ze strany veřejnosti velmi vysoko ceněna.

Pokud jen polykáte kilometry anebo pokud přijedete na týden a chcete se věnovat pouze jízdě na kole, může být pro vás nejmenší národní park Česka příliš těsný. Znojemsko ale skýtá i další zajímavé lokality vhodné pro cyklisty. Okolí Jevišovic či Moravského Krumlova nabízí milovníkům cykloturistiky rovněž celou řadu krásných výletů.

JAN KOS (Autor je vedoucím odboru veřejných vztahů, dokumentace a informatiky Správy Národního parku Podyjí)

10.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté (v modrém) ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1.
AKTUALIZOVÁNO
20

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení