VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Došková chalupa v Petrovicích ukáže běžný život na vsi

Petrovice - Další díl seriálu Zajímavosti muzea zve čtenáře do doškové chalupy v Petrovicích. Letos nově nabídne zejména dětem zábavu i poučení.

8.3.2015
SDÍLEJ:

V dubnu chystá petrovická doškovice program pro děti. Poučí se o všedním životě prostých lidí.Foto: Archiv Petrovic

Zjistit, jak těžké bylo prát na valše, jak naše prababičky mlely kávu nebo vykrmovaly husu, zjistí všichni, kdo zavítají do doškové chalupy v Petrovicích. Zpřístupnění se dočkala loni v září a nyní čeká Petrovické první sezona.

Již v dubnu se mohou děti z mateřských nebo základních škol těšit na to, že dobové předměty si budou moci nejen osahat, ale i vyzkoušet. „Expozice přibližuje život obyvatel v dobách minulých. Návštěvníky čeká nejen fotografická výstava, která se tematicky obměňuje, za zhlédnutí stojí také vybavení domácnosti i hospodářské části objektu," naznačila starostka Petrovic Irena Závišková.

zajímavosti o doškové chalupě
Venkovské stavení s doškovou střechou je unikátním dokladem lidového stavitelství. Nevelké stavení z vepřovic u obecního úřadu v Petrovicích vzniklo někdy kolem roku 1850. Postavila si ho nejspíš jedna místní chudší rodina. I přes následné modernizace se památka zachovala. Chalupu koupila obec od dědiců původního majitele roku 2011. Předchozí majitel ji opatřil novými došky, které mají životnost asi dvacet let, roku 2004. Domek získal novou elektroinstalaci, omítky a úpravami prošel i dvorek nebo podlaha ve světnici. V celém Jihomoravském kraji lidé najdou tři poslední dochované a zpřístupněné doškovice. Kromě petrovické je to senetářovské muzeum knoflíkářství a chalupa v Ruprechtově.

Zdroj: Archiv Deníku a www.ceskatelevize.cz

Jak doplnila, pro letošní rok nabízí novou příležitost především dětem. „Naplánovali jsme animační programy. Mateřským i základním školám zde v týdnu od 20. do 24. dubna nabídneme ukázku všedního dne venkovské rodiny. Děti budou mít možnost vyzkoušet si různé práce, které nám v dnešní době usnadňují elektrické spotřebiče," dodala Závišková.

V dalších měsících dětem zábavnou formou přiblíží, jak se lidé žijící v doškové chalupě připravovali na hody, vinobraní, nebo jak prožívali Vánoce, masopust a jiné svátky či tradice spojené s venkovským prostředím.

Chalupu Petrovičtí opravovali několik let a o shromáždění exponátů se zasloužila zejména Eva Grunová, která je vystudovaná historička a v Petrovicích žije.

Lidé přinášeli předměty z různého časového období. Vystaví tedy dobové předměty, které mají nějaký příběh a pocházejí z místa. Chalupu zaplnilo přibližně tři sta třicet exponátů. „Zajímavé jsou pro nás i předměty zdánlivě obyčejné, používané ke každodenní potřebě. Za pozornost určitě stojí původní drátenická práce podomních dráteníků, kteří patřili ke koloritu prvorepublikové vsi," prozradila Grunová.

Podle ní je příkladem obyčejného, ale půvabného exponátu drátěná past na myši, věšák do kuchyně, naběračka na šišky, zdrátovaný kuthan nebo forma na bábovku apod. „V každé domácnosti nemohl chybět obrázek Božího požehnání.. Typickou výzdobou byly i veršované vyšívané dečky. Zcela obyčejným předmětem je březové koště, ale pro zametání sněhu bylo nepostradatelné," podotkla historička.

Část expozice Petrovičtí věnovali ševcovskému řemeslu, neboť chalupu za první republiky obývala rodina ševce Kolesy. „Obuvnická dílna nebyla náročná na vybavení. Opracovaná kopyta na výrobu obuvi, ševcovské kladívko, verpánek. Sehnali jsme i speciální stroj na šití bot. Pro mě osobně bylo překvapením vidět skutečné floky, které už znám jen z literatury a z pohádek," naznačila Grunová.

Z nářadí a zemědělských nástrojů nabízí doškovice jednu skutečnou raritu. Jedná se o nástroj na výkrm hus. Návštěvníkům odpoví na otázku, jak jej hospodyně používaly makety husy vyrobená ze sena.

V regionu se jedná o jedinou zpřístupněnou doškovici. „Jedná se o unikát a je skvělé vědět, že na Znojemsku jsou lidé, jejichž úsilí umožnilo chalupu dochovat a zpřístupnit, " naznačil národopisec Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiří Mačuda.

Autor: Ilona Pergrová

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Ilustrační foto

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení